Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
In Memoriam - Božidar Dolenc (2989 bralcev)
Petek, 19. 12. 2008
mcolner



Božidar Dolenc je v domači umetniški in fotografski srenji pomenil pomembno figuro, ki je združevala različne in včasih nasprotujoče si koncepte rabe in predstavljanja fotografskih podob. Na eni strani umetnik in na drugi strani kreativni dokumentarist je uspel z velikim ustvarjalnim zagonom ničkolikokrat združiti in povezati omenjena svetova.

Tako so izpod njegovih rok nastale številne avtorske oziroma umetniške fotografske serije, v katerih je stremel k sprejemanju načel klasične, večinoma črno-bele fotografije in jih vpeljeval v modernistično estetiko različnih obdobij 20. stoletja. Nastali so mnogi kontinuirani dokumentarni ciklusi na način subjektivne interpretacije dogajanja v prostoru in času, ki so obdelani v značilnem slogu izkušenega lovca na podobe, prežečega na specifične trenutke zgodovine.

Ustvaril je izjemne, avtorsko pogojene in subjektivno interpretirane vizualne zapise podzemnega dogajanja v osemdesetih, javnega in skritega delovanja zasedb domačega punka in novega vala ali neprecenljive podobe legendarnega Diska Študent. Nastali so številni portreti skrbno ali naključno izbranih osebnosti, bodisi javnih bodisi popolnoma anonimnih, kjer je zavestno opuščal načela klasičnega portretiranja ter se obrnil k impulzivnemu lovljenju neponovljivih trenutkov svojega časa. Beležil in ohranil je pomembne momente velikih družbenih premikov ali obrobnih osebnih zgodb, ki jih je kasneje v pozabo pahnil neustavljivi tok zgodovine.

Zgodovino je ustvarjal tudi sam. Rojen je bil leta 1950 in se je kot kemijski tehnik srečal s fotografijo ob koncu sedemdesetih. Skozi delovanje v različnih foto-klubih se je pridružil tedanji srenji samoukih fotografov, v veliki večini še vedno izključenih iz delovnega polja uradne, institucionalne umetnosti.

Božidar Dolenc je umrl v torek v dokaj aktivnem ustvarjalnem obdobju, upočasnjenem od bolezni, vendar je smrt prehitela ideje in navdih tega umetnika. Za seboj je pustil bogato dediščino aktivnega protagonista, oddaljenega spremljevalca, dokumentarista in umetnika. Zatorej je treba njegovo delo in življenje ustrezno ovrednotiti in mu najti ustrezno zasluženo mesto v izmuzljivi in selektivni zgodovini umetnosti.

Od Božidara Dolenca se je poslovil Miha Colner


Komentarji
komentiraj >>

Re: In Memoriam - Božidar Dolenc
Bojan Dolenc [19/12/2008]

Naj počiva v miru. Danes dopoldan je bilo na njegovem pogrebu veliko znanih imen in obrazov, izredno tehten poslovilni govor je imel dr. Peter Krečič, direktor Arhitekturnega muzeja Ljubljana. Njemu in vsem, ki ste ga pospremili na zadnji poti, se iskreno zahvaljujem. Brat Bojan Dolenc (041 761 287).
odgovori >>