Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MANDELA BRTIOFF (3334 bralcev)
Ponedeljek, 20. 4. 2009
Nejc M.



SEDMA

Podaljšanje kredita Nove ljubljanske banke Infond Holdingu Boška Šrota je stranko Zares razburilo do te mere, da je njihov gospodarski minister Matej Lahovnik izrazil možnost izstopa stranke iz vladne koalicije. Na pomisleke je nemudoma odreagirala vsa domača politična in nepolitična srenja, najbolj panični pa že razmišljajo o predčasnih volitvah. Lahovnikove besede je kasneje nekoliko umiril Zaresov predsednik Gregor Golobič, stranka pa naj bi ob tem zavoljo NLB-jevega reprogramiranja kredita za jutri sklicala sejo sveta stranke.

V, le s strani Ankare priznani, Turški republiki Severni Ciper so volili v parlament. Po prvih preštetih glasovih najbolje kaže desni Stranki narodne enotnosti – UBP, ki je prejela približno 44 odstotkov glasov, do sedaj vladajoči Turški republikanski strani – CTP vodje ciprskih Turkov Mehmeta Alija Talata pa je podporo zaupalo 29 procentov volivcev. S spremembo oblasti, ki se obeta, se pod vprašaj postavlja dogovor z grškimi sosedi, kateremu sta se obe strani v zadnjem času že približali. Ciper je sicer razdeljen že vse od leta 1974.

Na Trinidadu in Tobagu se je končalo srečanje Organizacije ameriški držav – OAS. Predsednik hegemonističnih Združeni držav Barack Obama, ki se je ob robu zasedanja srečal tudi z zapriseženim Bushevim in ameriškim kritikom venezuelskim predsednikom Hugom Chavezom, je po zasedanju govoril o pozitivnih znakih, ki pa, da jih je »treba podpreti z dejanji.« Ali bodo to, kot dober vzor, prve storile ZDA, seveda, ni obljubil.

Rokometaši Kopra so obranili naslov domačih pokalnih zmagovalcev. V finalu so z 24:19 premagali Celje Pivovarno Laško. Za najboljšega igralca turnirja je bil izbral Celjan Miladin Kozlina.

OSMA

Državni zbor bo začel aprilsko sejo namenjeno poslanskim vprašanjem ministrom. Za prvi dan je napovedanih 29 poslanskih vprašanj, nanje pa bi po načrtih moral odgovarjati tudi predsednik vlade Borut Pahor. Zaradi obiska na Slovaškem bo premier pojasnila poslancem delil jutri.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je obiskal nemški Hannover in se ponovno zavzel za polnopravno članstvo Turčije v Evropski uniji. Ob tem je Erdogan zavrnil vse pomisleke, ki jih predvsem Nemčija in Francija gojita do turškega vstopa v zvezo in napovedal vztrajanje pri širokih reformah države.

Pred sredinimi parlamentarnimi volitvami v Južnoafriški republiki je stranki Afriškega narodnega kongresa – ANC glasove pomagal nabirati tudi nekdanji južnoafriški predsednik in borec proti apartheidu Nelson Mandela. Mandela se je skupaj s strankarskimi veljaki pojavil na množičnem predvolilnem shodu v Johanesburgu, pripravljenost na sodelovanje v kampanji pa je bojda izrazil kar sam. Narodnemu kongresu volilne napovedi sicer napovedujejo gladko zmago, njenemu predsedniku Jacobu Zumi pa državni predsedniški položaj.

V prestolnici se začenjajo štirinajsti slovenski dnevi knjige. Dogajanje, ki bo trajalo do 24. aprila, bo prvič iz parka Zvezda preseljeno na Trg Francoske revolucije, poleg številnih stojnic s knjigami pa naj bi obiskovalce privabil tudi bogat spremljevalni program. Dogodki v organizaciji Društva slovenskih pisateljev bodo ob tem potekali na drugih lokacijah.

DEVETA

Ljubljanski mestni svet bo obravnaval za mnoge nevralgični osnutek odloka o poimenovanju vzhodne mestne vpadnice po Josipu Brozu Titu. Razburjeni zaradi maršalovega imena so v Mladi Sloveniji že pred časom začeli zbirati podpise za umik predloga, na drugi strani pa njihov ideološki nasprotek, Mladi forum Socialnih demokratov, poimenovanje ulice s Titovim imenom podpira. Osnutek odloka je sicer pripravil svetnik Liste Zorana Jankovića, Peter Božič.

Delničarji novomeškega Laboda bodo na skupščini podjetja odločali o prenehanju družbe in začetku likvidacije. Upravni odbor je likvidacijo predlagal, ker »razmere ne zagotavljajo pozitivnih rezultatov.« Kaj pa to pomeni za nekaj manj kot 200 delavcev, verjetno ni potrebno posebej ugibati.

Združene države Amerike se spominjajo desete obletnice krvavega pohoda na srednji šoli Columbine v zvezni državi Kolorado. Dijaka, 18-letni Eric Harris in 17-letni Dylan Klebold, sta v pokolu v prostorih šolske jedilnice in knjižnice pobila 12 sošolcev, učitelja telovadbe, ob tem pa ranila še 24 ljudi. Morilca na koncu, kot je v podobnih vse pogostejših dogodkih običaj, nista prizanesla niti sebi.

Težave s pobeglimi medvedi nimamo samo v Sloveniji. Blizu središča Kassla v Nemčiji sta iz cirkusa pobegnila kar dva in odšla na zadnjo pot. Po srečanju s kosmatincema so policisti namreč, zaradi domnevne agresivnosti enega od medvedov, oba ustrelili. Medveda sta bila stara 25 let, vse življenje pa sta preživela v cirkusu.

DESETA

Predsednik vlade Borut Pahor se mudi v Bratislavi, kjer se bo srečal s slovaškim kolegom Robertom Ficom. Premiera bosta spregovorila o najmodernejših trendih v boju proti finančni krizi, prostor pa bosta namenila tudi »krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama.« Pahorju na poti družbo delajo finančni minister Franc Križanič in številna gospodarska delegacija.

V Ženevi se začenja konferenca Združenih narodov o rasizmu. Srečanje, ki bo skupaj trajalo kar pet dni, pa zaradi napovedanega obiska iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada bojkotirajo številne zahodne države, z ZDA na čelu. Ahmadinedžad je namreč pred osmimi leti na podobni konferenci v Dubanu z nekaterimi izjavami užalil ubogo Ameriko in Izrael, kar mnogim služi kot pripraven izgovor za bojkot tako iranskega predsednika kot srečanja. Na konferenci bodo udeleženci sicer ugotavljali globalni napredek v boju proti rasizmu.

Italija in Malta sta rešili spor glede sprejetja priseljencev, ki jih je minuli četrtek kakšnih 80 kilometrov od Lampeduse rešila turška ladja. Potem ko ne eni, ne drugi sprva niso hoteli sprejeti prišlekov, so si Italijani, po posredovanju Evropske unije, premislili in migranti so že na poti na Sicilijo.


Komentarji
komentiraj >>