Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SAVDSKI KINO OF(F) LIMITS (2866 bralcev)
Torek, 9. 6. 2009
igorp



OFF NAPOVEDNIK

Pravi bum doživlja filmska industrija v Savdski Arabiji. Prvič po tridesetih letih lahko ljudje obiščejo javno projekcijo domače filmske produkcije. Država, ki uradno funkcioniše po strogih verskih zakonih, je dovolila predvajanje filma Menahi. Film govori o naivnem menihu, ki se preseli v veliko mesto. Na prvi projekciji v Riadu se predstave seveda niso smele udeležiti ženske. Do spremembe je prišlo pri naslednjih projekcijah, ko so ženske lahko film gledale iz zadnjih vrst.

Producenti filma so za pridobitev dovoljenja s strani vladnega kulturnega centra potrebovali pet mesecev. Prav tako niso smeli uporabljati marketinških prijemov za privabljanje gledalcev. S samim predvajanjem pa niso bili zadovoljni bolj konzervativni predstavniki družbe, ki so pred eno od predstav izvedli mirni protestni shod. Da se savdska filmska umetnost razvija, potrjuje tudi dejstvo, da je v prejšnjem letu potekal prvi Savdski filmski festival.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki si je nedavno zadajal bolečine z gledanjem novega izdelka iz hollywoodske kuhinje, in zato izraža velik interes nad savdskim filmom.

OFF PROGRAM

Poskus tožbe naftnega giganta Royal Dutch Shell s strani skupine Nigerijcev pred ameriškim sodiščem je dosegel delni uspeh. Tožba zaradi usmrtitve devetih proti-naftnih protestnikov leta 1995 s strani nigerijske vojske je zaradi poravnave, ki jo je ponudila družba Shell, ustavljena. Družba je družinam umrlih ponudila slabih deset milijonov evrov, a istočasno sporoča, da se podjetje ne čuti odgovorno za smrt omenjene deveterice. Po drugi strani so tožniki naftno podjetje obtoževali, da so enote vojske in policije pri nasilju nad domačini v z nafto bogati delti reke Niger uporabljale orožje, ki ga je priskrbela družba. Mogoče pa se je podjetje Royal Dutch Shell zgolj ustrašilo možne obsodbe pred ameriškim sodiščem, ki je pristojno tudi za primere izven države, če se tožba nanaša na kršenje človekovih pravic. Znano pa je tudi dejstvo, da vojska v delti reke Niger ščiti interese naftnih korporacij.

V Iraku so okupacijske oblasti po nekajtedenskih pogajanjih s šiitsko skupino Asaib Ahl al-Haq, Ligo pravičnih, iz zapora izpustile njihovega člana Laitha al-Khazalija. Skupina je že pred dvema letoma ugrabila pet Britancev, štiri varnostnike in enega računalniškega strokovnjaka. Uradniki okupacijske oblasti so izpustitev brata ustanovitelja Lige pravičnih, Qaisa al Khazalija, utemeljili z željo, da se bo skupina pridružila iskanju skupne politične rešitve za Irak, istočasno pa tudi izpustila omenjeni angleški kvintet ugrabljencev.

Po prvem neuspešnem glasovanju za novega generalnega direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo v marcu, ko sta se za položaj potegovala Japonec Jukija Amano in Južnoafričan Abdul Samad Minty, je na današnjem zaprtem zasedanju Sveta guvernerjev potekalo neformalno glasovanje o nasledniku Mohameda El Baradeja. Glasovanje, ki ni bilo zavezujoče, je na vrh postavilo Japonca Amana, ki naj bi prejel 20 od 35 glasov. Poleg dveh protagonistov se za položaj poteguje še trojica, med katerimi je tudi slovenski ustavni sodnik Ernest Petrič, ki pa naj ne bi prejel nobenega glasu. Današnje glasovanje je bilo zgolj neformalno, saj so članice preverjale priljubljenost kandidatov. Na glavnem glasovanju, katerega datum še ni znan, mora morebitni novi generalni sekretar prejeti dve tretjini glasov.

Skupaj z evropskimi volitvami so v obmejni Furlaniji julijski krajini volivci izbirali tudi lokalne oblastnike. V 142-ih občinah je bilo izvoljenih osem županov slovenske narodnosti. Tajnika stranke Slovenska skupnost, Damijana Terpina, smo poprosili, da komentira rezultat svoje stranke in rezultate ostalih kandidatov slovenskega porekla:









Terpin je v isti sapi izpostavil politično razklanost strank zamejskih Slovencev, ki pri upravljanju občin v zamejstvu niso sposobne nastopiti skupaj:









Na novo v juliju konstituirani Evropski parlament bo kaj kmalu čakala naloga izvolitve predsednika Evropske komisije. Kot kaže, bo edini kandidat dosedanji šef komisarjev, Jose Maniela Barrosa. Ta je kandidaturo sprejel po pogovoru s predsedujočim Evropski uniji, češkim premierjem Janom Fischerjem. Barroso se bo pred potrditvijo kandidature osebno srečal še z nemško kanclerko Angelo Merkel. Ali je kandidatura Barrosa brez protikandidata iz vrst socialistov presenečenje, smo povprašali novoizvoljeno poslanko iz vrst Socialnih demokratov, Tanjo Fajon:









Za komentar dela predsednika evropske komisije in uspešnega boja proti gospodarski krizi smo prosili pravnika in ekonomista Jožeta Mencingerja:









Vladni Urad za makroekonomske analize in razvoj je predstavil vladne podatke o stanju gospodarstva v Sloveniji. Zaradi velikega padca aktivnega gospodarstva je Slovenija na letni ravni zabeležila upad bruto domačega proizvoda za 8,5 odstotka. Slovenija je upad v gospodarski proizvodnji občutila ne samo zaradi negativnih gospodarskih vplivov iz tujine, temveč tudi zaradi počasnih sprememb temeljnih struktur slovenske ekonomije v času konjunkture. Skupaj z BDP-jem sta upadla tudi uvoz in izvoz, oba za dobrih dvajset odstotkov. Hvalospev boju sedanje vlade z gospodarsko krizo pa je UMAR zaključil s številkami o brezposelnosti, katera se je ravno zaradi ukrepov vlade v zadnjem četrtletju znižala za slaba dva odstotka.


Komentarji
komentiraj >>