Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3341 bralcev)
Ponedeljek, 17. 11. 2008
Juliette



Vstop v meglen teden je popestrila novica o novi zlati medalji na polici slovenskih odličij. Hip hip hura! Tega si je prislužila ekipa študentov ljubljanske Univerze na mednarodnem tekmovanju s področja zdravja in medicine. Z njihovo pomočjo je svet znanosti bogatejši za predlog o pripravi novih vrst cepiva proti bakteriji. In to taki bakteriji, ki povzroča raka na želodcu in tankem črevesju.

Ta izum je plod poletnega dela študentov, nastal pa je pod budnim očesom mentorjev s kemijskega inštituta ter ljubljanske univerze. Sodelujoči pri projektu so že pred tekmovanjem v ZDA omenjali možnost visoke uvrstitve, s svojim nekonvencionalnim pristopom v stroki pa so pometli z ostalimi 83-imi konkurenčnimi ekipami. Morda pa je to priložnost, da uveljavimo slogan I feel Slovenia.

Teden se je nadaljeval v zdravem duhu. Inštitut za varovanje zdravja je pripravil nacionalni posvet, kjer se je govorilo o zdravem življenjskem slogu. O tem v času šolanja. Predstavili so na primer rezultate raziskav o zdravem prehranjevanju srednješolcev ter o alkoholizmu med mladostniki. Spregovorili pa so tudi o zgodnjih spolnih odnosih med mladimi. Če vas je že zaskrbelo, se je debatiralo predvsem o osnovno- in srednješolcih.
Kakopak ne bi bilo slabo, če bi se kdaj spregovorilo tudi o možnostih zdravega študentskega sloga.

Morda se bodo te v prihodnjih letih dramatično razširile, saj bomo te dni dobili novega ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Ministra Gregorja Golobiča, predsednika stranke Zares, ki se bo prvič spoprijel z izzivi in tegobami ministrskega stolčka. Da se lahko ta na področju visokega šolstva kaj hitro zamaje, priča lanski odstop Zupana, ki je bil zadnje mesece pospremljen z nasprotovanji strokovne javnosti in študentskimi protesti. Sedaj pa optimistično k novopečenemu ministru Golobiču.

Študirajoč filozofijo je bil nekaj časa urednik družbene redakcije na Radiu Študent, kot še kak drug odmeven politik današnjih dni pa se lahko pohvali s pisanjem v tedniku Mladina. Za osvežitev spomina njegove politične poti naj omenimo funkcijo generalnega sekretarja LDS v devetdesetih, temu se je odpovedal leta 2001, ko je dokončal diplomo z zanimivim naslovom »Ko filozofi umolknejo – primer Kratil«. Večni študentje, še je upanje.
Po končno opravljeni diplomi je za dobro leto sledila funkcija predsednika sveta LDS, danes pa ga poznamo kot glavnega, a še zdaleč ne edinega, Zaresovca.
Ti so v svojem programu za visokošolski »foh« navrgli nekaj zanimivih misli. Želijo si gospodarstvo, čigar konkurenčnost bo temeljila na znanju. Hkrati poudarjajo, da družba znanja ni le ekonomska kategorija. Upajmo, da bo pretehtalo tisto zadnje, sploh glede na aktualna protestna dogajanja širom sveta.

Opozarjajo na omembe vredne razlike v zaposlenosti v visokem šolstvu glede na spol. Vemo, kdo tu vleče krajšo. Njihova analiza je pokazala na majhen delež raziskovalcev, da pa so študentje bolj naklonjeni družboslovju kot naravoslovju, pa ni nič novega. Pri najboljši volji to zaenkrat še nikomur ni uspelo dramatično spremeniti.
Skratka, k bogovom in vilam bomo molili, da smo za štiri leta »fajn« ministra dobili.

S precej daljšo dobo pa se lahko pohvali Slovenska akademija znanosti in umetnosti oz. SAZU, ki je ta teden slavila poseben jubilej. Že sedem desetletij združuje številne akademike, umetnike in znanstvenike. Ni treba posebno poudarjati, da so to med drugim tudi leta bitk s političnimi ideologijami in pritiski gospodarskih interesov.
Da to dvoje še zdaleč ni stvar skoraj pozabljene preteklosti, pa priča množenje protestov s skupno rdečo nitjo – izobraževanje.

Samo prejšnji teden sta se dogodila dva velika protestna shoda. »Beda v šolstvu« je razlog za sto tisoč glavo udeležbo demonstracij v približno 30-ih nemških mestih. Šolniki so opozarjali, da jim s skrajševanjem izobraževalnih programov kradejo izobrazbo. Med omenjenimi problemi so navajali še preobremenjenost učiteljev in učencev, preveliko število učencev v enem razredu, pogoste izpade pouka. Se pravi skleda, ki nikakor ni polna meda.

Nemško ministrstvo za šolstvo je hitro reagiralo s pripombo, da učenci ne bi smeli pripravljati akcij v času pouka. To naj bi se zgodilo po pouku. No, v kolikor bi se to že zgodilo, še vedno ne vemo, kakšni bi bili argumenti nemškega ministra na očitke šolski politiki. Nauk zgodbe: važno je, kdaj so protesti, ne pa, čemu so namenjeni.

V podobnem številu so študentje preplavili rimske ulice. Predstavljajte si, sto tisoč študentov, sto tisoč italijanskih udarnih študentov na ulicah Rima. Ti so še vedno neomajni v svojem nasprotovanju napovedanim reformam v italijanskem šolstvu. Da je to začetek konca javnega šolstva, so opozarjali že na več protestih v zadnjem času, v petek pa so simbolično pokopali javno izobraževanje s krsto. Le kje so dobili idejo?
Neomajna ostaja tudi italijanska šolska ministrica, a hkrati ni pozabila poudariti, da študente razume in je na njihovi strani. No, ta je pa lepa.

Žal (ali na srečo) podobnih aktivističnih dogodkov ne moremo napovedati za ta teden, lahko pa pogledamo, kaj se bo dogajalo pri nas.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Danes se začne projekt Mesec mednarodnih izzivov, ki ponuja številne dejavnosti za tuje in domače študente. To vključuje jezikovne delavnice, okrogle mize in predavanja ter delavnice, obarvane z omenjeno tematiko. Program si lahko ogledate na spletni strani www.sou-lj.si.
Ob mednarodnem dnevu študentov pa smo o sodobnih problemih študirajočih in reševanju le-teh spregovorili s predsednikom ŠOSa, Danijelom Bandljem.


Če pa ste filozofsko razpoloženi, ste vabljeni na Filozofski maraton, ki se je začel danes in traja do četrtka. Številnih predavanj pod skupnim naslovom »Kako napraviti kaj s filozofijo« se lahko udeležite na Filozofski fakulteti.

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo bo jutri ob 18-ti uri organiziral teoretski seminar z naslovom »Etnolog na zavarovanem območju«, ki ga bo vodila Darja Krajnc.

Klub koroških študentov jutri, 18. 11. 2008, prireja tradicionalno študentsko zabavo pod imenom Koroška gavda. Prireditev, ki je namenjena druženju koroških študentov iz vse Slovenije in vseh študentov v Ljubljani, se bo odvijala v Cvetličarni Mediapark v Ljubljani. Ne zamudite, kajti čaka vas tudi pristen koroški šnops in domača suha salama.
V četrtek pa se lahko udeležite strokovnega srečanja z naslovom »Varstvo konkurence v Sloveniji« z gostom Janijem Soršakom, ki se ima zgoditi na Pravni fakulteti.

Teden pa lahko zaključite na Poslovni konferenci v Portorožu pod okriljem Ekonomske fakultete v Ljubljani z naslovom »Ali si globalna finančna kriza in eko strategija podjetij nasprotujeta ali se dopolnjujeta? Kako pomembni sta v resnici?« Več o tem na strani http://www.pkp.si/.

Svoj prvi infoblok na svet spravila Julija Somrak, ki jo je za ročico vodil JureG.


Komentarji
komentiraj >>