Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF REPRIZE UPORA (3312 bralcev)
Ponedeljek, 21. 9. 2009
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Religiozna imaginacija od nekaterih terja bohkov kot, spet drugi gonijo molilni mlinček, tretji pa naj bi v javnosti hodili s kapuco.

Ti tretji so pripadniki »jedi vitezi« veroizpovedi, ki so svoje božanstvo odkrili na celuloidnem traku Lucasove Vojne zvezd. V vsakdanjem življenju se spopadajo z nerazumevanjem okolice, kar je na lastni koži doživel tudi voditelj britanske izpostave častilcev. V eni izmed trgovin so ga zaprosili, naj si sname kapuco, ker pa tega ni hotel storiti, so ga vrgli ven. Triindvajsetletni Daniel, bolj znan kot Morda Hehol, jim je zato obljubil, da bodo občutili moč Sile. V trgovski verigi so se že odzvali z izjavo, da so bili tako Obi-Wan Kenobi kot tudi Joda in Luke Skxwalker brez kapuc, pa vseeno niso šli na Temno stran.

Berete OFF program Radia Študent, ki Alešu Guliču svetuje, da svojo pozitivno diskriminacijo manjših verskih skupnosti prakticira s polovičko delovnega časa v Sloveniji, polovičko pa naj donira Britancem.

OFF PROGRAM

Zgledu delavcev Gorenja je danes sledilo tudi petsto delavcev Mure in Muralista, ki so zjutraj ostali pred vrati tovarne in preprečili vstop upravi ter vodstvenim delavcem. Kasneje so nekateri zaposleni s sekretarjem pomurske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov odšli v prostore tovarne, da bi sestavili izhodišča za pogajanja z upravo. Več nam je povedal predsednik Murinega sindikata, Drago Florjan:









Na podobnost z dogajanjem v Gorenju kaže tudi odnos delavcev do tovarniških sindikalnih zastopnikov. Florjana smo zato povprašali, ali je sodeloval pri opredelitvi pogajalskih izhodišč:









Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je predstavil predlog novega družinskega zakonika. Prva sprememba se dotika same opredelitve družine, ki je v predlogu definirana kot življenjska skupnost dveh oseb, istega ali različnega spola. Druga sprememba, morebiti še bolj revolucionarna, omogoča posvojitev otroka tudi s strani dveh istospolno usmerjenih partnerjev. Predlog družinskega zakonika med drugim prepoveduje telesno kaznovanje otrok in uvaja institut zagovornika otrok. Več o tem, kako je nastajal predlog zakonika, nam je povedala Tatjana Greif, predstavnica Škuc-LL:









Italijanski zunanji minister, Franco Frattini, ne vidi pravnih osnov za morebitno slovensko tožbo na Sodišču Evropskih skupnosti glede gradnje plinskih terminalov v Žavljah. Takšne možnosti premier Borut Pahor na petkovih pogovorih s svojim italijanskim kolegom Silviom Berlusconijem ni izključil. Frattini meni, da naj bi bil uplinjevalnik varen, čezmejni vplivi pa naj ne bi presegali zakonsko določenih norm. Poleg tega je projekt že podprla tudi tržaška občina, zato je po njegovem mnenju zgodba končana. Glede nasprotovanja sosednjih italijanskih občin meni, da bi moral nacionalni interes prevladati nad lokalnim, saj bo v nasprotnem primeru Italija še naprej zaostajala za ostalimi evropskimi državami.

Z Zavoda za zdravstveno zavarovanje je prišel poziv vsem študentom in dijakom, ki so pokukali čez osemnajsto obletnico življenja, naj še v septembru oziroma v oktobru uredijo svoje obvezno zdravstveno zavarovanje. Če še niso dopolnili šestindvajsetega leta starosti, potem naj potrdilo o šolanju predložijo zavezancu za prijavo, na primer delodajalcu starša. Če je zavarovana oseba zaključila šolanje, izgubila status ali pa je starejša od šestindvajsetega leta, potem mora sama poskrbeti za ustrezno zavarovalno podlago. Kar pomeni, da si prispevke plačuje sama ali pa se je usmili občina.

V Franciji se je začelo sojenje proti nekdanjemu premierju Dominiqueju de Vilepinu, ki je obtožen organiziranja zarote proti tedaj še nič kaj predsedniškemu Nicolasu Sarkozyju. Obtožnica namreč temelji na aferi Clearstream izpred petih let, ko se je pojavil seznam oseb iz politične in ekonomske elite, ki naj bi prejele podkupnino v mednarodni trgovini z orožjem. V kasnejšem sodnem postopku je bil seznam prepoznan kot ponarejen, zato pa je sum o umazani kampanji padel na de Villepina, ki je prav tako kot Sarkozy leta 2007 naskakoval predsedniški položaj. Glede na to, da je bil na seznamu podkupljenih tudi Sarkozy in da se omenjena gospoda, pa četudi takratna ministrska in strankarska kolega, niti najmanj ne obožujeta, vloga Sarkozyja kot tožnika ne preseneča. De Villepinu, ki zanika vsakršno krivdo, grozi do pet let zapora.

Ameriški predsednik Barack Obama je zanikal, da bi njegova odločitev o opustitvi izgradnje protiraketnega ščita na Češkem in Poljskem temeljila na ruskem nasprotovanju. Vseeno pa ga veseli, da je odločitev prispevala k zmanjšani ruski paranoidnosti. Nova administracija sedaj razmišlja o obrambnem sistemu, ki bi temeljil na morskih in kopenskih letalih prestreznikih. Od Rusije pa pričakuje večjo pripravljenost na sodelovanje pri odvračanju iranske grožnje z balističnim in jedrskim orožjem. Od paranoikov za paranoike, torej.

Naftna multinacionalka Trafigura je pristala na plačilo šestinštiridesetih milijonov dolarjev odškodnine prebivalcem Abidjana v Slonokoščeni obali. Več deset tisoč prebivalcev naj bi zaradi odpadnih snovi, ki so jih leta 2006 pripeljali z ladjo in jih odložili na petnajstih lokacijah po mestu, občutilo gripi podobne simptome, težave z dihanjem in diarejo. Korelacijo med odpadki in boleznimi je potrdilo tudi poročilo Združenih narodov, ki je bilo zato s strani Trafigure deležno žolčnih kritik o prenagljenosti in nenatančnosti. Poleg tega multinacionalka odgovornost prelaga na podpogodbenika, saj naj bi ta odložil smeti, vseeno pa je že leta 2007 vladi Slonokoščene obale izplačala dvesto milijonov dolarjev.

Umrl je avstralski paraplegik Christian Rossiter, ki je pred mesecem na sodišču dosegel pravico, da se mu prekine umetno hranjenje. Pred tem je več kot štiridesetkrat zaprosil zaposlene v bolnišnici, naj mu nehajo dozirati zdravila in hrano, saj je svoje življenje občutil kot pekel. Severni teritorij je že leta 1996 sprejel zakon o prostovoljni evtanaziji, ki so ga do leta 1997, ko ga je nacionalna vlada odpravila, izkoristile štiri osebe. Ta teden pa se tudi v Veliki Britaniji odloča, ali je pomoč pri prostovoljni evtanaziji kazniva ali ne.

OFF je pripravil Tadej.


Komentarji
komentiraj >>