Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF ČEVLJA ŠTEVILKA DESET (3561 bralcev)
Četrtek, 12. 3. 2009
tadejla



SEDMA

Voditelji držav iz skupine dvajsetih industrijsko najbolj razvitih držav in hitro rastočih držav – G20 – se bodo zbrali 2. aprila v Londonu, da bi našli čudežno zdravilo za finančno krizo. Medtem ko industrijske bogatunke, v želji po ohranitvi kapitalističnega globalnega sistema, sprejemajo milijardne stimulacijske plane, pa so države v razvoju zaskrbljene, da na vrhu ne bodo prišle do besede. Afriško celino bo tako zastopala samo ena država – Južna Afrika.

Že ta vikend pa bodo v bližini angleškega Horshsama izvidnikovali finančni ministri skupine G20. Ameriški predsednik Barack Obama je tako razkril, kaj pričakuje od zborovanja. Prvič, da se zagotovi skupna akcija za oživitev gospodarstva, kar pomeni radodarno sipanje davkoplačevalskega denarja, in drugič, da se nadaljuje regulatorna reforma finančnega sektorja, za kar navijajo predvsem evropske države. Na koncu svojega priložnostnega nagovora je izrazil optimizem glede rezultatov vrha, a bi težko našel bolj neustrezne besede: „We are in this together“.

Na Dunaju te dni zaseda urad Združenih narodov za droge, pri imenovanju katerega je bila prvotno verjetno mišljena negacija. Prvi dan so prišli do ugotovitve, da leta 1998 sprejeti cilji o občutnem zmanjšanju tako ponudbe kot povpraševanja glede prepovedanih drog do leta 2008 ni bil dosežen. Majhni in večji dilerji tako obrnejo več kot tristo milijard dolarjev letno na „kriminalnem trgu makroekonomskih razsežnosti“, kot se je izrazil direktor urada Antonio Maria Costa. Opozoril je še, da bo potrebno bolj izpostaviti bolezenski vidik zlorabe drog in izboljšati preventivo ter zdravljenje.

Turobno vzdušje je malce popestril bolivijski predsednik Evo Morales, ki je med svojim govorom po ustih valjal lističe koke in pozival k njihovi legalizaciji. Pohvalil se je, da jih sam uživa in prideluje že deset let ter zanikal vsakršne škodljive posledice. Naš zastopnik, minister za zdravje Borut Miklčavčič, pa se je naokoli hvalil z menda tudi v svetovnem merilu rekordnim zasegom stodesetih ton anhidrid ocetne kisline, ki se uporablja pri proizvodnji heroina, v letu 2007 in 2008.

OSMA

V Pakistanu se je začel štiridnevni protivladni marš odvetnikov in političnih aktivistov, ki naj bi vrhunec dosegel v ponedeljek pred parlamentom v Islamabadu. Protestniki od vlade zahtevajo, da ponovno vrne na delovna mesta leta 2007 odpuščene višje sodnike, podprl pa jih je tudi opozicijski voditelj in nekdanji premier Navaz Šarif, ki ga je februarja 2008 doletela prepoved opravljanja izvoljene funkcije. Drugačno stališče ima seveda vlada, ki trdi, da je cilj pohodnikov destabilizacija države, zato verjetno ne čudi štiristo že aretiranih aktivistov.

Včeraj so v večih severnoirskih mestih potekala tiha zborovanja v podporo mirovnemu procesu, med drugim tudi v Craigavonu, kjer je bil v ponedeljek ubit policist. Za eliminacijo slednjega je odgovornost prevzela odpadniška skupina IRE, IRA kontinuitete. V Belfastu pa se bosta sešla policijska šefa Irske in Severne Irske, da bi ocenila varnostno grožnjo disidentskih republikancev po zadnjih dogodkih. Kot vedno ne bo šlo brez denarja, ovaduhi se lahko nadejajo 100 000 funtov za vsakršno informacijo, ki bi vodila k aretaciji in obsodbi ubijalcev dveh vojakov in policista.

SDS je končno dosegla, da bo odbor Državnega zbora za kulturo, šolstvo in šport na nujni seji razpravljal o intervenciji Iva Vajgla v oddajo Studio ob sedemnajstih. Na vprašanje, ali so bila pri tem kršena načela novinarske avtonomije, naj bi jim pomagali odgovoriti direktor Radia Slovenija, odgovorna urednica prvega programa, predsednika obeh novinarskih združenj ter seveda Vajgl sam. Vse skupaj se sedaj vrti okoli vprašanja, kdo je koga klical: Vajgl radio, radio Vajgla, Vajgl Vajgla?

DEVETA

Severnokorejska uradna tiskovna agencija, ki je običajno zadolžena za razglašanje zablod oblasti, je sporočila datum izstrelitve poskusnega komunikacijskega satelita. Kontroverzni dogodek naj bi se zgodil med četrtim in osmim aprilom, njegova morebitna sestrelitev s strani drugih držav pa bi pomenila začetek vojne, so še dodali. Južna Koreja in ZDA namreč sumijo, da se za preobleko satelita skriva balistični izstrelek dolgega dosega, že tako psihotično stanje pa so dodatno razgrele še skupne vojaške vaje obeh omenjenih držav ta teden.

Sodišče v Gambiji je glavnega opozicijskega voditelja obtožilo vohunjenja, upora in organiziranja nezakonitih zborovanj. Halifa Sallah je po aretaciji pristal v zaporu, ker ni mogel zadostiti pogojem varščine, tolaži pa nas lahko dejstvo, da gre za prekaljenega zdraharja, saj se mu aretacije kar pogosto dogajajo. Skupine za človekove pravice opozarjajo, da predsednikove varnostne službe te najmanjše afriške države s takšnimi skonstruiranimi akcijami poskušajo oslabiti politično opozicijo in svobodo medijev.

Ameriški obrambni minister Robert Gates je v televizijskem pogovoru obljubil skrbnejši premislek o morebitnih preventivnih napadih na druge države. Ta mehanizem Busheve doktrine je, kot smo priča, dosegel briljantne rezultate v Iraku, kjer je napad temeljil na izmišljenih obveščevalnih podatkih. Dodal je še, da je bila ena največjih napak Busheve administracije, da ni znala predvideti poteka vojne v Iraku. Kar je bilo spočetka mišljeno kot kratek konflikt, se je na koncu razvilo v dolgotrajno vojno.

V Evropskem parlamentu bo danes na glasovanju poročilo o napredku Hrvaške, Turčije in Makedonije pri vstopanju v Evropsko unijo. Besedilo resolucije glede Hrvaške se je menda usklajevalo pozno v noč, da ja ne bi bil kdo užaljen. Poročevalec za Hrvaško, avstrijski poslanec Hannes Swoboda, si po njegovih besedah želi takšno besedilo, ki bi bilo sprejemljivo tako za slovenske evroposlance, upoštevalo pa bi tudi vztrajanje Hrvaške pri mednarodnem pravu.

DESETA

V Bagdadu se bo nadaljevalo sojenje junaku ljudskih src, novinarju Muntadarju al-Zaidu. Njegov čevelj številka deset je poletel proti sedaj bivšemu predsedniku Georgu Bushu, a ga na žalost zgrešil. Sodišče je pred mesecem prekinilo sojenje, da bi se pri vladnem kabinetu pozanimalo, ali je bil jenkil na uradnem obisku. To bi lahko precej omililo končno kazen, prav tako tudi dokazovanje odvetnikov, da je šlo za sramotitev in ne napad. V tem primeru bi mu grozilo do dve leti zapora oziroma globa. Kdaj pa je čevelj že koga ubil?

Papež Benedikt XVI. naj bi v pismu vsem katoliškim škofom obžaloval odpravo ekskomunikacije tradicionalističnega škofa Richarda Williamsona, ki vztrajno zanika razsežnosti holokavsta. Šefi rimskokatoliške cerkve običajno niso ravno navdušeni nad priznavanjem svojih napak, a se je po obsodbah njegovega dejanja očitno malce zamislil. Priznal je, da ni bila opravljena temeljita preveritev in da bi že malce surfanja po internetu lahko preprečilo škandal.

Stavkovni odbor slovenskih sodnikov bo danes še pred sestankom z vladno pogajalsko skupino sprejel stališče glede prekinitve bele stavke. Glede na besede predsednice stavkovnega odbora Janje Roblek, da so sodniki zgroženi in užaljeni glede ponudbe vlade, se nam obetajo dodatni sodni zaostanki. In kaj je tako presunilo njihove občutljive like? Po neuradnih informacijah vlada ponuja uvrstitev okrajnega sodnika začetnika v 43. plačni razred, napoveduje pa tudi zmanjšanje števila sodnikov in prenovo kariernega sistema.

BritOFF je pripravil Tadej.


Komentarji
komentiraj >>