Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OdpadniškiOFF (3369 bralcev)
Ponedeljek, 4. 5. 2009
PolonaT



OFF NAPOVEDNIK

Če bi Tito umrl danes, se svet najbrž ne bi ustavil. Še manj pa tekma med Hajdukom in Crveno Zvezdo. Če bi umrl danes, bi del Slovenije slavil, rušil spomenike in pljuval po njegovih portretih, ne pa jokal in prepeval »Druže Tito, mi ti se kunemo«. Danes se vse dela na tem, da se Tita prikaže kot kriminalca, enakega Stalinu in Hitlerju. Danes je sporno, če ulica nosi njegovo ime. Danes so vsi dovolj pogumni.

Tito pa ni umrl danes. Tito je umrl na današnji dan leta 1980, kot izredno izčrpan in bolehen star gospod z amputirano nogo. Pa vendar kot velikan. Kot zmagovalec boja proti okupatorju, kot vezni člen med jugoslovanskimi, pa tudi drugimi svetovnimi narodi. Kot zadnji antifašist. In državo je preplavil obupujoči val solza, ki se je v končni fazi izkazal tudi za razdiralnega. Takrat nihče ni imel poguma, da sploh razmišlja o prihodnosti. Ni bilo poguma za očitke in potvarjanje zgodovine. Takrat sta se čas in življenje sama ustavila. In Tita smo pokopali kot velikana, kakršen je tudi bil.

OFF PROGRAM

Poleg regularnih obveznosti, ki jih morajo domnevno opravljati voditelji svetovnih držav, pa je na dnevnem redu sedaj tudi spremljanje širjenja prašičje gripe. Tako je predsednik države, ki je leglo te bolezni, Mehičan Felipe Calderon ocenil, da je državi uspelo obvladovati širjenje virusa A H1N1 in tako bodo v sredo že lahko odprli preventivno zaprte javne prostore kot so restavracije, šole in gledališča. Pozitivne vesti prihajajo tudi iz Združenih držav Amerike, kjer menijo, da so se izognili najhujšemu, vendar pa opozarjajo, da bo virus najbrž prisoten tudi ob prihajajočem obdobju izbruha običajne gripe. Veliko kritik s strani Mehike pa je bila zaradi uvedbe obvezne karantene za 70 Mehičanov, ki so pripotovali v to državo, deležna Kitajska, ki so jo obtožili nevednosti in uvajanja diskriminatornih ukrepov, po svoje državljane pa so tudi že poslali letalo.

Panama je z nedeljskimi predsedniškimi volitvami dokazala, da jo prevladujoči politični trendi v Latinski Ameriki prav malo ganejo. Po preštetih 87-ih odstotkih glasovnic je predsednik panamske volilne komisije, Erasmo Pinilla, za nespornega zmagovalca volitev razglasil kandidata opozicijske desno usmerjene stranke Demokratičnih sprememb, Ricarda Martinellija, ki je do tedaj zbral 61 odstotkov glasov. Njegova najmočnejša protikandidatka, Balbina Herrero, ki je zastopala barve levo usmerjene Stranke demokratične revolucije, je dobila 37 odstotkov glasov. Martinelli, ki je sicer lastnik največje verige supermarketov v Panami, čemur bi v Sloveniji rekli tajkun, in je kot vodja uprave Panamskega prekopa sodeloval tudi že v dveh vladah med leti 1994 in 2004, je stranki priboril tudi večino sedežev v panamski narodni skupščini. Sicer pravi, da si bo prizadeval oblikovati vlado narodne enotnosti in izboljšati zdravstveni sistem, izobrazbo, prevoz in varnost.

Nepalski maoistični premier Pushpa Kamal Dahal je v dramatičnem slogu na nacionalni televiziji oznanil svoj odstop. Gesta sledi vmešavanju nepalskega predsednika Rama Barana Yadava v spor med nepalsko maoistično vlado in vojsko, ki je načelniku generalštaba vojske Rookmanguda Katawala, katerega je vlada v nedeljo sicer odstavila, ukazal, da ostane na svojem položaju in nadaljuje s svojim delom. Po njegovem namreč dejanje vlade ni izpolnjevalo meril ustavnega procesa. Zaradi tega očitnega zavzemanja strani v omenjenem sporu pa je tudi njega maoistična vlada že obtožila kršitve ustavnih norm in ogrozitve mirovnega procesa ter zagrozila z uličnimi protesti. Maoiste je sicer pred tem zaradi odstavitve načelnika generalštaba že zapustila koalicijska partnerica Komunistična stranka.

Šejk Hassan Dahir Aweys je zavrnil možnost, da bi preko pogovorov s predsednikom Somalije prenehal z leti nasilja, ki so stalnica v državi. Hkrati je islamiste pozval, naj nadaljujejo z boji proti vladi, ki jo vodi zmerni Šejk Šarif Sheikh Ahmed. Vlada je z Aweysom, ki se je pred časom vrnil iz Eritreje, kamor je bil izgnan in ga sumijo tudi povezave z Al-Qaedo, želela imeti pogovore, ker sumijo, da bo ponovno želel delati proti vladi in gledajo nanj kot na morebitnega diktatorja.

Avgust in tolikokrat prestavljene afganistanske predsedniške volitve se nezadržno bližajo, kar je potrdila tudi registracija sedanjega predsednika Hamida Karzaja kot kandidata. Karzaj, ki mu je javnomnenjska podpora predvsem zaradi mnogih civilnih žrtev pri posredovanju mednarodnih sil in obtožb o korupciji v afganistanski vladi močno upadla vendar še vedno nima resnega protikandidata, je dejal, da kandidira zato, da bo lahko znova služil afganistanskemu narodu in hkrati priznal, da je v sedanjem mandatu zagrešil marsikatero napako. Je pa zanimiva njegova izbira enega od njegovih podpredsedniških kandidatov. Gre za vplivnega tadžiškega vojaškega poglavarja Mohameda Kasima Fahima, ki je v preteklosti že zasedal položaj obrambnega ministra in si je med državljansko vojno v 90. letih prejšnjega stoletja že pridobil sloves neusmiljenega vojaškega poveljnika in je bil med drugim obtožen tudi kršenja človekovih pravic in kopičenja orožja.

Evropa gosti novega izraelskega zunanjega ministra Avigdorja Libermana, ki je član skrajno desne stranke Izrael Bejtenu in je znan po svojih spornih protiarabskih izjavah in kritičnih pripombah glede mirovnega procesa s Palestinci, zaradi česar ga mnogi kritiki imenujejo za rasista. Morda bo tudi zato, ker je evropska skupnost zaradi njegove prisotnosti na trnih, evropske države obiskal selektivno, njegova prva postaja bo predvidoma Italija, obiskal pa naj bi še Francijo, Nemčijo in Češko, ki predseduje Evropski uniji. Vsaj v prvih dveh državah se lahko nadejamo mnogih nasmejanih obrazov.

Preiskovalna skupina Združenih narodov, ki ji predseduje južnoafriški sodnik Richard Goldstone, pa pred misijo na območje Gaze in Izraela začenja s teden dolgim srečanjem v Ženevi. Njihova naloga naj bi bila predvsem raziskati obtožbe morebitnih vojnih zločinov in kršitev človekovih pravic, ki naj bi jih tako Izrael kot Hamas storila v času krize v Gazi, med drugim na primer obtožba, da so izraelske sile načrtno ciljale civiliste, Hamasovci pa naj bi te izkoriščali za človeški ščit. Še vedno sicer ni znano, ali bo Izrael preiskovalcem sploh omogočil dostop do cone konflikta.


Evropska komisija je izdala črnogledo napoved za evropsko in tudi slovensko gospodarstvo. Obseg bruto domačega proizvoda na območju evra in celotne Evropske unije naj bi se tako samo v letošnjem letu zmanjšal za štiri odstotke, za naslednje leto pa napovedujejo kar 11-odstotno zvišanje brezposelnosti in strmo povečanje primanjkljajev v javnih proračunih. Glede na napovedi tako pravijo, da se je evropsko gospodarstvo znašlo sredi najhujše krize po recesiji, ki je sledila drugi svetovni vojni. Glavni razlogi za takšno recesijo so po navedbah komisije poglabljanje svetovne finančne krize, krčenje svetovne trgovine in razmere na stanovanjskem trgu.

V Bolgariji, kot marsikje drugje, so anarhisti na prvi maj organizirali pohod, tokrat v družbi grških somišljenikov. Kako je skupina protestirala, kaj se jim je zgodilo in čemu oporekajo prijatelj Ivajlo:









Evropski parlament pred volitvami, ki bodo navrgle novih 736 poslancev, kar je skoraj 50 manj kot v tem sklicu, še zadnjič zaseda v Strassburgu. Debatirali bodo o telekomunikacijah, zakonodajnih predlogih za boljše izvajanje načela enakosti med spoloma in seveda obrambi pred novo grožnjo na pragu – prašičjo gripo. Prve projekcije novega sklica pa napovedujejo vsaj eno spremembo – morda bodo zagovornika svojih interesov dobili tudi privrženci prostega nalaganja filmov in glasbe s svetovnega spleta. Po javnomnenjski raziskavi bi za švedsko Piratsko stranko glasovalo 5,1 odstotka vprašanih, najbolj jo podpirajo mladi med osemnajstim in devetindvajsetim letom. Leta 2006 ustanovljena stranka se bo v primeru osvojitve parlamentarnega stolčka zavzemala za reformo avtorskih pravic in demokratizacijo EU, so zagotovili liderji stranke, oziroma bolje rečeno, interesnega združenja.

Slovenski primus med vladnimi playboyi, Borut Pahor, se skupaj z ministrom za razvoj in evropske zadeve Mitjem Gasparijem in ministrom za gospodarstvo Matejem Lahovnikom, mudi v Stockholmu, kjer se je že sestal s predstavniki švedskega gospodarstva. Seznaniti se namerava s protikriznimi ukrepi, ki jih uvajajo na Švedskem in po njihovih zagotovilih že kažejo prve znake uspeha. Protikrizni ukrepi pa bodo glavna tema tudi na napovedanem srečanju med slovenskim premierjem in njegovim švedskim kolegom Fredrikom Reinfeldtom. O konkretnem gospodarskem sodelovanju, ki je med Slovenijo in Švedsko relativno skromno, pa naj tudi tokrat ne bi bilo veliko govora.

Podmladek krščanski socialistov pa pozdravlja poimenovanje ljubljanske ulice po Titu. Kaj očitajo podmladku NSi, ki se je prvi goreče uprl predlogu nam bo povedala predsednica podmladka Maruša Benkič:









Podmladek naj bi predstavljal krščanske načela, zato je na mestu se obregnit ob prvi, če ne celo najbolj bistven spor v krščanstvu. Pavlu je nemnogo let po Jezusovi smrti uspelo sprevreči glavno načelo Kristusa in njegovega brata Janeza – upoštevanje zakona kot bistven del cerkeve in ne vere. Pavel je stvar obrnil, češ, da je že vera v Jezusa dovolj za zveličanje, da pa je zakone potrebno jemati v kontekstu časa. Kako je s podmladkom in mnenjem o Titu:












Komentarji
komentiraj >>