Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BEASTIE BOYS: Paul's Butique 20th Anniversary Edition (Capitol, 2009) (2997 bralcev)
Nedelja, 19. 4. 2009
goran




* V letošnjem juliju bo minilo dvajset let, odkar je luč dneva ugledal eden najvplivnejših hip hop albumov vseh časov. Konec osemdesetih let minulega stoletja je bila rap glasba vseprisotna in na vrhuncu svojih kreativnih moči je bila vrsta glasbenikov, ki bi ji lahko pripisali ta dosežek. Kljub temu pa bi vsak povprečen poslušalec uganil, kateri zasedbi je uspelo posneti to prelomno ploščo, še preden bi izvedel za njen naslov. Dovolj bi bilo povedati le, da so bili avtorji trije beli mc-ji židovskega porekla, ki danes veljajo za eno najbolj prepoznavnih in najdlje delujočih hip hop zasedb. Gre seveda za Newyorčane Beastie Boys in ploščo ‘Paul’s Boutique’, s katero je trojica potrdila uspeh tri leta starejšega prvenca in napovedala, da ne gre le še za eno tistih zasedb, ki zaslovijo s prvim albumom in nato utonejo v pozabo.

Mike D, MCA in Ad-rock, ki so svoj nastanek v obliki zabavljaškega punk-rock benda sicer zabeležili že konec sedemdesetih let, so prvenec uspeli celo nadgraditi. S ploščo ‘Paul’s Boutique’ niso sledili preverjeni, tisti čas najbolj razširjeni in popularni hip hop struji, pač pa so z njo postavili smernice, ki so v rap produkciji začele prevladovati šele nekaj let pozneje. Tu seveda mislimo na zgoščeno digitalno vzorčenje oziroma semplanje, pri čemer je imel prste vmes tudi – ali pa predvsem – producentski dvojec Dust Brothers. Mike Simpson in John King sta v tistem času med drugim sproducirala tudi album Tonu Locu, pozneje še Becku, sestavila sta tudi filmski zapis za Fincherjev Fight Club, najbolj cenjena pa ostajata prav po prispevku k albumu ‘Paul’s Boutique’.

Funkcija vzorčenja s tem albumom ni več zreducirana na preprosto uporabo za glasbene podlage mc-jem, pač pa dobi precej bolj kompleksno vlogo. Postane zapis določenega obdobja, v primeru Beastie Boys in albuma ‘Paul’s Boutique’ nekakšna raznolika postmoderna zlepljenka pop kulture predvsem sedemdesetih let minulega stoletja. Besedila, zvočni vzorci, omembe številnih imen in citati ponudijo kopico duhovitih referenc na nekatere najbolj izpostavljene politike, kulturnike, športnike, glasbenike in umetnike iz tega obdobja, ne manjka pa niti bibličnih in literarnih motivov. Ni šlo torej le za lepljenje všečnih zvočnih fragmentov, ampak za domišljeno in predvsem duhovito sestavljanje kolaža, ki je lahko nastalo le v tistem specifičnem času in prostoru.

Eden glavnih zadržkov pred vzorčenjem so bile številne tožbe zaradi kršenja avtorskih pravic, kljub temu pa se na albumu ‘Paul’s Boutique’ pojavijo prepoznavne teme številnih tudi najbolj znanih glasbenikov. Med njimi gotovo izstopa zasedba The Beatles, ki jo je do takrat vzorčilo le malo reperjev, pojavijo pa se tudi vzorci in besedila Jimija Hendrixa, Pink Floyd, Johnnya Casha, Afrike Bambaate, Led Zeppelin, The Ramones, Jamesa Browna, Isaaca Haysa, Donovana, Jackson 5, Kool & The Gang, Run-DMC in še kopice drugih vidnih ustvarjalcev. V skladbah ‘Shake your rump’, ‘Egg man’ in ‘Hey ladies’ se pojavi tudi do petnajst različnih referenc, vendar pa trojica v vseh primerih sestavi domišljeno celoto oziroma portret tistega časa in prostora, ob tem pa glasbeni oziroma instrumentalni del ni prikrajšan. Tudi izvrstno sestavljeni beati ponudijo široko paleto aluzij na sam hip hop in širše.

Z albumom ‘Paul’s Boutique’ so Beastie Boys z založbe Def Jam prestopili h Capitol Records, kjer pa s prodajo sprva niso bili zadovoljni, saj številke niso dosegle njihovega prvenca, zato so ga prenehali promovirati. Vendar pa je njegova popularnost kljub temu rasla in danes torej velja za eno prelomnih hip hop plošč, ki je zasedbo potisnila med najbolj prepoznavna hip hop imena, končala pa je tudi na številnih lestvicah najboljših plošč vseh časov.

pripravil Goran Kompoš



Komentarji
komentiraj >>