Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF NASILNEGA OMARJA (3110 bralcev)
Torek, 5. 5. 2009
Nejc M.



SEDMA:

Zadnji predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede rešitve slovensko-hrvaške obmejne sage po neuradnih virih za uradno Ljubljano ni sprejemljiv. Slovenijo naj bi motilo dejstvo, da sta vprašanji kopenske in morske meje ter teritorialnega stika z odprtim morjem obravnavani ločeno, medtem ko slovenska vlada zahteva njuno reševanje celovito in po enakih načelih. Uradno stališče Slovenije naj bi bilo znano po sredinem pogovoru premiera Boruta Pahorja s predsedniki parlamentarnih strank.

Šef skupine držav z evrom Jean-Claude Juncker pozornost v Bruslju zbuja z namigi o svojem predčasnem sestopu s položaja. Juncker, ki ob tem opravlja tudi funkciji luksemburškega premiera in finančnega ministra svoj predčasni odhod pogojuje z rezultati njegove stranke na nacionalnih volitvah v začetku junija. »Ne vem, če bo moja stranka zmagala in če bom še minister za finance,« zaskrbljenost hlini Juncker, ki se mu mandat šefa evroskupine sicer izteče konec leta 2010. Who cares?!

Ameriški predsednik Barack Obama je v družbi finančnega ministra Timothyja Geithnerja napovedal skorajšnjo objavo davčnih sprememb, napovedanih že v predvolilnem času. Z ukrepi naj bi vlada prenehala nagrajevati podjetja, ki selijo delovna mesta na tuje, hkrati pa onemogočila tiste, ki se izogibajo plačilo davkov z begom v davčne oaze. Po najbolj optimističnih napovedih bodo spremembe v naslednjih desetih letih v ameriško zvezno proračunsko malho navrgle dodatnih 210 milijard dolarjev.

Pa še ena športna z druge strani Atlantika. Košarkar Clevelanda LeBron James je bil izbran za najbolj koristnega košarkarja v ligi NBA za tekočo sezono 2008/09. Štiriindvajsetletnik, ki je povprečju na tekmo dosegel 28 točk in pol, je tako postal prvih igralec v zgodovini Clevelanda, ki si je priboril ta najprestižnejši posamičen naslov v ligi NBA.

OSMA:

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš se odpravlja na obisk k rojakom na avstrijskem Štajerskem. Minister bo Slovence na avstrijskem delu Štajerske obiskal na gimnaziji v avstrijski Radgoni, se srečal s tamkajšnjim županom Petrom Merlinijem, gostili pa ga bodo tudi zamejskimi predstavniki s tega dela Avstrije. Pred prestopom meje bo minister Žekš dolgčas zapravljal še v Gornji Radgoni.

Finančni ministri Evropske unije se ponovno obremenjujejo s finančno in gospodarsko krizo. Ob tem ko papagajsko ugotavljajo, da bo »kriza hujša in daljša od pričakovanj«, hkrati že premišljujejo o dodatnih ukrepih Unije, ki bi pripeljale k hitrejšemu preobratu na bolje. Ministrskega zasedanja se udeležuje tudi domači minister za finance Franc Križanič.

Danski dvor je dobil novega člana. Princ Joachim in princesa Marie sta namreč dobila prvega otroka – fantka, katerega ime sicer še ni znano. Novorojenec je peti vnuk danske kraljice Margrethe druge, skupaj z otrokoma iz prvega Joachimovega zakona pa je v vrsti za prestol takoj za nasledniki Joachimovega brata, Frederika.

Nekdanji slovenski udeleženec Evrovizije Omar Naber zna, poleg tega, da kao dobro poje, tudi dobro udariti. Ljubljansko okrožno sodišče je Naberja zaradi nasilništva nad 22-letnim dekletom v enem od nočnih klubov obsodilo na sedem mesecev zapora pogojno za dobo dveh let. Pevec, ki je bil prvotno obdolžen spolnega nasilja, vztraja, da besede nasilje ne pozna in da je kakopak nedolžen.

DEVETA:

Na ministrstvu za obrambo bo s primopredajo poslov tud uradno prišlo do zamenjave na mestu načelnika Generalštaba Slovenske vojske. Kot je znano, bo Albina Gutmana na čelu vojske zamenjal Alojz Šteiner, ki ga je vlada, na predlog obrambne ministrice Ljubice Jelušič, potrdila konec aprila.

Učitelji v Zimbabveju ne bodo stavkali. Čeprav vlada ni zmogla uresničiti njihovih zahtev po višjih plačah, pa so z ministrom za šolstvo Davidom Coltartom sprejeli kompromis po katerem bo vlada učiteljem finančno pomagala z brezplačnim šolanjem njihovih otrok. Februarja so si zimbabvejski učitelji sicer izbojevali sto dolarsko mesečno plačo, kar pa je bilo še vedno precej manj od njihovih zahtev, zato so s pritiski na vlado nadaljevali.

Farsa z novodobnim koncentracijskim taboriščem Gauntanamom se nadaljuje. Demokratski predstavniki kongresa so padli pod demagoški vpliv republikancev in zaradi kao nevarnosti selitve dela guantanomvskih zapornikov na območje ZDA zavrnili prošnjo predsednika Obame po 50 milijonih dolarjev za zaprtje taborišča. Kljub temu naj bi demokratski člani kongresa Obamove načrte močno podpirali, denar pa odobrili takoj ko bo predsednik predložil tudi načrt za zaprtje Guantanama.

O najnovejšem iz diplomatskega repertoarja evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede rešitve slovensko-hrvaške obmejne problematike bo čez slabe pol ure razpravljal hrvaški politični vrh. Rehnove predloge bodo skupaj s predsedniki parlamentarnih strank premlevali predsednik sabora Luka Bebić, predsednik države Stipe Mesić in premier Ivo Sanader.

DESETA:

Domači premier Borut Pahor skandinavsko pohajkovanje nadaljuje na Finskem kamor je priromal iz sosednje Švedske. Pahor se bo v Helsinkih sestal s finskim kolegom Mattijem Vanhanenom, kramljala pa naj bi predvsem o sodelovanju obeh držav v okviru Evropske unije. V opoziciji pa medtem mrzlično raziskujejo ali se bo Pahor na Finskem srečal tudi z novinarjem finske nacionalke Markusom Berglundom, Patrio in črko »J«.

Ne praznuje le RŠ, praznuje tudi Svet Evrope, in sicer 60 let obstoja. Panevropska organizacija, s sedežem v Strasbourgu, pod svojo streh združuje 47 držav članic, s katerimi bi si naj prizadevala »za zaščito dostojanstva evropskih narodov z ohranjanjem vrednost demokracije, človekovih pravic in vladavine prave.« Svet Evrope so leta 1949 ustanovili Belgija, Danska, Finska, Irska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija, Slovenija pa je članica postala leta 1993.

Krvavi napad na udeležence poroke na, večinoma kurdskem, jugovzhodu Turčije je pokosil 45 ljudi, več kot 20 pa je ranjenih. Svatje v vasi Bilge v provinci Mardin pa naj ne bili žrtve terorističnega napada kurdskih upornikov, kot so turške oblasti sprva lahkotno pomislile, pač pa spora med tamkajšnjimi družinami in krvnega maščevanja.




Komentarji
komentiraj >>