Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EKO OFF (3199 bralcev)
Torek, 4. 8. 2009
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

V Dubrovniku, tem biseru hrvaške obale DJ-i niso več zaželeni, saj je župan tega mesta prepovedal DJ-anje po barih, ker naj bi to povzročalo preveč hrupa. Gre predvsem za področje Bunićeve poljane, kjer je največje število barov v Dubrovniku. Pri vsem skupaj je najbolj bizarno to, da mestna uprava sploh ni pojasnila, da je za njih DJ prav tako glasba kot tudi ne omenjajo razlike v decibelih med DJ-anjem in nastopi v živo. Tako imamo tudi interpretacijo, da se glasba v barih lahko vrti do polnoči, vendar ne sme biti DJ glasba.

Ugiba se, da gre vse skupaj na roko edinemu lokalu, ki ima na tem področju v času turistične sezone vsak dan nastope v živo na terasi, ki pa očitno ne morejo biti preglasni tudi že zaradi zvrsti igranja nastopačev. Bari so torej prepuščeni samemu sebi, ostane jim le, da zapakirajo DJ-anje tako, da to ne bo DJ glasba, sicer pa so tako in tako že omejeni na polnoč, kar v času turistične sezone v Dubrovniku ni ravno pozna ura. Lahko pa v protest takšnim odločitvam župana organizirajo samoiniciativen rave party, da župan in nekateri turisti vidijo, kaj je to zares hrupno. Še posebej glede na to, da ni definirano, kaj DJ glasba sploh je. Oziroma definicija vendarle je - to je tisto, kar po mnenju župana moti.

Berete DJ OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

V času predsedniškega mandata se Billu Clintonu ni zdelo vredno ali pa primerno stopiti na severnokorejska tla, zato njegov trenutni obisk države z osi zla predstavlja nemajhno presenečenje. Vzhičeni pa so očitno tudi gostitelji, saj ga je na letališču pričakalo kar nekaj visokih aparatčikov in dekletce s šopkom rož. O namenu obiska zaenkrat še ni uradnih poročil, ugiba pa se, da bo Clinton posredoval za pred kratkim obsojeni novinarki. Laura Ling in Euna Lee sta bili zaradi nezakonitega vstopa v Severno Korejo obsojeni na dvanajst let prisilnega dela. Američanki sta na kitajsko-korejski meji snemali dokumentarec o beguncih, ko so ju aretirali severnokorejski mejni stražarji. Poleg človekoljubnega posredovanja pa bi se lahko pogovori vrteli tudi okoli spornega jedrskega programa. Po nekaterih analizah naj bi bil lider Kim Jong-il pred načrtovanim imenovanjem naslednika zelo naklonjen izboljšanju odnosov z ZDA.

Na misijo se je odpravil tudi kolumbijski predsednik Alvaro Uribe. Nekatere južnoameriške države - Brazilija, Čile, Paragvaj in Peru - bodo najprej deležne pojasnil o načrtovanem povečanju števila ameriških vojakov v državi. Kolumbija in ZDA se namreč pogajata o sporazumu, ki bi zakoličil desetletno prisotnost 1400 jenkijev. Resnici na ljubo so ti v državi že vse od leta 1999, ko so ZDA začele kao vojno proti narkotikom, znano pod imenom Načrt Kolumbija. Da je njihova vojaška navzočnost v regiji trn v peti predvsem Venezueli, je samoumevno.

Kot se rado zgodi, je nigerskega predsednika Mamadoua Tandjo popadla želja po podaljšanju vladanja. Ker pa bi bil to že tretji mandat v nasprotju z ustavo, je boss razpustil parlament in ustavno sodišče ter razpisal referendum. Poteza je razdelila državo in sprožila negodovanje mednarodne skupnosti. Njegovi privrženci poudarjajo predvsem zasluge predsednika pri dvigu standarda v eni od najrevnejših držav na svetu, pa tudi referendumska kampanja agitira, da bi glas proti predsednikovi volji onemogočil nadaljevanje projektov, kot je izkoriščanje reke Niger v energetske in poljedelske namene. Tandja, ki je na oblasti vse od leta 1999, naj bi bil zaslužen tudi za sklenitev pogodb s tujimi podjetji o izkoriščanju naftnih in uranovih virov.

Prvič po dvajsetih letih se bo na kongresu zbralo dva tisoč delegatov palestinskega gibanja Fatah. Izvolili bodo novo vodstvo, pri čemer nov mandat Mahmuda Abasa ni vprašljiv. Več ugibanj pa sprožajo imenovanja v centralni komite in revolucionarni svet, saj naj bi se nekateri starejši pomembneži umaknili mlajšim. Kongres naj bi oblikoval tudi novo politično platformo v boju za neodvisnost. Predlog dokumenta v primeru mirovnih pogajanj z Izraelom še vedno vsebuje opcijo oboroženega boja in poziva k končanju judovskega poseljevanja Zahodnega brega. Fatah je sicer znotraj palestinske javnosti deležen očitkov o koruptivnosti in neučinkovitosti, vseeno pa po javnomnenjskih raziskavah vodi pred konkurenčnim gibanjem Hamas. Le-to je leta 2007 pregnalo Fatah iz Gaze in uvedlo dejansko dvotirno vladavino na palestinskih ozemljih.

Izrael nadaljuje s širitvijo judovskih naselbin na okupiranem ozemlju, prav tako pa s prisilnim izseljevanjem Palestincev iz njihovih domov. V nedeljo so tako izseljevali Palestince iz predela vzhodnega Jeruzalema z imenom Sheikh Jarrah. Izraelska mirovna aktivistka in urednica časopisa Occupation Magazine, Ofra Ben Artzi, se je napotila na lokacijo, da bi izrazila podporo izgnanim Palestincem, vendar so jo ustavili in aretirali izraelski policisti. Več nam je povedala sama aretiranka:









Celoten pogovor z Ben Artzijevo boste lahko slišali jutri po KROFF-u, nekaj minut čez šesto popoldansko.

Predsedniške volitve v Afganistanu, razpisane za 20. avgust, očitno ne bodo praznik demokracije, kot bi ga nam rade servirale okupacijske sile. Talibani tudi z raketiranjem glavnega mesta Kabul kažejo svoje nestrinjanje z izgubo oblasti in tujo vojaško prisotnostjo. V jutranjem napadu je bil ranjen otrok, uporabo raket dolgega dosega pa poskušajo varnostne sile interpretirati v svoj prid. Mesto naj bi bilo namreč tako dobro zavarovano, da uporaba omenjenega orožja predstavlja upornikom edino opcijo. V napadu na policijski konvoj v Heratu pa je bilo včeraj ubitih najmanj ducat ljudi, več kot dvajset pa jih je bilo ranjenih.

Medetnično nasilje na jugovzhodu Sudana je v nedeljo zahtevalo več kot 180 žrtev, večinoma žensk in otrok. Pripadniki skupin Murele in Lo Nuer so že več let vpleteni v spopade, da pada predvsem po najšibkejših, pa je tudi že pravilo. V zadnjih nekaj mesecih je nasilje na jugu države terjalo že več kot tisoč življenj in tako na žalostni lestvici trenutno prehiteva celo pokrajino Darfur.

V prestolnici Sudana, Kartumu, pa je policija s solzivcem razgnala protestnike pred sodiščem. Ti so prišli izrazit podporo Sudanki, ki jo zaradi nošenja hlač lahko doleti štirideset udarcev z bičem. Čeprav je mirovni sporazum iz leta 2005 med pretežno muslimanskim severom in krščanskim ter animističnim jugom določil, da šeriatsko pravo ne velja za neislamske rezidente prestolnice, pa je bilo vse več Sudank zaradi nespodobnega oblačenja deležnih batin.

Londonska policija je ovadila enajst oseb, ki so se na demonstracijah ob aprilskem vrhu G20 v Londonu izdajali za policiste. To sicer ne bi bilo nič posebnega, če se ne bi iznajdljivi uporniki naokoli vozili kar v vojaškem šestkolesnem oklepniku, ki ga je vojska nekoč uporabljala na Severnem Irskem. Skupina, ki bo pred sodišče stopila naslednji mesec, si je nadela ime vesoljski ugrabitelji, ni pa še čisto jasno, zakaj so to dejanje sploh storili. Morda so hoteli redni policiji pomagati pri urejanju prometa za časa protestov.

Slovenija se je kot podpisnica Kjotskega sporazuma obvezala, da bo do leta 2012 ustrezno zmanjšala emisije toplogrednih plinov. Vlada je že ocenila, da obveznosti ne bo mogoče izpolniti, zaradi česar bo prisiljena na trgu kupiti emisijske bone, kar pa bo proračun stalo osemdeset milijonov evrov. Okoljsko združenje GREENSLO zato vladi predlaga, naj stroške povečanih emisij nosijo povzročitelji, in to toliko časa, dokler se te ne bodo zmanjšale. Predsednika združenja, Vojka Bernarda, smo povprašali, zakaj bi morali plačati povzročitelji, recimo avtoprevozniki, ko pa je država tista, ki se je obvezala:









Druga eko novica prihaja s štajerskega konca. Potem ko je bila že pred mesecem izpeljana naravovarstvena akcija, s katero se je opozarjalo na problematiko uničevalnih voženj v naravnem okolju, je sedaj prišlo do neprijetnega dogodka. Več nam bo povedal Darko Lorenčič, varuh gorske narave in vodja odbora za varstvo narave pri meddruštvenem odboru planinskih društev Podravja:









OFF je pripravil Tadej. Prostovoljno sta kolaborirala Urh in Boris.



Komentarji
komentiraj >>