Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ODDISEE: Mental Liberation ( Mello Music Group, 2009) (ponovitev 14. 8. '09 ob 00.30) (2452 bralcev)
Petek, 7. 8. 2009
jizah




* Ko niste povsem prepričani, če je sploh še v redu poslušati rap muziko, ali je to zgolj domena povečini bogataških, modno nastrojenih srednješolskih širokohlačnikov, ki poleg zagrizenega poslušanja najbolj osladnega, komercialnega in z vsemi trendovskimi triki namazanega hiphopa, ponavadi dodobra premešanega z na ničemer oprtem sodobnem »čivkajočem« r'n'b-ju, v vas udari momentalni brezup nad sodobnim hiphopom. Klišejsko podajanje besedil, iskanje radijskih in klubskih različic najbolj neizraznega, neizpovednega in povsem brezupnega blebetanja, vsakodnevno objemajočega nas preko naključnih internetnih, televizijskih ali radijskih dimenzij, nam izbija še zadnje upe po izvirnosti, progresivnosti in idejnosti sodobnega hiphopa.


Občutek najgloblje odmaknjenosti, zmedenosti in brezupa druži pravzaprav celotno starejšo rapersko populacijo, naveličano tektonskih premikov na slabše, naše vezi s soljudmi sorodne starosti pa vsak pogovor o rapu odpelje v stanje dokončnega obupa. Vsaj dokler se ne omeni za pred desetletjem in več skoraj povsem obskurnih raperskih »placev«, kot je recimo tudi glavno mesto ZDA, Washington D. C., od koder zadnje čase prihaja prava poplava zanimivih raperskih producentov pa tudi raperjev, ki poskušajo hiphop izpred desetletja spojiti v sodobno rapersko tvorbo, kjer bo na prvem mestu še vedno zabava.

Eden od teh je vsekakor skriti biser vzorčenja starih črnskih zakladov ter funky poletnih ritmov, producent in raper Oddisee. Fant, sicer rojen v mešani sudanski in afroameriški družini, je v hiphop svet resneje zakorakal leta 1999, trenutno pa je del ekipe »Low Budget«, zasedbe Diamond District, s katero je letos izdal album, in založbe Halftooth records. V vidno polje svetovne hiphop produkcije ga je postavila kopica zanimivih sodelovanj, začenši z Dj Jazzyjem Jeffom, Talibom Kwelijem, J-Livom, dvojcem Little Brother in drugimi, kajpak pa je bil vseskozi opazen tudi na lokalni washingtonski sceni, kjer je sodeloval predvsem s Kennom Starrom in drugimi člani ekipe »Low Budget«. Zanj specifična hrustljava in topla produkcija, prežeta s temačnimi klavirskimi vzorci ter močnimi in udarnimi bobni, je svoj čar v polnem sijaju pokazala tudi v komaj dobrih štiridesetih minutah albuma »Mental Liberation«.

Na pričujočem albumu se Oddisee, oplemeniten s kopico neodvisnih raperjev, kot so Big Pooh iz Little Brother, Declaime, Prince Po, Kenn Starr, LMNO, Georgia Anne Muldrow, Finale, MED, J-Live, Trek Life in drugimi, prikaže na misiji vračanja jazzy in funky hiphopa v svet zabavnega, humornega in umirjenega neodvisnega hiphopa na njegovo staro mesto. Na tej misiji se je tudi sam nekajkrat predstavil kot emsi, kot skoraj vsi ostali gostje pa nas preko pozitivnih, poletnih in igrivih tematik, kjer je govora o ljubezni do življenja in hiphopa, do prijetnih trenutkov našega vsakdana ter zabavnih prigod vodi do končnega cilja s precej pomenljivimi, a hkrati preprostimi besedilnimi in produkcijskimi zvočnimi pobegi. Ravno ta preprostost in neobremenjenost s kopico negativnih stvari, s katerimi se ljudje soočamo, pa pri njegovem stilu podajanja glasbe razveseljuje poslušalca ob poletnih dneh, v času uživanja v poletnih in ostalih radostih.

Prednost albuma gre iskati v sovpadanju glasbenih podlag in besedil, kjer v svojem razločnem, tekočem in občasno rahlo eklektičnim stilu prinaša na videz precej živo hiphop formo, kljub temu da v njej skoraj ne najdemo živih inštrumentov. Občutek žive produkcije z občasnimi dekoracijami sodobnega neo-soula, jazzy hiphopa ter sproščenih funky ritmov nas ubrano vodi skozi ne preveč verbalno globoko tematsko sliko do zadnje, povsem inštrumentalne kompozicije, s katero Oddisee konča svojo neobremenjeno popotovanje po jazzy hiphopu. Album, priporočen predvsem ljubiteljem lahkotnega in veselega hiphopa devetdesetih ter raperskim producentom, katerega močnejša stran so vsekakor podlage, polne zanimivih vzorcev. Nad ploščo »Mental Liberation« pa bo verjetno svoje nosove vihala falanga aktivističnih raperjev ter poslušalcev, ki jim rap glasba ne predstavlja ravno prvega glasbenega izbora in hrepenijo za nečim drugačnim.

pripravil Jizah



Komentarji
komentiraj >>

Re: ODDISEE: Mental Liberation ( Mello Music Group, 2009) (ponovitev 14. 8. 09
viniloman [15/08/2009]

Tale izvajalc in plata sta res dobra. Podlage so mi zelo všeč, ker na eni strani zvenijo trdo, na drugi pa delujejo zelo melodično in jo lahko poslušam takrat, ko želim bolj hardcore kot bolj na easy. Daš plato v player in lepo uživaš od začetka do konca. Tud glas in flow sta prve klase.Pravtako mi je Odd summer EP zakon. Pa še na njegovem blogu se najde marsikaj zanimivega
odgovori >>