Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MotoKultivator za izbrisane (3657 bralcev)
Petek, 27. 2. 2009
APR



KULTIVATOR

Skoraj hkrati mineva 17 let od izbrisa 25.671 ljudi iz registra stalnega prebivalstva Republike Slovenije in 100 dni nove vlade, ki je še pred iztekom obdobja nenapadanja doživela prvo interpelacijo prav na račun te teme. Ne glede na interpelacijo, ki jo vložila SDS, je razveseljivo, da so se stvari v zvezi z izbrisanimi končno začele premikati.

Kot prvo pomembno stvar je ptujsko okrožno sodišče predsedniku civilne iniciative izbrisanih prisodilo 17.000 tisoč evrov odškodnine, ker ni mogel pridobiti delovnega dovoljenja za delo v Sloveniji. Več nam je povedal Aco Todorović sam.









Nato pa je v tej smeri presenetilo še notranje ministrstvo, ki je začelo z izdajanjem dopolnilnih odločb, ki jih je naložilo ustavno sodišče. Bivši ustavni sodnik in pravni zastopnik izbrisanih Matevž Krivic:









Poleg pravnih in birokratskih težav je pomembno opozoriti na mnenje slovenskega življa do izbrisanih. V preteklih letih so nam namreč najbolj ostale v spominu ognjevite izjave nekaterih poslancev in drugih posameznikov, ki so izbrisane označevali za agresorje in parazite, ki skušajo brezvestno zaslužiti na velikodušnih nedrjih Republike Slovenije.

Med izbrisane v resnici sodijo tudi povsem običajni ljudje, ki z Jugoslovansko armado, kar smo v preteklih letih in debatah slišali predvsem iz ust Branka Grimsa, niso imeli nič. Med njimi je tudi 5.600 otrok in žensk, ki zagotovo niso ogrožali Slovenije.

Med mnoge zgodbe izbrisanih sodi tudi slovenski kultni lik, plašni Rožle. Oziroma igralec Peter Ivanovski. Za mnenje o aktualni situaciji smo povprašali Grimsovega strankarskega in poslanskega kolega, Mira Petka.









Pred 17 leti je vrh domače izvršne oblasti zasedal današnji evroposlanec Lojze Peterle. Za rožnodolsko frekvenco je povedal tole:









Ob tej priložnosti smo pred mikrofon povabili predstavnika mednarodne organizacije Amnesty International Blaža Kovača, ki mnenja, dejanj in idej o morebitni rešitvi, z nekdanjim predsednikom vlade ne deli:









Ob 17. obletnici izbrisa so predstavniki izbrisanih in zainteresirane civilne družbe v središču Ljubljane pripravili miroljubni shod, na katerem so opozorili na dolgotrajnost svojih težav, obenem pa so mimoidoče povabili, da prižgejo svečke v spomin na izbrisane, ki začetka konca razreševanja problema niso dočakali. Nanje se je spomnil tudi njihov preživeli sotovariš v hudem, Irfan Bečirović, ki ga k besedi spuščamo zadnjega:









Kultivator sta ob pomembnih premikih pri problematiki Izbrisanih kurblala Janez in Lan.


Komentarji
komentiraj >>