Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF GROMA IN STRELE (3056 bralcev)
Torek, 13. 10. 2009
Nejc M.



7.05

Bučar zavrača arbitražni sporazum

Starosta domače politike France Bučar si jesen življenja še naprej krajša z občasnim statiranjem v slovensko-hrvaški mejni telenoveli. Tokrat je opozicijske korenjake razveselil z odklonilnim stališčem do predlaganega arbitražnega sporazuma, ki ga je vlada nedavno sklenila z južno sosedo. Bučarja najbolj moti, da je določanje stika Slovenije z odprtim morjem v arbitraži predvideno šele kot drugo, takoj za določanjem meje na morju in kopnem po načelih mednarodnega prava.

Netanjahu proti sojenju Izraelcem

Če France Bučar širjenje obraznih gub pospešuje z iskanjem odprtega morja, pa izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja skrbi morebitno sojenje izraelskim voditeljem in vojakom za vojne zločine. Tega, da bi nekdanje vodstvo Izraela, ki je z napadom na Palestino na tujem »branilo domovino,« sedlo pred mednarodno sodišče, Netanjahu ne bo »nikoli dovolil«. Privolil pa ne bo tudi v nedavno preiskavo Združenih narodov o letošnji izraelski ofenzivi proti Hamasu. Poročilo Richarda Goldstona je izraelski premier že zavrnil, o njem pa bo v prihodnjih dneh odločal Varnostni svet Združenih narodov.

Neurje v Italiji - več mrtvih

Vreme včeraj ni divjalo samo v Sloveniji, še precej huje je bilo v Italiji. Neurje z močnim vetrom je pri zahodnih sosedih vzelo štiri življenja, več ljudi pa je bilo ranjenih.

Strela v Črni gori - poškodovan poljski veleposlanik

V dvoboju z vremenom jo je slabo odnesel tudi poljski veleposlanik v Črni gori Jaroslaw Lidenberg. Med plezanjem v gorah v osrednjem delu države ga je zadela strela in ga huje poškodovala. Lindenberg je ob zadetju strele utrpel opekline, nato pa si je ob padcu s stene zlomil še roko in peto. Poškodovanega so pripeljali v podgoriško bolnišnico in ga operirali.

8.05

Gvineja drsi v diktaturo

Gvineja nevarno drsi v diktaturo, je zaskrbljen voditelj Zahodnoafriške gospodarske skupine Mohamed Ibn Chambas. Gospodarska skupina ugotavlja, da vojaška hunta, pod vodstvom Mousse Dadisa Camaraja, ki je oblast uzurpirala lansko leto, vlada z vse večjo mero samovoljnosti, neodgovornosti in represije. Te se je vladajoča hunta, v najbolj brutalni obliki, poslužila pred dvema tednoma, ko je pod vojaškimi streli padlo vsaj 157 opozicijskih demonstrantov.

Gordon Brown bo državi vrnil 12 tisoč funtov

Britanski premier Gordon Brown bo v državni proračun vrnil za okoli 12 tisoč funtov neupravičeno izplačanih »službenih« stroškov. Brown je zajeten kupček denarja iz državne blagajne, podobno kot kupica otoških poslancev, prejel med letoma 2004 in 2009,z njim pa kril stroške čiščenja, vzdrževanja in pranja na svojem drugem domu. Zlorabe pri prijavah stroškov s strani britanskih poslancev je maja odkril časnik Daily Telegraph, afera pa je med drugim odnesla tudi notranjo ministrico Jacqui Smith.

Legendam hrvaškega igralstva v doprsni kipi

Podobno kot drugod, se tudi na Hrvaškem začenja gledališka sezona. V splitskem Hrvaškem narodnem gledališču pa so poleg premierne uprizoritve drame Pred snom, odkrili doprsne kipe treh velikanov splitskega in hrvaškega igralstva. V kamniti obliki bodo obiskovalcem na voljo Boris Dvornik, Zdravka Krstulović in Josipa Gende.

Neuspešna pogajanja sindikatov javnega sektorja in vlade

Pogajanja predstavnikov sindikatov javnega sektorja in vlade glede plač v javnem sektorju so se vnovič končala neuspešno. V nekaterih točkah naj bi se obe strani sicer zbližali, odprto pa vstaja ključno vprašanje odprave anomalij v plačnem sistemu. Če se sindikati in vlada ne bodo uspeli uskladiti do prvega maja 2010, bo v zakonodajni postopek vloženo neusklajeno besedilo zakonskih sprememb. Naslednji krog pogajanj bo že čez slab teden.

9.05

Volitve v Indiji

V severovzhodnih indijskih državah Maharashtra, Haryana in Arunachal Pradesh volivci izbirajo regionalne oblasti, na splošni aprilskih volitvah zmagovita stranka Kongresa pa preizkuša trenutno formo. Da je ta še vedno na ravni izpred šestih mesecev, kongresniki upajo predvsem za volitve v Maharshatri, s prestolnico Bombajem finančnemu centru Indije. Za izredne varnostne razmere na voliščih so z napadom pretekli teden poskrbeli maoistični aktivisti.

Hillary Clinton na obisku v Moskvi

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je odfrčala v Moskvo, kjer se bo srečala z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Pri gostiteljih bo Clintonova iskala predvsem rusko soglasje za zaostritev sankcij proti jedrsko nepokornemu Iranu, v kolikor ta ne bo v popolnosti izpolnil zahtev šesterice držav. Poleg Rusije tršemu pristopu do Irana in njegovega jedrskega programa nasprotuje tudi Kitajska.

Albanski predsednik Bamir Topi v Sloveniji

Pod Alpe, na povabilo predsednika Slovenije Danila Türka, prihaja predsednik Albanije Bamir Topi. V dvodnevnem obisku bo Topi krepil predvsem gospodarske odnose med državama, ob tem pa lobiral za slovensko podporo pri albanskem vključevanju v Evropsko unijo. Poleg predsednika Türka bodo albanskemu predsedniku roko stisnili tudi premier Borut Pahor, predsednik državnega zbora Pavle Gantar in ljubljanski župan Zoran Janković.

Umrl belgijski kolesar Frank Vandenboucke

Pri še nedopolnjenih 34-letih je umrl enfant terrbile belgijskega kolesarstva Frank Vandenbroucke. Kolesarja, ki je poleg predal rad vrtel tudi pesti in steklenice piva, so našli mrtvega med počitnicami v Senegalu. V karieri je dosegel 51 zmag, leta 1999 pa je dobil prestižno dirko Liege-Bastogne-Liege.

10.05

Severna Koreja se je še pripravljena približevati Južni

Severna Koreja je pripravljena nadaljevati s politiko previdnega približevanja južni sosedi. V skladu z predlogom južnokorejskega Rdečega križa se bodo v petek v mejnem mestu Kaesong srečale med korejskima vojnama razdeljene družine z obeh strani meje, prihodnjo sredo pa si bosta v roke segli še delegaciji obeh držav. Politika približevanja med Severno in Južno Korejo se je, po več mesecih napetosti, znova začela v avgustu, v zadnjem tednu pa jo je nekoliko ohladilo severnokorejsko preizkušanje raket kratkega dosega.

Češki premier Jan Fischer pri predsedniku Evropske komisije, Barrosu

Premier nepokorne Češke, ki kot edina še ni ratificirala Lizbonske pogodbe, Jan Fischer odhaja v Bruselj, kjer jih bo poslušal od predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa. Poleg čeških senatorjev, ki so Lizbonsko pogodbo v presojo skladnosti s češko ustavo poslali češkemu ustavnemu sodišču, življenje evro-politikov z novimi zahtevami greni predvsem češki predsednik Vaclav Klaus.

Frankfurtski knjižni sejem odpira vrata

Z otvoritvijo za strokovno javnost vrata odpira 61. Frankfurtski knjižni sejem. Na njem organizatorji od srede do nedelje pričakujejo okrog 30 tisoč obiskovalcev, ki si bodo lahko ogledali ponudbo 6900-ih založnikov. Letošnja častna gostja frankfurtskega knjižnega sejma je Kitajska.

Desus predstavlja kandidata za lokalno samoupravo
Predsednik DeSUS-a Karel Erjavec bo predsednikom koalicijskih strank predstavil predloge za novega ministra za lokalno samoupravo, ki spada pod ministrsko kvoto DeSUS-a. V stranki upokojencev so evidentirali tri kandidate za naslednika Zlate Ploštajner – eden je domnevno iz Prekmurja –, njihova imena pa do nadaljnjega ostajajo skrivnost. Ploštajnerjeva je, kot je znano, z ministrskega mesta odstopila iz osebnih in zdravstvenih razlogov.



Komentarji
komentiraj >>