Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nagrada skupine OHO za leto 2009 v roke mladi avtorici Ani Čigon (4429 bralcev)
Ponedeljek, 1. 6. 2009
mcolner



Tako kot v vseh deželah nekdanjega vzhodnega bloka tudi v Sloveniji pred intervencijo bogatejših držav, ki vlagajo v razvoj umetniške produkcije, ni bilo konkretnejše nagrade za umetnike mlajše generacije. Obstoječi natečaji so sicer vseskozi prisotni, vendar je njihova usmerjenost dokaj izključujoča, zlasti do avtorjev, ki v svojem delu posegajo po drugačnih, razširjenih ali preprosto sodobnih izraznih sredstvih. Tako je Nagrada skupine OHO pred tremi leti prvič ponudila možnost tudi avtorjem iz tega bazena.

Trust for Mutual Understanding in Foundation for Civil Society sta v sleherni državi našla partnerja, ki na lokalni ravni upravlja omenjeno nagrado. V Ljubljani je to nalogo prevzel Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. umetnika, kustosa in galerista Tadeja Pogačarja, kraj dogajanja pa je galerija P74 v Šentvidu.

Ker je sodobna umetnost postala med mladimi avtorji, prihajajočimi iz različnih likovnih in umetniških šol, skorajda prevladujoča, je ta nagrada vse bolj mamljiva za ambiciozne umetnike. Kljub temu natečaj za nagrado skupine OHO ne pridobi toliko zanimanja in posledično prijav kot bi ob vseh danostih pričakovali. Morda temu botruje dejstvo, da je ngarada zgolj prestižna in da avtorju ne prinese nobene konkretne finačne nagrade, ampak zgolj praktično.

Letošnje leto je sicer prineslo določene spremembe v sestavi komisije, vebdar se dogodek odvija po dokaj trdno začrtanih tirnicah. Komisija v sestavi Marinelle Paderni iz Bologne, Janke Vukmir iz Zagreba, Marka Košana iz Slovenj Gradca ter domačinov, umetnikov Dejana Habichta in lanskega zmagovalca Mladena Stropnika, je najprej izbrala imena štirih finalistov, ki so v nekaj tednih morali ustvariti povsem novo delo. Ta dela so v petek kandidirala za zmago svojega stvaritelja.

Letošnji kandidati so zanimivi že na prvi pogled zaradi raznolikosti umetniškega ustvarjanja. Tako so se v neposredni konkurenci predstavili Sašo Vrabič, Vesna Bukovec, Ana Čigon in Tanja Vujasinović. Če sta prva dva avtorja že stara znanca, sta zadnji dve imeni dokaj sveži na domačem umetnostnem prizorišču. Še posebej je potrebno izpostaviti ime zagrebčanke Tanje Vujasinović, ki je po lanskoletnem potegovanju za Nagrado Radoslava Putarja, hrvaške rezličice te iste nagrade, letos kandidirala tudi v Sloveniji.

Ne glede na nepriznavanje formalnih in birokratskih preprek, ki jih tako poudarjajo nekateri protagonisti sodobne umetnosti, je tovrstna odločitev malone čudna. Nagrada skupine OHO je namreč rezervirana za avtorje, ki živijo in delujejo na področju Slovenije oziroma posedujejo slovensko državljanstvo. V tem segmentu se postavlja vprašanje, ali sodelovanje Tanje Vujasinović na slovenskem izboru po lanskoletnem hrvaškem finalu poleg predvidoma dvojnega državljanstva nakazuje tudi na preference organizatrojev in članov komisije? Morda pa se bo kateri od domačih umetnikov v prihodnje prijavil na natečaj v Bolgariji ali Albaniji in tako poudaril svoje nestrinjanje z obstojem državnih meja.

Prireditev podelitve Nagrade skupine OHO je kot vsako leto potekala v Šentvidu, kjer se je zbralo skromno število zainteresiranih obiskovalcev. Pravzaprav je tako velik in pomemben dogodek kot je podelitev Nagrade skupine OHO v svoji četri ediciji morda postal zrel za bolj ambiciozno prezentacijo. Razredčeno število obiskovalcev tako odslikuje pomanjakanje želje ali volje po dogodku, kjer bi se obiskvalci počutili dobro. Dobro uro po podelitvi je bila namreč galerija prazna, v prostoru za druženje pa je zevala neprijetna tišina.

A vse to ni pokvarilo vzdušja zmagovalki Ani Čigon, ki za svoje video delo 'Nezlomljiva' prejela rezidenčno bivanje v New Yorku. Omenjeno video delo po obrazložitvi komisije izžareva obravnavo problematike položaja sodobne umetnosti in njene prezentacije na svež, neobremenjujoč in duhovit način.

'Nezlomljiva' predstavlja beleženje samostojne razstave avtoričinega prijatelja Marka Tuška v Cankarjevem domu, kjer se je nekaj dni po otvoritvi zgodil incident. Zaradi otroške prireditve so omenjeno avlo zasedli osnovnošolci, njihove risbe pa so se znašle v prvem planu, pred panojem z resnimi deli avtoričinega prijatelja. Čigon je podala neposredno osebno mnenje do organizatorjev v Cankarjevem domu, ki da delajo s sodobno umetnostjo kot svinja z mehom. Avtor je bil užaljen, umetnost degradirana in spet marginalizirana, Ana Čigon pa je na ta račun prejela Nagrado skupine OHO.

Tematika zmagovalke je tako blizu trenutnim trendom, po katerih je ukvarjanje s samim seboj, svojim družbenim statusom in pozicijo lastnega dela izjemno pomemben element ustvarjanja številnih sodobnih umetnikov. Obiskovalci si lahko svoje mnenje o izboru ustvarite še do 12. junija, ko bo razstava finalistov v galeriji P74 zaprla svoja vrata.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Nagrada skupine OHO za leto 2009 v roke mladi avtorici Ani Čigon
Ana Čigon [24/07/2009]

Da posredujem še moj komentar... Predvsem bi rada opozorila na nekaj netočnosti, ki samo na prvi pogled niso bistvene. Jaz in Marko Tušek nisva prijatelja, osebno se niti ne poznava. Kar se mi zdi pomemben podatek, ker s tem postane jasno, da ne gre za prijateljsko navezo ampak (poleg ostalih pomenov še) za solidarnostno akcijo na drugem nivoju, v smislu umetnik do umentika. Naslov dela nagrajenega dela ni "Nezlomljiva", to je namreč naslov dela s katerim sem se prijavial. Pravi naslov je "Odkrije onstran prosojnosti" in je vezan na naslov razstave Marka Tuška "Onstran prosojnosti"; zgodila se je ironična situacija in sem jo posredovala naprej. Druga ironija pa nastopi v zvezi z "štantom", ki je prekrival razstavo, bil je namreč namenjen predstavitvi "Javnega sklada za kulturne dejavnosti". Kar se tiče trditve o ukvarjanju s samo seboj to le delno drži, saj se ukvarjam z drugim avtorjem in govorim o mnogo širši tematiki, je pa res da se le-ta tiče bolj umetniškega kroga ljudi; bol, ne pa izključno! Konec koncev je odnos do umetnosti stvar vseh ljudi in vedenje kulturne inštitucije do umetnosti sooblikuje odnos do kulture nasploh.
odgovori >>

Re: Nagrada skupine OHO za leto 2009 v roke mladi avtorici Ani Čigon
Urška [02/06/2009]

Dragi Miha, tvoj članek vsebuje kar nekaj netočnosti: Tanja Vujasinović lansko leto ni prejela nagrade Radoslav Putar, ampak je bila izbrana v ožji, finalni izbor. Pogoji udeležbe na razpis Nagrade skupine OHO ne zahtevajo bivanje in delovanje na območju R Slovenije, ampak državljanstvo RS, kar dotična umetnica ima. Navajanje nepreverjenih oz. celo netočnih podatkov v javnem (medijskem) prostoru se mi zdri skrajno problematično, še toliko bolj, če iz njih izvajaš svoje sodbe in vplivaš na javno mnenje. Ker to ni prič v tvojem pisanju, sem se tokrat pač oglasila. Ker aktivno deluješ v javnem (medijskem) prostoru in skozenj sooblikuješ javno mnenje, bi moral slediti vsaj minimalnim kriterijem profesionalne higiene, k čemer sodi vsaj preverjanje podatkov.
odgovori >>

    Re: Nagrada skupine OHO za leto 2009 v roke mladi avtorici Ani Čigon
    vizualka [05/06/2009]
    To za Tanjo Vujasinovič je moja napaka, saj je Colner preveril podatke in mi pisal, da to popravim - v bistvu je v eter šlo tako kot treba, potem pa sem tukaj po pomoti zalepil nepoporavljen tekst. Hvala in lp, Bojan, ur. rkhv
    odgovori >>

    Re: Nagrada skupine OHO za leto 2009 v roke mladi avtorici Ani Čigon
    mihac [08/06/2009]
    Seveda kot avtor nosim vse posledice - kamor v prvi vrsti sodijo tocne informacije... kot je pojasnil Bojan Andjelkovic, ur. RKHV, je pozabil pripeti poravke v tekst. Ker je bil clanek pisan v naglici, da zadosti aktualnosti nagrade OHO, je vseboval nekaj pomanjkljivosti, ki so bile kasneje popravljene. Torej prebran je bil pravi tekst.Ker na spletni strani ni prave in dovolj opazne rubrike za pravico do popravka, smo napako popravili kar v obstojecem tekstu; v upanju, da bo to zadovoljivo. Sicer pa prispevek iz 1.6. vsebuje sodbe avtorja, saj je bil kot taksen ta komentar (kot tudi vsak) tudi zamisljen. Miha C.
    odgovori >>