Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok (3662 bralcev)
Ponedeljek, 18. 5. 2009
Juliette



Prejšnji teden se je na področju visokošolskih strmin in krivin začel precej razburljivo. V ponedeljek se je dogodila konferenca, ki je bila namenjena predstavitvi peticije proti omejevanju akademskega prostora. Podpisnike je skupaj prignalo nestrinjanje s predlogom novele o visokem šolstvu. Če jih kar citiramo, se jim novela zdi »napad dela slovenske politike in vodstva štirih univerz na Slovenijo in slovenske regije«. Zveni resno.

Sociolog Borut Rončević je na konferenci razložil, da postaja slovenski akademski prostor prostor, kjer se dogaja veliko birokratskega ustrahovanja. Širino in veličino peticije je utemeljil z dejstvom, da gre pri njenih podpisnikih za petdesetero četico doktorjev znanosti.

Univerza pa je, ne bodi len, še isti dan zavrnila "grobe, zlonamerne in neutemeljene obtožbe". Dodali so, da jih Rončević pravzaprav obtožuje šikaniranja na delovnem mestu. Ob tem so ga prijazno povabili k predložitvi dokazov za tovrstne obtožbe, v nasprotnem primeru sledijo sankcije. Šešk šešk.

Celotno zadevo je obogatilo še mnenje Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, kateremu se zdi, da je podpisnike peticije pravzaprav strah. Bali naj bi se ustanovitve Agencije za kakovost v visokem šolstvu. Ministrstvo se še zagovarja, da je osnutek novele, ki je združila sedaj že mnogokrat omenjene podpisnike, nastajal na usklajevalnih sestankih ter bil z izhodišči na voljo širši razpravi. Hja, komu sedaj verjeti?

No, slovensko visokošolsko čast pa je prejšnji teden rešila novica o izjemnem dosežku naše gore lista, ki je tekmoval na izboru najbolj inovativnega NFC raziskovalnega projekta 2009. Že konec aprila se je na 2. mesto uvrstil projekt Klemna Peternela iz Laboratorija za telekomunikacije Fakultete za elektrotehniko. Kaj več o tem pa nam bo Klemen povedal kar sam.


Četrtek preteklega tedna pa je dobil vizionarski pridih. Govorimo o viziji dela novega direktorja Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, Romana Didoviča. Po njegovih besedah si bo v svojem mandatu prizadeval za pregledno in odgovorno porabo finančnih sredstev, transparentno delovanje organizacije ter za širitev vsebinske ponudbe za študente. Sliši se naravnost odlično! Kar pač tudi mora biti, glede na dejstvo, da bo novi direktor za svojo funkcijo mesečno bogatejši za 3000 ojrov. Bruto. Baje pa je to manj, kot je bilo za opravljanje tovrstne funkcije v navadi do sedaj.

Ne vemo, ali so bile nagrade Trimovih nagrajencev kaj blizu temu znesku, a jim vseeno prepustimo nekaj vrstic. Družba Trimo je prejšnji teden že osmič podelila nagrade najboljšim prijavljenim diplomskim delom, magistrskim in specialističnim delom ter doktorskim disertacijam s preštevilnih področij. Slovenija je letos »pobasala« kar 41 nagrad od 53-ih. Če to ni razlog za domoljubje?

Vse inovativne glav’ce pa na tem mestu opominjamo na razpis, ki je od petka dalje objavljen na spletnih straneh visokošolskega ministrstva. Dobrih 84 milijonov evrov se bo namenilo razvoju tako imenovanih centrov odličnosti med leti 2009 in 2013. Minister Golobič je ob tem poudaril, da je nov razpis odprt za vse, ne le za nanotehnologe.

Nekaj novega pa začenja veljati tudi pri skoraj najpogosteje omenjani temi letošnjega leta. Boni in študentski futer. Nova novela prinaša poleg sankcij še dodatne kazni za ponudnike študentske prehrane. Naše oko sokolovo bo spremljalo, ali se zna v bodoče kaj podobnega pripetiti tudi študentom.

No, to ne bi bilo niti pol toliko resno kot je resna situacija naših hrvaških študentskih kolegov, ki že slab mesec zasedajo zagrebško Filozofsko fakulteto.
Prejšnji ponedeljek se je sestalo okoli 130 profesorjev omenjenega faksa, ki so jasno izrazili željo po izredni seji Sveta omenjene fakultete, kjer se bo razpravljalo tudi o zahtevah neodvisne študentske iniciative. Dekan zagrebškega Filofaksa temu ni ugodil, zato se mu že očita predajo pred pritiski vlade ter sabotažo boja za javni interes.

Uprava Univerze v Zadru pa je očitno ves problem nezadovoljnih študentov rešila z najemom varnostnikov, ki bodo od sedaj naprej univerzitetne prostore ščitili pred lastnimi študenti. Brez komentarja!

V kolikor se ta teden ne nameravate oglasiti na katerem izmed alternativnih predavanj, ki jih ves čas izvajajo hrvaški aktivistični študentje, pa imamo nekaj idej za drugam:
--------------------------------------------------------------
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

V torek, 19. maja, ste vabljeni na predavanje Helene Rožman, ki bo ob 18.00 uri v predavalnici 2 na Zavetiški 5 govorila o »Identifikaciji in varovanju kulturne dediščine«. Domoljubi, v akcijo!

Če pa boste tisti dan v štajerski prestolnici in ste športno razpoloženi, se udeležite 13. Nesovega teka. Začetek teka bo ob 18.00 uri iz Grajskega trga v Mariboru. Ne zamujajte!

Tudi če niste imeli športnega maja, ste dobrodošli na zaključku Majskih iger, ki bo v sredo, 20. maja, od 18.00 ure dalje potekal na Kardeljevi ploščadi med študentskimi bloki. Prireditev bo pop rock obarvana.

Teden lahko zaključite s predavanjem dr. Antona Schindlinga na temo »Je bila tridesetletna vojna verska vojna?«, ki bo v četrtek ob 18.00 uri v predavalnici 102 na Filozofski fakulteti.

Nadvse ponosna nad slovenskimi dosežki je bila Julija Somrak.



Komentarji
komentiraj >>