Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF italijanskih lažnivcev (3367 bralcev)
Sreda, 18. 2. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Lažeš kot pes? Ne, lažeš kot Italijan. Tako bi se poslej moral glasiti pregovor, vsaj ko gre za resnico na internetu in če gre verjeti raziskavam skupine Lightspeed research.

V raziskavi, ki jo je objavil časnik »Corriere della sera«, je sodelovalo 2500 Evropejcev, za največje lažnivce in prevarante pa so se izkazali, kot rečeno, prav Italijani. Ti se v kar 58 odstotkih ob navezovanju stikov preko spleta največkrat izdajajo za nekoga drugega, lažejo pa bojda tudi pri ostalih osebnih podatkih.

Nič bolj iskreno se na internetnih »chatih« ne obnesejo Nemci in Angleži, ki italijanske prijatelje pri resnicoljubnosti prehitevajo za le nekaj odstotkov.

Predvsem drugače naj bi bilo z Nizozemci. Od stotih jih bo pri navezovanju stikov bojda kar 52 govorilo po resnici, pri tem pa naj bi bili »tulipani« tudi brez predsodkov.

OFF PROGRAM

Teden dni po predčasnih parlamentarnih volitvah izraelski predsednik Šimon Peres začenja pogovore s predsedniki strank o sestavi nove vlade. Največ ugibanj ostaja o bodočem mandatarju, za čigar funkcijo si prizadevata tako predsednica centralne Kadime Cipi Livni kot voditelj desnega Likuda Benjamin Netanjahu. A precej neuspešno, saj tako enemu kot drugemu še ni uspelo pridobiti večinskih 61 poslancev. V precejšni stiski je prav zmagovalna Kadima, ki na zelo pogojno rečeno sredinsko-levem polu, po koketiranju z desnim ekstremistom Libermanom in njegovo stranko »Izrael – naš dom«, ostaja, brez podpore laburistov, praktično sama. Na drugi strani naj bi Netanjahu zaenkrat pridobil 45 poslancev. Predsednik Peres mora ime novega mandatarja sporočiti v roku tedna dni.

Medtem ko se išče nova, pa stara vlada Izraela še kar rovari po Gazi. Ponoči so izraelske sile ponovno bombardirale enklavo in sicer območja Han Junisa in prode na jugu Gaze. O žrtvah ni poročil, Izrael pa nov val agresije opravičuje s 45-imi raketami, ki naj bi jih od sklenitve premirja Hamas izstrelil na območje sosede. Odhajajoči izraelski premier Ehud Olmert, znan po tako imenovanih »nesorazmernih povračilnih ukrepih«, je že sklical zasedanje varnostnega kabineta, na katerem bodo Izraelci med drugim odločali tudi o tem, ali naj bo izpustitev njihovega vojaka Gilada Šalita iz palestinskih rok dovoljšnji razlog za potrditev premirja in odprtja mejnih prehodov Gaze.

O bližnjem vzhodu pa bo na dvodnevnem plenarnem zasedanju razpravljal tudi evropski parlament. Evro-poslanci se bodo ob tem dotaknili tudi skupne zunanje in varnostne politike. Pri tem bo sodeloval tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana. Kaj lahko od zasedanja pričakujemo, smo vprašali slovenskega evro-poslanca Jelka Kacina iz Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo:









Kenijski predsednik vlade Raila Odinga je podaljšal rok za ustanovitev posebnega sodišča, ki bo razsodilo o krvavem povojnem dogajanju v letu 2007. Med njimi je umrlo dobrih 1500 ljudi, pri vzpostavljanju mirnega stanja in delitvi povolilni delitvi oblasti pa je sodeloval tudi nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Annan se je tokrat strinjal z odlogom ustanovitve sodišča, ki bo z delovanje tako začel v roku dveh mesecev. Krvavo dogajanje v Keniji je sicer sprožila prav Odingova »ugotovitev«, da so volitve zlorabljene, krvavi nemiri pa so bili z mediacijo prekinjeni nekaj tednov kasneje v februarju naslednjega leta.

Zaenkrat še neznana oborožena skupina je napadla predsedniško palačo v prestolnici Ekvatorialne Gvineje, Malabu. Predsednika Teodora Obianga Nguema v času napada ni bilo v prestolnici, je pa zato napad toliko bolj razburkal londonskega ambasadorja zahodno afriški držav. Ta je za napad obtožil nigerijske militantneže iz vrst Gibanja za emancipacijo delte Nigra – Mend, to pa je vpletenost že zanikalo. Ekvatorialna Gvineja je sicer tretja največja proizvajalka nafte na območju pod saharske Afrike.

ZDA bodo v Afganistanu, kjer talibi zavzemajo vse več ključnih točk, ameriške sile pa pri njihovem delovanju kritizira celo predsednik Hamid Karzai, svojo vojaško navzočnost v državi še okrepili. Tako je ameriški predsednik Barack Obama ukazal napotitev dodatnih 17 tisoč vojakov, od tega 8 tisoč marincev, 4 tisoč pripadnikov kopenskih enot in 5 tisoč podpornikov. Nove enote bodo v Afganistanu nameščene spomladi in poleti. Že sedaj ima ZDA v tej azijski državi 30 tisoč soldatov, kar pa očitno ni dovolj. Poveljnik sil, general David McKieman si jih namreč želi še enkrat toliko.

Vodja italijanske opozicije Walter Vetroni je odstopil z mesta predsednika Demokratične stranke, potem ko je ta izgubila ključne lokalne volitve na Sardiniji. Zmaga Berlusconijevega kandidata Uga Cappellacija, ki je ugnal guvernerja levice Renata Soruja in očitno padanje podpore levim strankam ter utrjevanje desnih je bila za kritike Veltronijeve politike kaplja čez rob. Opozicija Veltroniju, ki se je na njeno čelo povzpel po odstopu Romana Prodija minulega aprila, očita tudi, da s premalo odločnim ravnanjem ni uspel politično izkoristiti recesije.

Spodnji dom češkega parlamenta je s potrebno večino ratificiral lizbonsko pogodbo in s tem storil prvi korak v celotnem procesu ratifikacije nove evropske pogodbe. Zanjo mora namreč glasovati tri petine vseh poslancev. Sedaj je na vrsti senat, ki bo predvidoma odločal aprila.

Kacin je iz Bruslja pozval predsednika Slovenske ljudske stranke Bojan Šrota, naj prepreči izsiljevanje s strani Zavoda 25. junij v zvezi z napovedanim referendumom glede vstopa Hrvaške v zvezo Nato:









Na Kacinovo pobudo se je iz hrupnega prostora, zato tudi nekoliko slabša kvaliteta posnetka, nemudoma odzval Bojan Šrot, z njim pa smo se pogovarjali tudi o ostalem aktualnem referendumskem dogajanju:









Državni zbor je s sprejemanjem sklepa »o zaščiti slovenskih interesov« sicer začel skupaj z OFF-om. Ali bodo z nekaterimi novimi predlogi ugodili populističnemu izsiljevanju Marjana Podobnika in Zavodu 25. junij ter s tem preprečili referendum, bo znano proti večeru. Sicer je na dopoldanski seji parlamentarni odbor za zunanje zadeve sicer zavrnil pobudo nacionalne stranke za razpis zakonodajnega referenduma, o njej pa bo glasoval tudi parlament.


Komentarji
komentiraj >>