Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Guantanamo - Poročilo iz taborišča mučenja (4563 bralcev)
Ponedeljek, 24. 11. 2008
igorp



GUANTANAMO – koncentracijsko taborišče

V tokratnem Zeitgeistu smo se osredotočili na življenjske izkušnje posameznikov, na katere je vojna proti terorizmu delovala kot vrnitev grozot koncentracijskih taborišč.

V Cankarjevem domu se je v sredo 19. novembra okoli 150 poslušalcev zbralo na okrogli mizi posvečeni kršenju človekovih pravic v Guantánamu, kjer sta svoji zgodbi predstavila Mirat Kurnaz, ki je bil v taborišču zaprt 4 leta in 8 mesecev in Nadža Dizdarević, žena enega od zapornikov. Okroglo mizo je v okviru ljubljanskega filmskega festivala organizirala Amnesty International Slovenija, na njen pa so sodelovali še Katja Šugman iz Pravne fakultete v Ljubljani, Camilla Jelbart iz mednarodnega sekretariata AI v Londonu in Milan Brglez iz FDV-ja.

Svojo življenjsko zgodbo nam lahko predstavita zgolj protagonista okrogle mize. Nadža Dizdarević:



Naj spomnimo, da je ameriško zvezno sodišče v Washingtonu za tako imenovano alžirsko skupino, med katerimi je tudi mož gospe Dizdarević, odločilo, da je njihovo pridržanje nezakonito.

Sedaj pa zgodba Murata Kurnaza, ki je o svoji usodi spregovoril tudi v knjigi z naslovom »Pet let mojega življenja- Poročilo iz Guantanama« :



Na vprašanje, kaj je Guantanamo, Kurnaz odgovarja:



O ameriškem cinizmu brez primere Kurnaz v svoji knjigi spregovori v naslednjem odstavku: »Veš kaj so Nemci naredili z Judi?« Reče ameriški vojak. »Točno to bomo naredili z vami.«

Na vprašanje, če verjame obljubam novoizvoljenega predsednika Obame, ki je obljubil zaprtje taborišča, pa Kurnaz pravi:



Kakšna je vloga zdravnikov v taborišču:



Čeprav na prostosti se Nadža Dizdarevič pri opozarjanju na zaprtje svojega moža in boju za njegovo osvoboditev sooča z vsakovrstnimi vsakodnevnimi pritiski. Da se ti lahko konkretizirajo v obliki fizičnega nasilja pa je izkusila ob naslednjem dogodku:



Usodi Murata in Nadže nista bili predstavljeni zato, da bi prestrašili poslušalca. Gospa Dizdarević je vsem udeležencem zaradi bojazni, da posameznik v svetu velikih sil ne more spremeniti ničesar, sporočila naslednje:



Zeitgeist je pripravil Igor.



Komentarji
komentiraj >>