Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Spet policijsko-represivna Republika (3167 bralcev)
Sreda, 27. 5. 2009
tomazza



Medtem ko se Janez Janša v prvi plan domačega političnega kokošnjaka vrača s pleteničenjem o drugi Republiki, aktualna vlada in koalicijska večina v državnem zboru prav tako kot glasovalni stroj prejšnjega mandata z novelami po nujnem postopku, torej spreminjanjem zakonov, že na veliko preurejata prvo. Toda težko bi rekli, da je oblast nasmejanih obrazov koalicije Boruta Pahorja prevzela pobudo, če že ne odgovornost za gotovo da nujno potrebne sistemske reforme. Gre bolj za udobnost vladanja. Še nekoliko bolj kot ekipi na oblasti v prejšnjem mandatu značilnosti nekdanje politične elite, ki je gospodovala za časa ranjkega socialistično-samoupravnega modela, ko so se, kot radi pravi policijska legenda Pavle Čelik, falotje še bali policije.

Na primeru sinoči v domači zakonski red uveljavljene novele zakona o policiji, v teh negotovih časih ključnega represivnega podsistema tudi za demokracije, se namreč že zdi, da pač ne gre za nikakršno drugo, ampak spet policijsko-represivno republiko. Policijo sicer potrebuje vsaka oblast. Nenazadnje tudi za to, da jo varuje pred zaradi njenih potez, ali prodajanja lažnih obljub morebiti razjarjenimi državljani. Vtis na prvi pogled sicer je, da oblast Boruta Pahorja tačas še najbolj potrebuje za polni mandat imenovanega generalnega direktorja policije, ki bo politično po godu notranji ministrici Katarini Kresal in Liberalni demokraciji.

Toda to je zgolj ena od novih pridobitev zakona o policiji, ki dišijo po nekdanjih gotovo bolj policijsko-represivnih časih. Že sam predlagatelj torej Vlada je Državnemu zboru obravnavo po nujnem postopku predlagala zaradi interesov varnosti države in preprečitve težko popravljivih posledic za delovanje države, ki bi nastale, če ne bi bilo mogoče omiliti pereče kadrovske problematike v policiji. Golo dejstvo namreč je, da število policistov že nekaj let nezadržno upada. Stališče te vlade pa, da je temu tako zaradi neustrezne kadrovske politike v preteklosti.

Prav iz gradiva, ki so ga na mize vestno prejeli poslanci državnega zbora, je nadalje sicer razvidno, da je bilo gradivo predhodno objavljeno na spletni strani predlagatelja in da so bile v razpravo vključene nevladne organizacije oziroma predstavniki zainteresirane javnosti. Že iz zakonodajnih rešitev, kako zapolniti to tako perečo kadrovsko vrzel v slovenski policiji, pa je samo po sebi razvidno, da so bile ključne, torej upoštevane, predvsem pripombe in usmeritve Sindikata policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije. Pluralizem očitno deluje tudi na policijsko-sindikalnemu področju.

Tako v gradivu, ki je v zakonski red domače republike pospremilo novelo zakona o policiji piše marsikaj predvsem o težavah, ki jih imajo pri svojem delu za ta poklic očitno že tako ali tako ne prav motivirani policisti. Na področju izvajanja pooblastil imajo policisti denimo težave pri izvajanju postopkov, ko osebe zoper katere izvajajo naloge, pooblastila ali uradna dejanja ali druge osebe, ki so navzoče na kraju, z različnimi ravnanji motijo ali ovirajo policistom nemoteno in varno izvedbo nalog.


Policisti da nimajo zadostne zakonske podlage tudi za pregled osebe, prevoznega sredstva in prtljage z namenom najdbe in zavarovanja predmetov, ko so podani za razlogi za sum, da je bil storjen prekršek ali kaznivo dejanje, kot tudi predmetov, s katerimi se lahko huje ogrozi javni red ali splošna varnost ljudi ali premoženja. Zato dobra vlada in koalicija uvajata novo policijsko pooblastilo osebnega pregleda, medtem ko je bil do sedaj med policijskimi pooblastili opredeljen zgolj varnostni pregled. Sedaj pa bosta v imenu večje varnosti policistov in policistk uveljavljena oba.


Novela zakona o policiji sicer določa, da pregled osebe ne obsega telesnega pregleda ali osebne preiskave. Pri pregledu policist z rokami pretipa oblačila osebe in pregleda vsebino predmetov, ki jih ima oseba pri sebi ali s seboj. Policist pri pregledu stvari ne sme s silo odpirati zaprtih predmetov. Če se oseba iz prvega odstavka tega člena nahaja v ali ob vozilu in je policist neposredno zaznal, da so bili predmeti skriti ali odvrženi v vozilo ali da se nahajajo v vozilu, sme policist opraviti tudi pregled notranjosti vozila, razen njegovih skritih delov. Ključna varovalka tega novega represivnega pooblastila naj bi bila, da bodo policisti pooblastilo lahko izvajali le v primeru, ko bo to zahtevala varnostna situacija in v primerih utemeljene verjetnosti, da ima oseba pri sebi ali s seboj predmete, ki jih je po zakonu potrebno obvezno odvzeti.

Pri ugotavljanju identitete tako imenovanih neznanih sumljivih oseb se sicer zahteva kumulativna izpolnitev treh pogojev: da s svojim obnašanjem, ravnanjem in zadrževanjem na določenem kraju ali ob določenem času vzbuja sum, da bo izvršila, izvršuje ali je izvršila kaznivo dejanje ali prekršek, ki pa so v praksi redko izpolnjeni hkrati. S tem naj bi bila v največji možni meri možnost zlorabe pooblastila osebnega pregleda izključena, saj naj bi iz razlogov javne varnosti smel policist z namenom zasega predmetov opraviti pregled osebe in stvari, ki jih ima ta pri sebi le, če je na podlagi njegove neposredne zaznave podana utemeljena verjetnost, da ima oseba pri sebi predmete, za katere zakon določa obvezni odvzem.

Se bo zaradi novih zakonskih ureditev, ob katerih se za človekove pravice na prvi policijski pogled sumljivih državljanov na drugi strani tega novega policijskega pooblastila kar tako zavzemata samo Eva Irgl in SDS, falotje spet kaj bolj bali policije? Falotje ne. Pač pa na prvi policijski pogled varnostno ali kako drugače sumljivi sleherniki. Ne verjamete? Pazite na Metelkovi in v Rogu. Za zvedave policijske oči so to varnostno tvegana območja, v katerih se po novem kar tako lahko znajdete glavni objekt policijske osebne preiskave.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z od sinoči policijsko-represivno republiko Slovenijo v zobeh prispeval Tomaž Z.




Komentarji
komentiraj >>

Re: Spet policijsko-represivna Republika
potica [01/06/2009]

če bi to delal janša, bi ble zunaj že demonstracije, tako pa ker to delajo "naši", je pa sigurno vse za boljši jutri in dobro za nas.
odgovori >>

Re: Spet policijsko-represivna Republika
jureg [30/05/2009]

politiko na stran ali tudi ne, predlog zakona se (laiku) zdi protiustaven.
odgovori >>