Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3792 bralcev)
Ponedeljek, 5. 1. 2009
univerza



Univerzitetna redakcija vam želi srečnega in zdravega! Veliko življenjsko pomembnih aminov in radiatorjev, ki pozimi grejejo ter naj vam v letu 2009 sekira v med pade! Potem seveda ne smemo pozabiti želje po berljivih in čim tanjših študentskih knjigah in tako lahkih izpitih, kot so menda na FDV. In naj končno ta preklemana bolonjska reforma dobi svoj pomen, ki bi ga že morala imeti! Med drugim je problem v izbirnosti predmetov, saj novi bolonjci nikakor ne morejo izbirati nekaterih tematsko zelo ustreznih predmetov na drugih fakultetah. V starem sistemu pa se je to čudežno dalo. Torej, želimo si, da se v letu 2009 odpravijo takšni in podobni paradoksi, ki se eksperimentalno preizkušajo na poskusnih zajčkih novih bolonjskih generacij.

Želimo si tudi manj prehranjevalne diskriminacije: ponudniki študentske hrane bi se lahko potrudili in študentom, ki plačajo z boni, postregli vsaj približno enako količino porcije hrane, kot jo dobijo tisti, ki pomfrit in dunajski zrezek plačajo z gotovino. Glede subvencionirane prehrane sledi slaba novica za vse uporabnike te bonitete. Z novim letom je v veljavo prišel nov seznam ponudnikov študentske prehrane, hkrati z njim pa tudi nove cene študentskih bonov. Te so po neuradnih podatkih v povprečju višje za skoraj en evro. Za povišanje cen so krivi predvsem gostinci, ki so se na razpis prijavili in postavili cene obrokov. 2,53 evra vredna državna subvencija ostaja enaka vse do 1. avgusta letos, ko se bo znova uskladila z indeksom cen življenjskih potrebščin.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ni objavilo rezultatov razpisa na svojih straneh. Prav tako tega ni storila ŠOU v Ljubljani. Slednja seveda iz preprostega razloga, da je izbrisana iz registra ŠOS. To sicer pomeni, da bo ŠOU še vedno izvajala prodajo bonov, nadzor nad subvencionirano prehrano pa bo izvajala Študentska organizacija Slovenije. Neuradno je ŠOS že razposlala nadzornike na prodajna mesta, kjer preverjajo situacijo. Vendar tudi ŠOS ni objavila novih cen bonov na svojih spletnih straneh. Cene so objavljene le na portalu bon APETIT, kjer se uporabniki že na veliko pritožujejo nad višjimi cenami študentskih bonov. V tem trenutku so vsi dotični akterji odsotni tako ali drugače, zato podrobnejše obrazložitve povišanja cen nismo utegnili dobiti, vsekakor pa bomo zadevo še raziskali.

Po takšnih podražitvah upamo, da se z novim študijskim letom ne bo spet podražila študentska mesečna vozovnica za avtobus. Potem bomo študentje še več uporabljali kolesa, ki pa nam jih v vsakem primeru vsaj na tri mesece nekdo ukrade. Vsekakor pa organizacijam kot so ŠOS in ŠOU želimo demokratične in kompetentne nadzorne odbore in disciplinske komisije, saj se vehementno zavzemamo za čim manj pogrebov študentske demokracije. In seveda, naj se ŠOU čim prej vpiše nazaj v register organizacij ŠOS. Einstein pravi, da je vse relativno, zato se ne obremenjujte preveč, če vam v letošnjem letu v četrto žal ne uspe opraviti izpita. Krokodilje solze niso več potrebne, ker se boste morda po šestih neuspelih poskusih lahko vpisali na Novo univerzo. Prerokujemo pa, da je ozemlje že dovolj zalito in bo verjetno zrasla še kakšna univerza. Uspešno delo želimo tudi farmacevtom, saj bodo študentje v prihajajočem izpitnem obdobju potrebovali velike doze Bilobila za spomin in Persena za pomiritev.

Novopečenem ministru za visoko šolstvo, Gregorju Golobiču, pa želimo predvsem veliko razumnih odločitev, saj bo navsezadnje s kuhalnico mešal po študentskih življenjih. Upamo, da najde prave čarobne besede in magične napitke za recept: Študentski dom, zgradi se. Ali pa: študentski bon, poceni se, ki pa bo očitno ostala le pobožna želja pohlevnih in lačnih ovac.
Od novoletnih želja pa k izjemno redkim ponovoletnim študentskim informacijam. Še en dokaz, da za študentarijo čas med prazniki neha obstajati, podvojijo pa se količine družbeno integrirajočih pijač. Posvetimo se torej korupcijski realnosti študentskega utripa na tujem. V Aferi Indeks, ki zadeva korupcijo na zagrebški univerzi, je hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranem kriminalu vložil obtožnico proti 23-im osebam. Študentje so očitno spet lahko »častili kavice« profesorjem v zameno za kakšno svetlikajočo število se v Indeksu. Zaradi sprejemanja ali dajanja podkupnin so obtožili devet profesorjev ekonomske fakultete in osem študentov. Pohlepni Profesorski zbor očitno ni pravilno izračunal ekonomskih inputov, saj je bil output v obliki obtožnice prej podoben kakšnemu downfall-u.

Med obtoženimi je tudi nekdanja predsednica saborske komisije za vprašanja konflikta interesov, Deša Mlikota Tomić, ki je zdaj profesorica na ekonomski fakulteti. Kako že pravi Immanuel Kant: »Neomikanež ne more biti kompetenten razsodnik omikanosti!« Prvo obtožnico je Uskok, hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranem kriminalu, proti 16 osebam sicer vložil na prometni fakulteti 2. decembra lani, torej približno pred enim mesecem. Upamo, da za hrvaško visokošolstvo letos ne bo veljalo reklo, da se po jutru dan pozna in se bodo nesprejemljiva podkupovanja še nadaljevala. Če pa bo, bo univerzitetna redakcija imela vsaj kaj za infoblokirati v brezinformacijskih pred- in po- prazničnih dneh. Tako bomo lahko vsaj obelodanili, da je znanje danes še vedno vrednota, čeprav očitno kupljiva.

Znanje pa prinaša tudi nagrade in z njim neizpodbiten simbolni kapital. Zato pokukajmo še v kemijske »nekorupcijske« posle. Na tradicionalnem prednovoletnem sprejemu za poslovne partnerje na Kemijskem inštitutu sta bili podeljeni prestižni Preglovi nagradi. Prejemnika nagrade Kemijskega inštituta za izjemno doktorsko delo na področju kemije in sorodnih ved sta dr. Dušan Strmčnik in dr. Urban Bren, katerega naslov doktorskega dela je: »Računalniške simulacije proste energije pri obravnavi stabilnosti in reaktivnosti DNA« Pa naj še kdo reče, da je znanstvena fantastika možna samo v filmih.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Vse kulturofile vabimo na premierno predvajanje dokumentarnega filma o Kulturologiji z naslovom A to je kulturologija?, ki bo v četrtek, 8. 1. 2009, ob 20.00, v predavalnici 7 na Fakulteti za družbene vede. Po projekciji bo sledilo druženje z zakusko in pijačo v bližnjem lokalu Pika.com.

Za naravoslovce in vse somišljenike na pragu znanstvene fantastike pa Kemijski inštitut Ljubljana vabi na inštitutsko predavanje z naslovom Zanesljivost podvajanja DNA: Teorija napram eksperimentu. Predaval bo prof. dr. Jan Florian, zainteresirani pa boste predavanje lahko poslušali v četrtek, 8. 1. 2009, ob 13.00 v veliki predavalnici Kemijskega inštituta.

Liberalna akademija išče zlato ptico in zlato gnezdo. To sta nagradi, namenjeni mladi in inovativni ustvarjalnosti, ki prinaša nove vsebine in nove estetske postopke ter drugačno razmerje produkcije, prezentacije in distribucije umetniškega dela. Prijave sprejemajo do 12. februarja, več podrobnosti pa najdete na spletni strani www.libakademija-drustvo.si.

Očitno so med novoletnimi prazniki aktivni le tuji študentje in znanstvene glave, ostala četa študentskih ovac pa pridno počiva.

Iz nič sublimirala informacije v prvi novoletni blok, NinaM.

 



Komentarji
komentiraj >>