Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TORKOVA OPERACIJA: (NE VEČ) ČISTA LOPATA (4808 bralcev)
Torek, 25. 11. 2008
torkar




07.30 STOP AND REWIND

Rubriko pripravlja: IVA KOSMOS

23. novembra 1914 se je Vsemogočnemu v roke predal Jenko Davorin, Slovenec, čigar ime bo ostalo zapisano v večnost kot ime ustvarjalca prve slovenske himne, Naprej zastava slave. Tekst je po Davorinovem naročilu ustvaril Simon Jenko, teoretiki, ki se že leta poglabljajo v to večdimenzionalno umetnijo, pa ugotavljajo, da gre za antitezo Prešernovega »Mi se mamo radi« pijanskega popevkarstva. Tukaj se Slovenec končno prikazuje takšen, kot si ga vsi želimo – samostojen, ponosen in mesarsko nastrojen. Z nožem, puško ali vilami v roki on v poskočnem vojnem taktu strumno koraka sovražniku nasproti z željo, da mu izbije kaj več kot zob ali le oko. Poslušajmo:


Naprej zastava slave,

Naprej junačka kri

V blagor očetnjave

naj puška govori!

 

Z orožjem in desnico,

nesimo vragu grom,

zapisat v kri pravico,

ki terja jo naš dom.

 

Draga mati je prosila,

Roke okrog vrata vila,

Plakala je moja mila:

Tu ostani ljubi moj

 

Zbogom mati, ljub'ca zdrava!

mati mi je očetnjava,

ljub'ca moja čast in slava,

haj'dmo, haj'dmo zanje v boj

 

Davorin Jenko, idejni pobudnik himne in avtor prekrasne glasbe je napol zgodovinska skrivnost. Rodil se je leta 1835 na Gorenjskem, študiral v Trstu, spisal himno in se nato odpravil v službo na krajnem vzhodu Avstro-Ogrske. Več kot to naši arhivi ne povedo. Zadnje čase pa se srbski arhivarji ponujajo, da dopolnijo nastalo vrzel. Našli so namreč zaprašene spise v nerazumljivi cirilici, ki govorijo o nekakšnem »srpskom kompozitoru slovenačkog roda«, ki se je imenoval Martin in je živel v Pančevu in Beogradu. Martin naj bi se zaradi panslovanske ljubezni preimenoval v Davorina in ustvarjal popevke, kot so »Bože pravde«, "Za tobom mi srce žudi" in "Gde si dušo, gde si, rano"

Misel, da je nekakšen »šlager pevač« ustvarjalec znamenite Naprej zastava slave, je seveda hecna. Glede na to, da srbski arhivi še niso digitalizirani in potrjeni z najnovejšo zakonodajo EU, takšne hipoteze zavračamo kot neutemeljena obrekovanja.

 

Alfred Nobel je 25. novembra 1867 končno dokončal in patentiral svoj izum – dinamit. Izum je bil noro uspešen, Alfred nesramno bogat in srečno bi živel do zadnjih dni, če mu ne bi prišlo v roke nekaj, kar še danes velja kot zatočišče razsvetljenosti in plemenitih idej: dnevni časopis. Tam pa je črno na belem pisalo, da je Alfred Nobel znanstveni invalid, še več, človeška uš, ki je s svojim izumom dosegla samo to, da se ljudje lažje in hitreje pobijajo. Alfred ni mogel verjeti. Ali mediji niso razumeli, da je teh nekaj sodelavcev, ki jih je slučajno razstrelil pri poskusih, bila le cena napredka? Kolena so mu postala mehka kot razžvečen čigumi - če ga neinteligentni pisuni že zdaj obravnavajo tako, kot volkovi vlačijo truplo po snegu, kaj bodo pisali enkrat, ko ga ne bo več? Alfred je doumel, da omenjeno vprašanje zahteva nujno in dinamitno učinkovito medijsko rešitev. Zbral je ves denar, ki ga je imel, ustanovil Nagrado, poklical novinarje in tako postal to, kar je danes – dobrodelnik, ki mu je status ustvarila piar kampanja.

 

 

Na današnji dan leta 1952 je bila v Londonu predstavljena praizvedba Mišolovke, predstave, nastale pod peresom Agathe Christie. Tema je bila standardna – umor na angleškem podeželju, igra povprečna, zaplet pričakovan, scena in glasba pa ravno tako nista prinesli nič novega. Nikomur se ni sanjalo, da bo leta 1957 Mišolovka praznovala rekord kot predstava z najdaljšim neprekinjenim stažem na svetu. Rekord se je obnavljal iz leta v leto, ta neizzivalna kriminalka pa se je na odru obdržala vse do danes, kar pomeni natanko 56 let, v katerih je bilo izvedenih več kot 23.000 ponovitev.

Od kod takšen uspeh? Ali gre za gledališki lobi, ki že leta prepoveduje prodajo vstopnic za druge predstave? Ali pa mogoče za temne sile, hipnozo občinstva, branje in kontroliranje misli? Vsa ta vprašanja zakrivajo najbolj strašljivo od vseh možnosti – možnost, da se je formula za uspeh skrila ravno tam, kjer je nihče ne bi iskal. Mogoče formula ne leži v vrhunskosti, ampak prav nasprotno - v povprečnosti.

 


08.15 ODVRATNIŠKA PISARNA

Rubriko pripravlja: BRIŠKI


08.35 KORUPCIJA ZA POSLUŠALCE

Nagradno igro sponzorira: LOKAL LEPA ŽOGA

5 vprašanj za 5 krat po 2 hotdoga Lepe Žoge !

01 242 88 00 in 01 242 88 01


09.25 NEZNOSNA HLADNOST BIVANJA - Zgodbe iz hladilnika

Rubriko pripravlja: DRAGAN N.

Neznosna hladnost bivanja, 8.del

Klobaso je bolela glava. Ležal je vznak in ni videl ničesar, kar lahko s precejšnjo gotovostjo pripišemo dejstvu, da je imel zaprte oči. Ker ni imel niti najmanjšega pojma o tem, kje se trenutno nahaja, je ravno sprejel sklep, da bo te svoje oči nekoč v bližnji prihodnosti ponovno odprl.

Vendar ta trenutek še ni prišel, iz previdnosti se je najprej poslužil voha, iskal je, kakšne vonjave lebdijo po prostoru.

Dišalo je po vaniliji...

Vanilija? Sem slučajno že umrl?“

Klobasa se je globoko zamislil. Spraševal se je, ali obstaja kakšen konkreten razlog za prepričanje, da posmrtno življenje diši po vaniliji. V istem trenutku, kot da bi posmrtno življenje slišalo njegove pomisleke, je po zraku zavela nova aroma: gozdni sadeži.

Jagoda? Češnja? Borovnica? Kdaj pa sem pristal v gozdu? Ne, ne, to ne more biti gozd. Če nič drugega, manjka brinjevčev zadah po drevesnih iglicah, poleg tega pa je vse skupaj še vedno preveč mrzlo.“

Nato je Klobaso prešinilo, kaj se je pravzaprav zgodilo. Zagotovo se še nahaja v zamrzovalniku in zadnje, kar se spomni je to, da je padel v ledeno jezero, iz katerega se je nato komaj rešil in nato...tema.

No, v primerjavi s tistim jezerom se je tale prostor zdel še precej topel in Klobasa je sklenil, da že zato tukaj (kjerkoli že je tukaj) ne more biti tako hudo.

Odprl je oči.

Pozdravljen, popotnik!“ ga je prešerno ogovorila nekakšna stožčasta postava, ki je nosila glavo, ki je delovala kot sneg z okusom. Sodeč po barvi je bil ta okus limona.

Dobrodošel v našem domovanju,“ zrak se je napolnil z vonjem svežih citrusov: „Počuti se kot doma.“

Ah ja, doma...“ se je za trenutek zamislil Klobasa, nato pa hitro dodal: „Kdo pa sploh ste vi?“

Tedaj je nekje iz ozadja zavela nova vonjava. Bila je tako močna, da je v trenutku pregnala vse ostale. Hipoma so izginili vonj vanilije, limone ter vsakršnih gozdnih sadežev.

Klobasa je pomislil, koliko ti dogodek, kot je padec v ledeno jezero, pomaga popucati sinuse. Tako dojemljiv za vonj ni bil še nikoli. In glede na to, koliko časa je preživel v družbi plesnivih sirov, je bil za to doslej čisto hvaležen.

Kakorkoli že, nova vonjava, ki je zavela po prostoru je bila močna. A kolikor je bila močna, še toliko bolj je bila omamna – bil je to vonj po čokoladi.

Mi smo ljudstvo kornetov, lončkov, palčk in drugih sladoledov.

Glas je bil ženski in Klobasa se je radovedno ozrl v smer njegovega izvora. Prihajal je iz iste smeri kot vonj po čokoladi.

Odkar pomnimo, smo nomadi v ledenih puščavah tega zamrzovalnika. Živimo odmaknjeno življenje, daleč stran od kogarkoli,ki bi nam mogel storiti kaj žalega. Tudi gostov nimamo veliko. Sedaj pa si prišel ti. Dobrodošel!“

Nosilka vonja in glasu se je, izrekajoč dobrodošlico, postavila pred Klobaso in se zazrla vanj.

Klobasa je odvrnil pogled. Tedaj se je zgodilo. Čudovita čokoladna polt. Lešniki, ki ozaljšajo glavo. Dva ogromna pražena mandlja, tik nad sinjimi očmi iz temne čokolade. Klobasi se je zdela kot bitje iz pravljice. Kot sladkorna vila…

Če skrajšamo izpoved, Klobasa se je zaljubil.

 


09.45 M-SERVIS - sveža delovna ponudba


10.10 TEAPARTY - MITJA REICHENBERG, o filmski glasbi v sodobni komediji

 

__________________________________________________________________________________________________________________

GLASBENA OPREMA:

JUTRANJA JAJCA ZA DVE UŠESI IN MEČICI:

1. UMEK - ENGRAM

2. MARIO MAROLT - SORROWER

3. TONE ŠKRJANEC & JANI MUJIÆ - NAJ

4. DUBZILLA - TRIBE

5. CANCEL - POGLED

6. A JE TO! - ČLOVEK

7. CZD - VSE

8. ŠUND - GADOVIČ

9. DEMOLITION GROUP - DAF

10. MOVEKNOWLEGEMENT - SAFE & SOUND

11. OTO PESTNER - LETIVA

12. MLADI LEVI - OLUJA

13. HEAVY LES WANTED - RAGGATTACK

14. DUŠA POČKAJ - ŠLAGER

15. TOMAŽ PENGOV  - CESTA

16. DANCE MAMBLITA - VENČEK

17. POLSKA MALCA - PRSLINJENC

18. Y - BEATY

19. ŽOAMBOŽOETWORKESTRAO - JOKLA

20. SAMO BORIS - ZAVRAČAM

21. DANDROUGH - PLAYER

22. VIDEOSEX - JESEN

23. OTROCI SOCIALIZMA - PIJANI




Komentarji
komentiraj >>

Re: TORKOVA OPERACIJA: (NE VEČ) ČISTA LOPATA
bronhozaurus [25/11/2008]

fajna glasbena oprema...
odgovori >>