Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MUČENIKOV IN ZMAJEV (3392 bralcev)
Petek, 31. 7. 2009
igorp



OFF NAPOVEDNIK

Ponovno lahko poročamo o slabi in dobri novici iz okupirane Gaze. Izrael je spet pokazal pokroviteljski odnos do prebivalcev tega okupiranega dela vzhodnosredozemske obale. Izraelske oblasti so nedavno dovolile uvoz nekaj sto ton cementa in gradbenega materiala za najnujnejša popravila v razrušenem mestu. Z mizerno količino gradbenega materiala bodo oblasti v Gazi obnovile mlin in kanalizacijo. Med glavnimi razlogi, zakaj Izrael ne sprosti uvoza vodovodnega materiala, cementnih izdelkov in gnojil je, da lahko domnevni skrajneži ves ta material porabijo za napad na Izrael.

Da vse novice iz okupirane Gaze ne bodo tako črne, je poskrbela skupina šest tisočih otrok, ki je na sončno popoldne v zrak spustila tri tisoč zmajev. Otroci so se zbrali pod pokroviteljstvom Združenih narodov in podrli leto dni star rekord iz Nemčije, ko je v zraku istočasno letelo slabih tisoč zmajev. Za manjši zaplet pri podiranju rekorda pa za spremembo niso poskrbeli Izraelci, temveč sodniki iz Guinnessove knjige rekordov, ki niso prispeli v Gazo.

Vi pa berete OFF Program, ki ne zna spuščati zmajev.

OFF PROGRAM

Dobrih tristo let po tem, ko je Slovenija v sklopu habsburške monarhije dobila splošno šolstvo, vsaj na papirju, bo do podobnega ukrepa prišlo v Indiji. Indijska vlada je v parlament poslala predlog zakona, ki zagotavlja brezplačno šolanje za vse otroke med šestim in štirinajstim letom starosti. Zakon predvideva tudi, da bodo svoja vrata odprle privatne šole, ki bodo morale četrtino učencev »nabrati« med revnejšim prebivalstvom. Vlada ocenjuje, da danes več kot 70 milijonov otrok ne obiskuje državnih šol.

Farsa okoli sojenja mjanmarski opozicijski voditeljici Aung San Suu Kyi se nadaljuje. Sodišče je tako za dober teden odložilo izrek sodbe, saj naj bi zanjo potrebovalo več časa. Od tujih diplomatov, ki jim je bilo dovoljeno prisostvovati na sojenju, pa v medije prihajajo pikantne podrobnosti o tem procesu. Američan John Yettaw, ki je ušel straži in opozicijsko voditeljico spravil v težave, naj bi imel zelo dober razlog za vdor, saj je doživel videnje, v katerem je Aung Suu Kyi bila žrtev atentata. Sodba sodišča bo znana 11 avgusta, Aung Suu Kyi pa grozi pet let zapora.

Posebna preiskovalno poročilo odvetnika Andrewa Cuoma iz New Yorka je pokazalo, da je večina bank v zadnjem letu vodilnim uslužbencem izplačevala milijardne nagrade. Poročilo posebej omenja banke, ki so v tem času prejemale pomoč iz 700 milijard težkega protikriznega paketa, ki ga financirajo davkoplačevalci. Banke so tako ne glede na poslovne rezultate in denarno pomoč iz proračuna izplačevale vsote, ki so nekajkrat presegale dobičke bank. Za primer naj navedemo Banko Goldman Sachs, ki je vodilnim uslužbencem v letu 2008 izplačala slabih pet milijard dolarjev bonusa, kar predstavlja več kot dvakratno vsoto letnega dobička družbe.

Medrasni spor med policijo, profesorjem iz Harvarda in ameriškim predsednikom Obamo se je končal s pivom sprave v Beli hiši. Profesor Henry Louis Gater in poročnik Jim Crowley se v domovanju ameriškega predsednika drug drugemu sicer nista opravičila za domnevne žalitve, ki so bile izrečene ob aretaciji. Predsednik Obama je srečanje sklical zaradi umiritve strasti, ki jih je aretacija zbudila v družbi. Kot je sam dejal, želi s tovrstnimi srečanju ljudstvu predstaviti zgled dobrega sodelovanja.

Spopade med muslimani, ki si prizadevajo za uvedbo šeriatskega prava, in uradnimi enotami nigerijske vojske na severu Nigerije, je preglasila novica, da je bil pri domnevnem poskusu pobega ubit vodja skupine Boko Haram Mohammed Yusuf. Vodja skupine, ki jo oblasti obtožujejo za trenutne nemire in smrtne žrtve, je bil ujet in nato v eni uri tudi ustreljen. Nevladne humanitarne organizacije v Nigeriji so oblasti obtožile, da so načrtno usmrtile voditelja upora, pridigarja iz zvezne države Yobe. Država, kjer je prebivalstvo po verskem prepričanju razdeljeno točno na pol, med muslimane in katolike, si verjetno ne sme privoščiti, da bi ustvarjala mučenike. Kljub vsemu pa državni uradniki izražajo olajšanje zaradi uboja pridigarja Yusufa.

Snemalec Ivan Cvirn, ki je na novinarsko konferenco hrvaške ministrske predsednice Jadranke Kosor prišel z majico »I don't need sex the government fucks me every day« in podjetje, v katerem je zaposlen, je izgubilo pogodbo s komercialno televizijsko postajo RTL. Na odločitev komercialne televizije RTL se je že odzvalo Hrvaško novinarsko društvo, ki je obsodilo politični pritisk premierke, ki je rezultiralo v odpovedi kamermanu. Na vprašanje, ali je hrvaška vlada izgubila smisel za humor, odgovarja Zdenko Duka, predsednik hrvaškega novinarskega društva:









Svoj pogled na situacijo je podal Žarko Puhovski, profesor filozofije na zagrebškem vseučilišču:









Evropski statistični urad Eurostat je objavil podatke o brezposelnosti v Evropski uniji v mesecu juniju. V območju Evropske unije je bilo brez dela slabih devet odstotkov ljudi, v Sloveniji pa dobrih šest odstotkov ljudi. Med evropskimi državami je najvišjo stopnjo brezposelnih, presenetljivo, zaseda Španija, kjer je brez dela vsak peti delavno sposoben prebivalec. Španiji sledi baltski trojček držav Latvije, Litve in Estonije. Med državami z najnižjo stopnjo brezposelnosti najdemo Nizozemsko, Avstrijo, Ciper in Dansko, kjer je bilo brez dela od tri do šest odstotkov ljudi.

Poslovnež Joc Pečečnik je včeraj državni slovenski odškodninski družbi poslal ponudbo za prestrukturiranje Mure, v katerem bi večino financiranja novega podjetja s 1300 zaposlenimi prevzela država. Odzivi politikov in državnih gospodarstvenikov so bili na Pečečnikov predlog bolj kot ne negativni. Drago Forjan, predstavnik sindikata delavcev Mure, na vprašanje, ali je bilo preteklo navdušenje ob napovedi vstopa Joca Pečečnika v Muro preuranjeno, odgovarja:









Film pod zvezdami je projekt filmskega programa na Ljubljanskem gradu, ki ga v avgustu organizira Kinodvor v sodelovanju s Festivalom Ljubljana in Mestno občino Ljubljana. Letni kino se je s polno zasedenostjo kapacitet začel včeraj s projekcijo kratkega animiranega filma Čikorja an'kafe, v katero je 850 obiskovalcev po njegovi istoimenski pesmi popeljal sam Iztok Mlakar, na svečani otvoritvi pa se je pridružil tudi režiser in animator Dušan Kastelic. Sledila je projekcija otvoritvenega celovečerca Človek na žici, z oskarjem nagrajenega dokumentarca režserja Jamesa Marsha. Izbor programa Film pod zvezdami, ki bo Ljubljanski grad ob večerih polnil vse do 20. avgusta, je predstavila direktorica Kinodvora, Nina Peče:









Komentarji
komentiraj >>