Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF 1115. MARATONCA (3082 bralcev)
Torek, 19. 5. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

»Če že v diplomaciji capljamo za kvazi velikimi, jih bomo vsaj na maratonu stisnili,« si je verjetno mislil slovenski generalni konzul v Clevelandu, Zvone Žigon, in se podal na mestni maraton.

Optimizem pa ni zalegel. Žigon se ni odrekel tradiciji zvestega slovenskega sledenja Američanom in je tudi med maratonskim tekom domačinom neomajno zrl hrbet. Vse do ciljne črte, skozi katero je Žigon pritekel kot 1115., upoštevajoč le moške maratonce med štiridesetim in štiriinštiridesetim letom pa celo kot 145.

Bolj kot to, da Zvone Žigon ni bil prvi, pa je za Slovenijo pomembno, da ni bil niti zadnji. Pravzaprav je tekaško slabše razvitih od slovenskega tekmovalca več kot tistih bolj. To pa v Podalpju šteje skoraj toliko kot sploh doseči cilj. Pa četudi v senci Američanov.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki teče povsem sam, maratoncu Žigonu pa za doseženi rezultat iz srca čestita.

OFF PROGRAM

Zmagovalka nedavnih parlamentarnih volitev v Indiji, kongresna stranka, je Manmohana Singha ponovno izvolila za vodjo stranke v parlamentu in kot strankarskega kandidata za mesto predsednika vlade. Odločitev je logična ob dejstvu, da je Singh, ki v svojem programu obljublja predvsem ekonomske izboljšave, indijsko vlado uspešno vodil že v prejšnjem mandatu, njegovo vnovično potrditev na premiersko mesto pa v stranki pričakujejo v roku tedna dni. Indijska kongresna stranka je skupaj z zavezniki na volitvah prejela 262 parlamentarnih mest, za oblikovanje večinske koalicije in formiranje vlade pa potrebujejo na svoji strani še deset poslancev.

»Premagali smo terorizem,« je v parlamentu navdušeno vzklikal šrilanški predsednik Mahinda Rajapakse in razglasil končno zmago šrilanških vladnih sil nad tamilskimi tigri. Državna oblast naj bi se po predsednikovih besedah izvajala po celotnem otoku, več kot 35 let trajajoč boj tamilskih aktivistov za lastno državo pa naj bi bil s tem končan. Šrilanška vlada, ki je prve informacije o zmagi nad tigri obelodanila že v soboto, je ob tem sporočila, da je bil v včerajšnjih spopadih ubit tudi vodja tamilskih tigrov, Velupillai Prabhakaran. Uporniki so namige že demantirali z informacijo, da je Prabhakaran »živ in na varnem.«

Združeni narodi naj bi v roku tedna dni sprožili humanitarni poziv mednarodni skupnosti za pomoč pakistanskim beguncem, prizadetim med zadnjimi obračuni vladnih sil z islamskimi aktivisti oziroma talibani na severozahodu države. Po podatkih podsekretarja Združenih narodov za humanitarne zadeve, Johna Holmesa, naj bi moralo domove v območju doline Svat zapustiti okrog 1,4 milijona ljudi, skupno število brezdomcev po lanskemu avgustu pa je naraslo na dva milijona. Večina prebežnikov se je naselila pri znancih ali sorodnikih, v begunskih taboriščih pa jih biva okrog 250 tisoč. Kdaj bodo Združeni narodi sprožili poziv proti zahodnim podpornikom takšnih in podobnih akcij pakistanskih in drugi vladnih sil, John Holmes in sodelavci seveda ne znajo odgovoriti.

V Malaviju potekajo parlamentarne in predsedniške volitve. Zanimive so predvsem slednje, kjer se za mesto prvega v državi poteguje sedem kandidatov, najresnejša pretendenta za predsednika pa sta predsednik Malavijske kongresne stranke John Tembo in vodja Demokratične progresivne stranke Bingu Wa Mutharika. Ponovno se je za predsedniški položaj želel potegovati tudi ex-malavijski predsednik Bakili Muluzi, pa mu je tretjo kandidaturo v soboto prepovedalo sodišče. Za vstop v parlament se poteguje 1100 kandidatov, med njimi tudi rekordno število žensk. Ob veliki izenačenosti strank se nobeni od njih ne obeta absolutna večina. Rezultati volitev, ki že od prvih ur beležijo veliko udeležbo, se pričakujejo v četrtek.

Na tridnevni obisk na Balkan prihaja ameriški podpredsednik Joseph Biden, ki bojda želi izkazati kao zavezanost in aktivno vlogo nove ameriške vlade v regiji. Obamova desna roka se bo najprej podal v Bosno in Hercegovino, kasneje pa obiskal še Srbijo in Kosovo. Med obiskom Sarajeva bo tamkajšnjim visokim predstavnikom predal ameriško podporo neuspelemu Daytonskemu sporazumu, ob tem pa jih še podučil o reformah, ki jih država potrebuje za članstvo v zvezi Nato in Evropski uniji. Z Bidenom se bo po Baščaršiji šetal tudi visoki predstavnik Evropske unije za varnostno in zunanjo politiko, Javier Solana.

Združeni Zeleni so v sklopu predvolilnega nabiranja glasov obiskali Zasavje in spregovorili o okoljevarstveni problematiki. Za več informacij smo nosilca liste Združenih Zelenih, Vlada Čuša:










Državni svet je z namenom »vključitve čim več državljanov v dejavno razmišljanje in odločanje o evropskih poslancih« organiziral posvet na temo širitve Evropske unije s poudarkom na popularnih slovensko-hrvaških odnosih. Več o sami razpravi, v kateri so sodelovali tudi nosilci kandidatnih list za evropske volitve, in njenih veleumnih zaključkih pa predsednik državnega sveta, Blaž Kavčič:









Off je pripravil Nejc.











Komentarji
komentiraj >>