Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NATO SEDMINE (2799 bralcev)
Petek, 3. 4. 2009
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Kitajske sodne oblasti so za zapahe pospravile osem staršev in profesorjev, ker so izdali državno tajno. Starši so v skrbeh za bodočnost svojih omiljenih otrok po svoje izvedli način izvedbe sprejemnih izpitov za enega izmed tamkajšnjih kolidžev. Skupina staršev, med katerimi so bili tudi lokalni veljaki, je tako prepričala profesorja, da jim je faksiral izpitna vprašanja, nanje pa je že čakala četica izkušenih študentov. Po mobilnih telefonih so nato odgovore, ki odpirajo rajska vrata, sporočili potečim se in s slušalkami opremljenim najstnikom. Nek drug zaskrbljen starševski lik se je poslužil še malce bolj sofisticirane metode, saj je za posredovanje vprašanj angažiral miniaturni skener, odgovore pa je nato oblikovala kar skupina devetih učiteljev. Uspešen izid zarote so minirali nebodigatreba policisti, ko so telefonsko sporočanje odgovorov prestregli na svojih radijskih frekvencah, sodišče pa je poskrbelo za izrek kazni od šestih mesecev do treh let zapora.

Zgodba ne bi bila nič posebnega, če ne bi eden izmed državnih časopisov dogodek pokomentiral z besedami, da se je nedolgo tega za podobne grehe pošiljalo na oni svet.

Berete neprijetnim vprašanjem naklonjeni OFF program.

OFF PROGRAM

Prebivalstvo nemškega Kehla in Baden-Badna, francoskega Strasbourga in množico demonstrantov bo te dni pred zločestimi čelniki NATO pakta branilo petindvajset tisoč francoskih policistov in več sto nemških vojakov. Kot običajno pa so kretenske sile reda že pomešale krive in nedolžne - nastradali so seveda demonstranti. Francoska policija še vedno zadržuje več kot sto od tristo včeraj aretiranih, nad protestnike pa se je spravila tudi z gumijastimi naboji in solzivcem. Več o Nato vrhu lahko izveste v Kultivatorju.

Šestdesetletnico pakta, za katerega niti članicam ni popolnoma jasno, kakšen je njegov smisel, bo zaznamoval predvsem prihod jenkija Baracka Obame, za mizo bosta prisedli Albanija in Hrvaška, katere jebeni Stranki slovenskega naroda ni uspelo obvarovati pred zlo usodo, evalvacija odnosov z Rusijo in oklic novega generalnega sekretarja. Ta naj bi postal dosedanji danski premier Anders Fogh Rasmussen.

Čeprav bi zdajšnji generalni sekretar Nata, Jaap de Hoop Schefer, še teh nekaj dni do konca mandata lahko protokolarno zabil svoj čas, je vseeno poskrbel za bistroumno izjavo. V svoji sicer upravičeni kritiki napovedane afganistanske zakonodaje glede zaščite ženskih pravic je pribil, da bo težko prepričati evropske države k okrepitvi prisotnosti v Afganistanu in da so načrtovani zakoni neopravičljivi, medtem ko Natove enote umirajo za zaščito univerzalnih vrednot.

Južnoafriške oblasti bodo zimbabvejskim migrantom, ki so v državo pribežali zaradi gospodarskega zloma in kršitev človekovih pravic, začele izdajati dovoljenja za legalno prebivanje. Tako jim bo omogočena možnost izobraževanja, dela in zdravstvene oskrbe, Južna Afrika pa se bo izognila sklicevanju prebežnikov na politični azil, kateri ne dovoljuje njihovega vračanja domov. Oblasti so ukrep še dodatno opravičile z dejstvom, da je večina od okoli treh milijonov Zimbabvejcev ekonomskih migrantov, ki si zgolj želijo zaslužiti denar in se z njim vrniti v domovino. Nasilje nad tujci, ki se je lansko leto razpaslo po Južni Afriki, je terjalo življenja dvainšestdesetih ljudi, z domov pa je bilo pregnanih 100.000 ljudi.

Avstralija je končno uradno potrdila deklaracijo Združenih narodov o pravicah staroselskih skupnosti. Prejšnja konzervativna vlada je leta 2007 skupaj z Novo Zelandijo, Kanado in Združenimi državami Amerike glasovala proti njenemu sprejetju, kar je argumentirala z besedami, da deklaracija posega v domačo zakonodajo in da Aboridžine privilegira v odnosu do večinskega prebivalstva. Hvalevreden dokument, ki resnici na ljubo ni pravno zavezujoč, poudarja pravico staroselskih skupnosti do lastne kulture, institucij in tradicije ter postavlja standarde boja proti diskriminaciji in marginalizaciji. Voditelji štiristo tisočih Aboridžinov so priložnostne vznesene besede premiera Kevina Rudda o novih odnosih in zaupanju med domorodci ter večinsko populacijo pospremili z besedami, da poudarjajo zgolj simbolični pomen, vsebina deklaracije pa ostaja mrtva črka na papirju.

Kambodža in Tajska se ne moreta zediniti glede ozemlja okoli starodavnega templja Preah Vihear. Mednarodno sodišče je leta 1962 tempelj prisodilo Kambodži, lastitev okoliške zemlje s strani obeh držav pa je v zadnjih mesecih že večkrat poskrbela za hudo kri. Zadnje v nizu incidentov je bilo obstreljevanje obmejnih enot, ki pa po dosedanjih podatkih ni terjalo žrtev.

Če nam bo sreča nemila, bomo na referendumu spet odločali o zadevi, katero bi sicer morali doreči mastno plačani poslanci. Stranki SDS in SLS sta vložili pobudo za referendum o noveli zakona o odvetništvu, ker nasprotujeta temu, da bi odvetniške tarife ob soglasju ministra za pravosodje zopet določala odvetniška zbornica. Po besedah pobudnikov naj bi šlo za vračanje uslug odvetniškemu lobiju in polnjenje njihovih žepov, za datum izvedbe referenduma pa predlagajo sedmi junij. O tem, ali pričakujejo odziv volivcev, je spregovoril Gvido Kres, poslanec SLS:



Stranka Zares je predstavila pobudo za ustanovitev neodvisne preiskovalne skupine, ki bi ugotovila dejansko število izbrisanih. Ker je te podatke pred kratkim že predstavilo Ministrstvo za notranje zadeve, nas je zanimalo, ali ne bi ponovno preštevanje lahko služilo politikantskemu hujskaštvu. Pomisleke razbija Cveta Zalokar Oražem:



Poslanci Evropskega parlamenta so sprejeli resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, kjer izražajo spoštovanje do žrtev vseh totalitarnih in nedemokratičnih režimov v Evropi. Kdo je bil pobudnik izjave in zakaj je bila sprejeta s precejšnjo večino, nam je povedal evropski poslanec Aurelio Juri:



Nadvse delovni Evropski parlament je prav tako sprejel poročilo o prostem gibanju in prebivanju na ozemlju držav članic, ki ugotavlja, da države članice še vedno postavljajo preveč ovir tej temeljni pravici, zato jih pozivajo k spoštovanju zakonodaje. Pravico do bezlanja sem ter tja je po podatkih Evropske komisije od leta 2006 izkoristilo več kot osem milijonov naše širše očetnjave.



Komentarji
komentiraj >>