Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOV ZAKONIK, STARA NASPROTOVANJA (3225 bralcev)
Petek, 25. 9. 2009
Nejc M.



Natanko leto dni po oblastniški menjavi in Pahorjevi veliki volilni zmagi, sta njegova ministra, pravosodni Aleš Zalar in minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, predsednika vlade razveselila s predlogom novega družinskega zakonika. Že pred volitvami napovedana reforma družinske politike v središče, kot pravijo predlagatelji, postavlja otroka, v javnosti pa takoj po objavi odmeva predvsem napovedana popolna pravna izenačitev homoseksualnih parov s heteroseksualnimi. Pričakovani bučni odziv podalpskih konzervativnih sil napoveduje z zakoreninjenimi pogledi posut, nestrpen in hujskaški mesec in pol, kolikor bo predlog zakonika v javni razpravi.

Kakšne novosti nov zakonik pravzaprav prinaša? Predstavila nam jih je generalna direktorica direktorata za družino na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, Ana Vodičar:









Predlog novega družinskega zakonika prinaša tudi kar nekaj novosti z vidika pravosodja. O novostih s pravnega vidika v novem zakoniku smo spregovorili z generalno direktorico direktorata za zakonodajo s področja pravosodja, Andrejo Lang:









In kako se bodo s precej spremenjeno prakso, predvsem nepravdnimi postopki, ki jih predvideva predlagani zakonik, seznanili pravosodni organi? Andreja Lang:









Kot rečeno, v javnosti najbolj odmeva tisti del zakonika, ki govori o pravicah homoseksualcev. Te so, po bizarnem zakonu o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti, s katerim se je v času vladanja postavljala zdajšnja opozicija, končno pravno povsem izenačene s pravicami heteroseksualne skupnosti. Kako je potekalo snovanje tega dela zakonika nam je povedala Ana Vodičar z ministrstva za delo:









Kako je s predlaganim zakonikom in zakoni, ki zadevajo njih, zadovoljna lezbična in gejevska skupnost, smo povprašali Romana Kuharja, predavatelja na FDV in sodelavca Mirovnega inštituta,…









...že v ponedeljkovem Off-u pa tudi Tatjano Greif iz Škuca-LL:









Kuharja smo povprašali tudi, koliko je pri snovanju zakonika sodelovala homoseksualna skupnost.









Izenačitev pravic homoseksualnih parov s pravicami heteroseksualnih je sprožil negativne odzive tudi v delu slovenske politike. Tako so v najmočnejši opozicijski stranki SDS že povedali, da tega dela zakonika ne bodo podprli. Niso bili inovativni in so tudi tokrat postregli z že znanimi kvazi argumenti zakaj bodo tako ravnali. Prisluhnimo podpredsedniku parlamentarnega odbora za delo, družino in socialne zadeve ter poslancu SDS, Marjana Pojbiču, o tem kaj je v družini naravnega in kaj ne:









Še z več gneva so odzvali pri SLS, ki so del zakonika, ki se nanaša na homoseksualne pare, označili za sramoten. Oglašajo pa se tudi nestrankarski predstavniki. Aleš Primc, pred leti predlagatelj zloglasnega referenduma o pravici pomoči umetne oploditve pri samskih ženskah, je napovedal boj zoper predvidene pravice homoseksualne skupnosti do zadnje kaplje krvi, grozi pa tudi že z referendumom. Poklicali smo tudi Škofovsko konferenco, kjer pa bodo svoje videnje zakonika predstavili naslednji teden.

Če so v opoziciji že napovedali glasen »ne« predlaganemu družinskemu zakoniku, pa diametralno nasprotno soglasje vlada med vladajočimi strankami. Mnenje poslanske skupine Socialnih demokratov nam je predstavila predsednica parlamentarnega odbora za delo, Andreja Černak Meglič.









Nasprotovanje zakonu je precejšnje, tisto, kar je ključno pa je, ali bo za njegovo sprejetje obstajala dovolj velika politična volja. Ano Vodičar smo vprašali ali verjame, da bo na koncu zakonik sprejet v neokrnjeni obliki:









Enako vprašanje smo naslovili na Romana Kuharja, ki se je dotaknil tudi grozečega se referenduma:









S predlaganim zakonikom je slovenska vlada nakazala korak v pravo smer, vprašanje pa je, če ji bo, ob precejšnjem nasprotovanju zakoniku oziroma delu njega, uspelo tudi stopiti. Skozi mesec in pol javne razprave ter kasnejše parlamentarno odločanje o zakoniku pa se bo, ob številnih pritiskih ter zahtevah po spremembah in dopolnitvah zakonika, pokazalo kako odločni so pravzaprav predlagatelji pri tem vprašanju. Do Pahorjeve naslednje oblastniške obletnice bo to gotovo jasno.

Skozi predlagani družinski zakonik se je, skupaj s sogovorniki, sprehodil Nejc.













Komentarji
komentiraj >>

Re: NOV ZAKONIK, STARA NASPROTOVANJA
Jazbec [29/09/2009]

NE posvojitvam istospolno usmerjenih http://www.rtvslo.si/blog/roman-vodeb
odgovori >>

    Re: NOV ZAKONIK, STARA NASPROTOVANJA
    bojan [29/09/2009]
    Zakaj pa istospolno usmerjeni ne bi smeli biti posvojeni?
    odgovori >>