Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF PO NEMŠKO (2386 bralcev)
Ponedeljek, 29. 6. 2009
Nejc M.



Pred uradom generalnega tožilca v Kandaharju na jugu Afganistana je prišlo do streljanja v katerem je bilo ubitih deset policistov. Orožje je zarožljalo, potem ko je skupina lokalnih varnostnikov na urad tožilstva prišla osvobodit enega od zapornikov, osebje pa je na pomoč poklicalo policijo. Poleg deseterice ubitih, naj bi bilo ranjenih še pet policistov. Afganistanske sile so po incidentu vpletene varnostnike, sicer izurjene s strani ameriške vojske, takoj razorožile.

Nemški krščanski demokrati – CDU se, skupaj z sestrsko bavarsko CSU in kanclerko Angelo Merkel na čelu, podajajo v boj za volilne glasove na septembrskih lokalnih volitvah. Volilne obljube, zbrane v novem strankinem programu, nemške volilne upravičence mamijo predvsem z znižanjem davčne stopnje, večje obdavčitve premožnejših, okrepljen nadzor nad bankami in zaveza, da Nemčija pod konzervativno vlado ne bo gradila jedrskih elektrarn. V primeru zmage krščanski demokrati ne nameravajo več vladat s socialisti – SDP, pač pa z Svobodnimi demokrati – FDP. Skupaj bi po prvih prognozah lahko nabrali natanko 50 odstotkov glasov.

Novo nemško vlado, kakršnakoli že bo, pa utegne preganjati tudi vprašanje Lizbonske pogodbe. Po eni od raziskav kar 77 odstotkov nemških volivcev želi o pogodbi odločati na referendumu in s tem neposredno odločati o nove ustroju Unije. Lizbonska pogodba sicer še ni ratificirana na Poljskem in Češkem, kjer manjkata še podpisa predsednikov obeh držav, v Nemčiji pa mora o njeni usodi in skladnosti z nemško ustavo odločati še ustavno sodišče. Njegova odločitev bo znana v torek.

Na včerajšnje parlamentarne volitve v Albaniji se je odzvala Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi. V oceni, ki naj bi bila ključna pri prizadevanju Albanije za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji, je izpostavljen napredek pri izvedbi volitev, a se še vedno pojavljajo nepravilnosti. OVSE je izpostavil predvsem še vedno obstoječo patriarhalno prakso, ko poglavar družine glasuje v imenu cele družine, nekatera volišča pa so se zaprla z zamudo. Štiristopetdeset opazovalcev je opozorilo tudi na politizacijo tehničnega vidika izpeljave volitev in na kršitve v predvolilni tekmi, ko so se uradni dogodki zlorabljali za pridobivanje glasov.

Kroff sta spisala Tadej in Nejc.


Komentarji
komentiraj >>