Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kaotični OFF program! (3936 bralcev)
Četrtek, 15. 1. 2009
PolonaT



Vsake toliko izvemo o politikih kaj takega, kar nam da misliti, da ti ljudje celo nekaj počno v prostem času. Tako vodja slovenske demokratske stranke Janez Janša v prostem času planinari in kolesari, vodja stranke upokojencev Karl Erjavec igra tenis in se šali, premier Borut Pahor pije energijsko pijačo in plava, ruski premier Vladimir Putin pa očitno slika.

Decembra je med obiskom v Sankt Peterburgu v slabe pol ure naslikal olje na platnu, ki pa ga bodo v dobrodelne namene prodali na dražbi. Da pa ne bi slučajno mislili, da bo Putin trajneje in močneje zaznamoval ruskega slikarstva, vam povemo, da je na sliki mogoče videti zamrznjeno okno v ruski koči, ki ga krasijo zavese.

Še več, potem ko je Putin na hitro končal svojo »monstrovino«, si je razne detajle, kot so zakovice in čipke na zavesah, drznil dodati nekdo, ki si lahko upa nositi naziv slikarja. Po navedbah sklada, ki organizira dražbo, pa je težko napovedati, ali se bo oljno delo ruskega premierja tudi prodalo za »mastne pare«.

Berete OFF program Radia Študent, ki raje iz žuriranja dela umetnost.

V Sudanu odmeva aretacija islamističnega vodja Hassana al-Turabija, ki so ga policisti priprli, potem ko je predsednika države Omarja al-Baširja pozval, naj se preda in sooči z obtožbami vojnih zločinov. 76-letni veteran opozicije je tako postal najbolj profilirana oseba, ki od al-Baširja zahteva, da se za svoja dejanja v Darfurju zagovarja na mednarodnem sodišču v Haagu. Al-Turabija, ki je bil v preteklosti tesni zaveznik sedanjega sudanskega predsednika, so aretirali na domu, njegova družina pa je izrazila skrb, da utegne pripor slabo vplivati na njegovo že tako ne prav dobro zdravje. Medtem se na mednarodnem sodišču v Haagu odločajo, ali bi za al-Baširja izdali nalog za aretacijo, sudanska vlada pa je že zagrozila, da se v primeru, če se to zgodi, utegnejo dogoditi napadi na tujce.

V okviru prizadevanj za zatrtje skupin, ki naj bi bile povezane z novembrskimi napadi v indijskem Mumbaju, je Pakistan po besedah notranjega ministra te države Rehmana Malika aretiral že 124 ljudi. Aretirani naj bi bili člani islamske dobrodelne organizacije Džamat-ud-Dava, ki naj bi bila v tesni povezavi s pakistansko skrajno skupino Laškar-e-tabia, ki so jo indijske oblasti okrivile za napade. Malik je še povedal, da so v boju proti terorizmu izredno resni, da pa si želijo, da bi z indijskimi kolegi vodili skupno preiskavo, saj bi ta po njegovem prinesla hitre rezultate.

Izraelski tanki so v Gazi zasedli sedež združenih narodov, s tem pa seveda še niso pridobili veta v varnostnem svetu. Je pa absurdno, da se v Tel Avivu ravno mudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon, ki hoče pojasnilo znane narave: Hamas je bombardiral Izrael! Med bombardiranjem je Tel Aviv zadel stavbo, v kateri naj bi bilo v trenutku napada več sto Palestincev, med drugim pa naj bi zadele tudi fosforne bombe.

Severnokorejski voditelj Kim Jong Il je po več mesecih negotovosti in ugibanja glede njegovega zdravja za naslednika imenoval svojega tretjega sina Kim Jong Una, njegovo imenovanje pa naj bi bilo za večino ljudi v Severni Koreji - tudi za voditelje komunistične stranke - popolno presenečenje. Kim Jong Un sicer do zdaj ni zasedal kakšnega ključnega političnega položaja.

»Upanje umre zadnje,« so rekli v venezuelskem parlamentu. Te dni je ta sprejel ustavna dopolnila, po katerih bodo potencialni kandidati lahko neomejeno kandidirali za predsednika države. Po ne velikem naključju bi lahko Hugo Chavez s pomočjo takšne ustave dosmrtno obračal sidro Venezuele. Poslanci te države so predlog v večini podprli, ta pa mora biti potrjen še s strani njihovih volivcev. V lanskem paketu reform so omenjeni predlog namreč zavrnili. Ali bo Chavezu uspelo to, kar uspeva njegovemu karibskemu kolegu že nekaj desetletij, bo v roku meseca dni potrdilo ali zavrnilo venezuelsko ljudstvo na referendumu. O dogajanju malce više v Združenih državah Amerike pa več naša posebna poročevalka Lidija Poljaček.










Tudi dogajanje okoli rusko-ukrajinskega plinskega spora se še naprej razvija. Tako se bodo v soboto v Moskvi s predstavniki ruske in ukrajinske vlade sestali tudi visoki predstavniki Evropske unije, med njimi komisar za energijo Andris Piebalds in češki energijski minister Martin Riman. Prek Ukrajine v države srednje in vzhodne Evrope namreč plin še vedno ne potuje. Še en sestanek pa bosta na to temo imela tudi nemška premierka Angela Merkel in ruski premier Vladimir Putin, in sicer v petek v Nemčiji. Merklova je sicer Rusijo že opozorila, da če se bo plinski spor nadaljeval, to lahko omadežuje sloves Rusije kot zanesljive dobaviteljice energije. S stisko se soočajo tudi sosedje Hrvati, in sicer je hrvaški premier Ivo Sanader ocenil, da naj bi v državi imeli še za dva tedna plina.

Kosova komisija je potegnila črto pod dogajanjem v zvezi z jesenskimi študentskimi volitvami. Ravnanje predsednice komisije Študentske organizacije v Ljubljani, ki je v nasprotju s predpisi ŠOU o volilni kampanji objavila popravek razpisa volitev, je protikorupcijska komisija označila za ravnanje, ki se neverjetno ujema s samo definicijo besede: korupcija. Več o tem nam je povedal predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos.










Vojko Živec je kazensko ovadil nekdanjega generalnega direktorja policije Jožeta Romška, vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Matjaža Šinkovca in direktorja PU Koper Božidarja Štembergerja. Nekdanji vodja koprskih kriminalistov omenjenim očita kršitev temeljnih pravic delavcev in šikaniranje na delovnem mestu. Obtožuje jih še zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in kršitev človekovega dostojanstva. Do zapletov je prišlo po Živčevi premestitvi na drugo delovno mesto z nekdanjega položaja vodje kriminalistov. Po ugotovitvi, da se premestitev ne bi smela zgoditi, pa se Vojko Živec ni mogel vrniti na prejšnjo pozicijo. Ta ima v boju za pravico na svoji strani tudi policijski sindikat. Romšek se je na obtožbe hitro odzval in že napovedal ovadbi proti Živcu ter bivšemu policijskemu atašeju Gorazdu Plaperju.

Komisija Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je na nujni seji soglasno izrazila pričakovanja od slovenske vlade okoli manjšinske problematike. Želijo, da vlada Madžarsko takoj opozori na neizpolnjevanje obveznosti do slovenske manjšine. O problemu je spregovoril državni sekretar Boris Jesih.









Ustavno sodišče pa je ob pregledu kazenskega zakonika iz leta 1994 ugotovilo, da je prvi odstavek 310. člena v nasprotju z našo ustavo. Omenjeni člen govori o izvršitvi kaznivega dejanja, storjenega s "protipravno hrambo strelnega orožja ali streliva, katerega promet je posameznikom omejen". Še vedno isti člen vsebinsko močno spominja na 4. točko prvega odstavka 81. člena v zvezi z 10. členom zakona o orožju. To pa organom pregona omogoča obravnavanje dejanja kot kaznivo dejanje ali pa kot prekršek.

OFF so pripravili Juliet, Urh in Polona.





Komentarji
komentiraj >>