Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF Z IMUNITETO BREZ PROTEZE (3158 bralcev)
Torek, 6. 10. 2009
tadejla



OB SEDMIH

Prebivalce Hondurasa je začasni voditelj Roberto Micheletti razveselil z odpravo izrednega stanja. To je bilo uvedeno po vrnitvi izgnanega predsednika Manuela Zelaye pred dvemi tedni. Prepovedovalo je zbiranje več kot dvajset glavih skupin, svoboda gibanja in govora je bila okrnjena, za nameček pa je priročno zaprlo še dve radijski postaji, lojalni Zelayi. Po besedah sedanjega liderja naj bi sedaj v državi vladal mir, zato ni več razloga za razglašenih petinštirideset dni državne represije.

Ta teden se bodo pod patronatom Organizacije ameriških držav nadaljevala pogajanja med Zelayo in sedanjo oblastjo, ki jo mednarodna skupnost večinoma ne priznava. Prevratniki naj bi bili Zelayi in njegovim pristašem pripravljeni ponuditi nekatere koncesije. Čeprav so še pred kratkim zanikali kakršnokoli možnost o ponovni vrnitvi legalno izvoljenega Zelaya na predsedniški stolček, naj bi se bili sedaj pripravljeni pogovarjati tudi o tej možnosti.

Predsednik Ingušetije Junus Bek Jevkurov je zaradi nezadovoljstva z odpravljanjem revščine in korupcije brcnil v rit svoj celotni vladni kabinet. Rusko republiko poleg težkih ekonomskih razmer pretresa nasilje, za katerega uradna Moskva in od nje nastavljeni predsednik krivita islamske separatiste. Za nameček je po dveh vojnah v Ingušetijo pribežalo več sto čečenskih beguncev. Jevkurova je junija, malce preden, kot je težko ranjen preživel že tretji poskus atentata, za izboljšanje razmer zaprosil oziroma v nediplomatskem jeziku zaukazal ruski predsednik Dmitrij Medvedov.

V uradu predsednika republike Danila Türka so se z ogorčenjem odzvali na poročanje nekaterih medijev, da si Türk in generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl gradita stekleno dvigalo. Kot je pojasnil urad, se bo dvigalo nahajalo v drugi stavbi, namenjeno pa bo samostojnemu dostopu ljudem na invalidskih vozičkih in starejšim ljudem. Prostori slovenskega predsednika naj bi bili eni redkih v Evropi, ki diskriminirajo možnost takšnega dostopa, poleg tega pa jih k temu zavezuje tudi evropska in nacionalna zakonodaja.

OB OSMIH

Rafaelu Angelu Calderonu, nekdanji predesednik Kostarike, je bil zaradi korupcije obsojen na pet let ječe. To čast si je zagotovil kot prvi izmed nekdanjih predsednikov, zaslužil pa si jo je z nedovoljenimi provizijami pri vladni nabavi medicinske opreme. Le to so, verjeli ali ne, dobavljali Finci. Calderon, ki zanika vsakršno krivdo, je državo vodil od leta 1990 do 1994, aretiran pa je bil deset let kasneje. Obsodba je precej pokvarila njegove načrte o kandidiranju na predsedniških volitvah naslednje leto.

Severna Koreja je po že običajnih grožnjah spet privolila v šeststranska pogajanja o njenem jedrskem programu. Novico je med obiskom kitajskega premiera Wen Jiabaoja sporočil njihov vrhovni poglavar Kim Jong-Il in dodal, da bo končna odločitev odvisna od napredka pri načrtovanih dvostranskih pogovorih s Združenimi državami Amerike. Le te načelno podpirajo to možnost, še vedno pa od Pjongjanga pričakujejo, da bo stopil na pot popolne denuklearizacije korejskega polotoka.

Carigrad gosti redno letno zasedanje Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, organizacij, ki žanjeta obilo simpatij pri antiglobalističnih gibanjih. Slovenski finančni minister Franc Križanič in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec bosta skupaj s svojimi kolegi največ časa pričakovano posvetila trenutnemu dogajanju v svetovnem gospodarstvu, ukrepom za premagovanje finančne krize ter tako imenovanim izhodnim strategijam iz razmer povečane javnofinančne zadolženosti ter povečane količine denarja v obtoku, do česar so pripeljali protikrizni ukrepi. Poleg tega se bodo gospodje ukvarjali tudi z institucionalno reformo, saj so voditelji G 20, oziroma dvajset najpomebnejših svetovnih gospodarstev, pred kratkim zahtevali pomebnejšo vlogo držav v razvoju pri odločanju.

Začela se je panevropska kampanja za spodbujanje varčevanja z elektriko. Slovenske ekošole, ki so članice Evropske fundacije za okoljsko izobraževanje, so bile izbrane kot vzorčen primer za spremljanje projekta izklapljanja stikal. V ta namen bodo po dvainštiridesetih osnovnih in srednjih šolah bezljali od učencev izbrani energetski detektivi, ki bodo vsak dan skrbeli za ugašanje luči. Po nekaterih izračunih bi lahko z večjim energetskim varčevanjem v slovenskih šolah in dijaških domovih za 45 000 ton zmanjšali emisije ogljikovega dioksida.

OB DEVETIH

Tožilci, ki preiskujejo domnevne nečednosti italijanskega ministrskega predsednika Silvia Berlusconija, so ustavno sodišče pozvali, naj presodi, ali je Vitez med svojim vladanjem upravičen do imunitete. Po njihovem mnenju imuniteta krši princip enakosti vseh državljanov pred zakonom, po Berlusconijevem prepričanju pa samo omogoča učinkovito vladanje brez vznemirjanja sodstva. Zato je lansko leto takoj po prevzemu oblasti poskrbel za ustrezen zakon. Sodišče naj bi odločbo sporočilo do četrtka, v primeru odprave imunitete pa bi lahko sledil tudi Berlusconijev odstop.

Šrilanška vlada je zagotovila, da bo primerno zavarovala begunska taborišča pred povečanimi monsunskimi padavinami. K temu so jo pozvale agencije Združenih narodov, ki se bojijo poplav in pomanjkanja pitne vode. Šrilanka je zaradi ogromnih zaprtih begunskih taborišč tarča hudih kritik tako domače kot tuje javnosti. Sporno je predvsem prisilno zadrževanje beguncev iz vojne s Tamilskimi tigri, izražena pa je bila tudi bojazen, da bodo začasna taborišča postala stalna.

Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge vidi v dejstvu, da je bil za prireditelja Olimpijskih iger 2016 izbran Rio de Janeiro, dokaz, da denar še ne pomeni vsega. Po njegovem bi ob veljavi logike kapitala in s podporo Baracka Obame moral zmagati Chicago.

Obiskovalec, ki je na letošnjem Oktoberfestu izgubil protezo, jo lahko dvigne v pisarni za izgubljene predmete. Enako velja za lastnika bergel, ki je ob pivu čudežno shodil in imetnika opekača za kruh. Če sta med pozabljivimi glavami dve smrtni žrtvi, kolikor jih je terjalo stošestinsedemdeseto nalivanje s pivom po vrsti, potem je ta novica skorajda brezvezna.

OB DESETIH

Tiskovni predstavnik Talibanov je potrdil odgovornost za včerajšnji bombni napad na prostore Svetovnega programa za hrano v Islamabadu. Samomorilski napadalec, oblečen v vojaško uniformo, se je razstrelil sredi pisarne in poleg sebe ubil še pet ljudi. Agencijo naj bi napadli, ker ne deluje v interesu muslimanov, oziroma ima, kakor tudi druge tuje podporne organizacije, status nevernika.

Švedska raziskava je pokazala, da višja izobrazba žensk pozitivno vpliva na pričakovano življensko dobo tako njih kot njihovih partnerjev. Tako ima moški, katerega partnerica ima samo osnovnošolsko izobrazbo, 25 odstotkov več možnosti, da se prej zvrne v jamo, kot pa če bi partnerica poskrbela za univerzitetno izobrazbo. Glede na spolno porazdelitev vlog in na nesposobnost moških, da poskrbijo zase, naj bi bolje izobražene ženske prej prepoznavale zdravstvene potrebe svoje družine. Tako naj bi bila za možnost dolgega življenja moških celo bolj pomembna izobrazba in socialni status partneric, kot pa njihova osebna izobrazba.

Torinski prt, na katerem je po prepričanju nekaterih vernikov odtisnjen obraz trpečega Kristusa, je doživel drugi poskus reprodukcije. Zanj so seveda zaslužni tisti, ki menijo, da gre za navadno potegavščino. Skupina italijanskih ateistov in agnostikov je angažirala znanstvenika Luigija Garlaschellija, kateremu je z uporabo poceni materialov in preprostimi metodami uspelo precej avtentično poustvariti izdelek iz obdobja med letoma 1260 in 1390, kamor ga je časovno umestila karbonska analiza iz leta 1988. Ker niti prejšnje raziskave niso omajale pozicije „beliverjev“, si Luigi ne dela utvar o svoji prepričljivosti.

BRitOFF je upedenal Tadej.




Komentarji
komentiraj >>