Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF PETKOVEGA JUTRA (2805 bralcev)
Petek, 16. 10. 2009
igorp



Novice ob sedmi uri in pet minut:
Na današnji dan
Na petkovo jutro 16. oktobra najprej poglejmo, kaj se je v preteklosti zgodilo na ta dan. Leta 1793 je tako svoj prezgodnji konec pod rezilom giljotine doživela visoka kronana glava francoske kraljice Marije Antonijete. Istega dne leta 1923 Ray in Walt Disney ustanovita danes vsem poznano podjetje Walt Disney. Po drugi svetovni vojni so 16 oktobra leta 1946 usmrtili obsojence iz Nürnberških procesov. Pred enajstimi leti pa je bil na ta isti dan v Angliji aretiran bivši Čilski diktator Avgust Pinochet.

Poročilo o Gazi
Povsem aktualno pa je zasedanje sveta Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi, ki razpravlja o poročilu Richarda Goldstona o invaziji Izraela na Gazo. Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Navanethem Pillay je poročilo že podprla. Izrael glasno nasprotuje poročilu. Priporočilo avtorja Goldstona Združenim narodom pa je, da naj Varnostni svet Združenih narodov odgovorne na obeh sprtih straneh postavi pred Mednarodno kazensko sodišče v Haagu.

Lokalne volitve na Kosovu
Na Kosovu se je uradno začela volilna kampanja za lokalne volitve, ki bodo potekale 15. novembra. To bodo prve volitve od razglasitve neodvisnosti države. Kljub temu, da po poročanju tujih medijev na volitvah nastopajo tudi srbski kandidati, pa je srbska pravoslavna cerkev srbsko skupnost na Kosovu že pozvala naj se volitev ne udeleži. Najbolj zapleteno je vprašanje volitev v razdeljeni Kosovski Mitrovici, kjer bodo v severni Srbski polovici volitve predvidoma izpeljali šele čez šest mesecev.

Unesco z novo voditeljico
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo, ali na kratko Unesco je v Parizu za generalno direktorico imenoval Irino Bokovo. Bolgarska diplomatka je podporo izvršnega odbora Unesca sicer dobila že septembra. V domovini je Bokova nekaj let vodila resor za zunanje zadeve. Unesco je pred tem vodil Japonec Koičira Matsuuro.

Ob osmi in pet minut:
Volitve v Bocvani
V verjetno najbolj stabilni afriški državi Bocvani bodo prebivalci volili že deseti parlament, od kar je država postala samostojna leta 1966. Volilne napovedi zmago napovedujejo Bocvanski demokratski stranki, ki je slavila na vseh desetih dosedanjih volitvah. Z morebitno zmago bo za predsednika potrjen vodja stranke in dosedanji predsednik Ian Kham. Kham je sin prvega bocvanskega predsednika Seretseja Khama, ki je zmagal na prvih volitvah. Po njegovi zaslugi je država dobičke iz diamantne industrije usmerila v socialni in zdravstveni sistem, zato se države danes drži vzdevek afriška Švica.

Polanski delovno
Režiserja Polanskega, ki v švicarskih zaporih čaka na morebitno izročitev v Združene države zaradi spolnega odnosa z mladoletnico, to očitno ne more odvrniti od aktivnega filmskega ustvarjanja. Svoj zadnji film Duh naj bi tako zaključil kar iz zapora. Polanski želi, da bo film končan še pred februarjem, ko je na sporedu festival v Berlinu.

odbori potrjujejo proračun
Potrjevanje predloga proračuna za naslednji dve leti čaka še odbor za delo, družino in socialne zadeve, komisijo za peticije, človekove pravice in enake možnosti in komisijo za nadzor javnih financ. Odbori imajo čas do 19. oktobra, da v predlog proračuna vnesejo svoje predloge, vlada pa mora nato do 8. novembra pripraviti dopolnjen predlog.

UZIKS z V.D.
Vršilec dolžnosti uprave za izvrševanje kazenskih sankcij je z današnjim dnem postal Dušan Valentinčič, ki je na tem mestu zamenjal odstopljenega Tomaža Smoleta. Valentinčič, direktor uprave pred prihodom Smoleta na ta položaj, bo vodil upravo do imenovanja novega upravnika, oziroma največ šest mesecev. Trije kandidati za novega vodjo zaporov pa so Igor Černetič, Božo Petek in Leonida Zalokar.

Ob deveti in pet minut:

Obsodba četverice v Avstraliji
Avstralija je dobrih 170 dni spremljala sojenje četverici, ki je domnevno načrtovala napade v stilu 11. Septembra. Porota je, javnosti sicer nepoznano četverico obsodila, vendar bodo morali na dolžino zaporne kazni obsojenci počakati vsaj do 14 decembra. V času branja sodbe je pred sodiščem prišlo do prerivanja med privrženci obsojencev in novinarji. Obsojeni možje naj bi se pred aretacijo leta 2005 urili v Pakistanu, po vrnitvi v domovino pa pričeli s kupovanjem različnih kemičnih sredstev in orožja.

Prekinitev premirja v delti Nigra
Gibanje za emancipacijo delte Nigra je prekinilo trimesečno prekinitev spopadov in bo nadaljevalo napade na naftno industrijo. Do prekinitve spopadov je prišlo po tem, ko je nigerijski predsednik borcem ponudil amnestijo. Ponudbo naj bi sprejelo več kot 15 tisoč borcev. Zadnjo skupino, ki še vztraja pri oboroženem boju naj bi vodil Henry Okah, do nedavnega še zaprti član gibanja.

Mubarakov sin morebitni naslednji predsednik
Ob obisku egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka v Sloveniji, pa opozicija v Egiptu ne počiva. Politične skupine so namreč pričele kampanjo, ko bi preprečila prenos oblasti iz rok dosedanjega predsednika na njegovega sina Gamala Mubaraka. Kampanja se imenuje Kdo ti je dal pravico?. Kljub vsemu pa je Gamal najverjetnejši kandidat za naslednjega predsednika, saj vodi vladajočo Narodno Demokratsko stranko. Kot je povedal Ayman Nour, so kampanjo pričeli, ker želijo državljane opozoriti, da je država republika in ne kraljevina.

Wilders v VB
Če je Švici uspelo preprečiti Thompsonu vstop v državo pa Angliji ni uspelo ponovno prepovedati vstopa nizozemskemu politiku Geertu Wildersu. Wilders je sicer neuspešno prvič poskušal vstopiti v Anglijo že februarja, ko so mu uradniki zaradi njegovih skrajnih stališč prepovedali vstop v državo. Odločitev zunanjega ministrstva je začasno zamrznjena, tako da bo Wilder lahko vstopil v državo, kjer bo obiskal parlament in predstavnike Neodvisne stranke.

Ob deseti uri in pet minut:
Poročilo o Kosovu
Varnostni svet Združenih narodov je razpravljal o poročilu generalnega sekretarja organizacije Ban Ki Moona o misiji na Kosovu. Razprava ni prinesla novih odločitev ali rešitev, saj tako Srbija kot Kosovo ter Rusija in ZDA ostajajo vsaka na svojem bregu. Sprti strani predvsem čakata na odločitev Mednarodnega sodišča v Haagu, ki bo 1. decembra odločalo o upravičenosti razglasitve neodvisnosti Kosova. Kosovo ne more postati član Zveze narodov dokler bo temu nasprotovala Rusija.

Karadžiču se obeta sojenje
Sojenje bivšemu voditelju bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću se bo pričelo 26. oktobra. Prvotno naj bi se sojenje sicer začelo en teden prej, a je bilo le to prestavljeno. Karadžić je obtožen v 11 točkah, ki mu očitajo vojne zločine in zločine proti človeštvu. Do zadnje prestavitve sojenja je prišlo, ker je tožilstvo sodišču predstavilo nove dokumente v procesu. Sodišče je medtem zavrnilo Karadžićev ugovor, da mu dogovor s pogajalcem Združenim držav Richardom Holbrookom zagotavlja zaščito pred sodiščem.

Irska predsednica podpisala pogodbo
Nočna mora Evropske Unije, Irsko sprejemanje Lizbonske pogodbe je končano. Irska predsednica Mary McAleese je namreč podpisala ratifikacijo listine pogodbe. S tem je pred dokončno uveljavitvijo pogodbe potreben zgolj še podpis češkega predsednika Vaclava Klausa. Klaus naj bi skrbelo predvsem vprašanje vračanja premoženja Nemcem, ki jim je bilo odvzeto po drugi svetovni vojni, za kar predsednik zahteva posebne garancije.

Policisti na hujšanju
Če na severu Mehike policisti umirajo zaradi vojn med karteli, ki švercajo drogo, pa je hud nasprotnik policistov v glavnem mestu Ciudad de Mexico holesterol. Zato so oblasti 1300 policistov poslale na obvezno hujšanje. Več kot 70 odstotkov policistov v mehiški prestolnici je zelo debelih. Mehika je druga država na svetu po številu predebelih ljudi, seveda v tem pogledu zaostaja samo za svojo severno sosedo.


Komentarji
komentiraj >>