Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
IRSKA SREDI REFERENDUMSKE VROČICE (4273 bralcev)
Petek, 4. 9. 2009
APR



Sprejemanje Lizbonske pogodbe po državah Evropske unije se vije kot jara kača. Med državami, ki še niso popolnoma sprejele predloga institucionalnih sprememb, najbolj izstopa Irska, saj tako v Nemčiji kot na Češkem sprejetje pogodbe pogojujejo z uspešno izvedenim referendumom na Irskem. Naj spomnimo, da je Irska že izvedla referenduma 13. junija leta 2008, kjer je dobra polovica udeležencev zavrnila predlog pogodbe. Ker so ostale članice, tudi Nizozemska in Francija, ki sta drugačen predlog ustavne pogodbe pred leti zavrnili, sprejele nove institucionalne spremembe, se je na Irsko pričel vršiti velik pritisk. Država je zato, sicer kljub kontroverznosti, ponovno razpisala referendum, ki se ima zgoditi drugega oktobra.

Večina naših sogovornikov prihaja iz različnih vpletenih strani, ki aktivno sodelujejo v referendumski kampanji, pričeti pred nekaj dnevi. Za začetek prisluhnimo novinarju Irish Timesa, Harryju Mcgeeju, ki je razložil stališča, za katera se zavzemajo podporniki in nasprotniki Lizbonske pogodbe:









Sedaj pa prisluhnimo Brendanu Youngu iz Koalicije proti ustavi Evropske unije, ki predstavi tabor nasprotnikov pogodbe:









Na nasprotni strani stojijo različna združenja, ki podpirajo sprejetje nove pogodbe. Vodja organizacijske kampanje Say yes to Lisbon Andrew Bryne je najprej odgovoril na vprašanje, zakaj so prebivalci Irske zavrnili prvi referendum:









Novinar irskega Timesa, Harry Mcgee, je ocenil spremembo mnenja pri Ircih zaradi aktualne gospodarske krize, ki je močno prizadela državo:









Evroposlanec z Irske, Joe Higgins, je eden redkih predstavnikov iz svoje države, ki nasprotuje Lizbonski pogodbi. Vprašali smo ga, kako on odgovarja na očitke, da nasprotniki Lizbonske pogodbe prebivalce Irske strašijo z možnimi posledicami te iste pogodbe:









Katere prednosti naj bi Irski prinesla Lizbonska pogodba, pa razloži vodja volilne kampanje Yes for Europe, Andrew Bryne:









Kot smo omenili, tako na Irskem kot po ostali Evropi, nekateri negativno gledajo na že drugo izvedbo referenduma. Kako se s tem soočajo na Irskem, več pove novinar Mcgee:









Kaj bi ponovna zavrnitev Lizbonske pogodbe pomenila za celotno Unijo, smo povprašali slovenskega pravnika Mateja Acceto:









Kultivirala sta se Igor in Janković.


Komentarji
komentiraj >>