Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PREDLOG PRORAČUNA ZA LETI 2010 IN 2011 (3321 bralcev)
Petek, 16. 10. 2009
APR



Vlada je prejšnji teden predstavila in v parlamentarne odbore poslala predlog proračuna za leti 2010 in 2011. Med vsemi številkami izpostavljamo primanjkljaj proračuna, ki bo leta 2010 znašal pet odstotkov bruto domačega proizvoda, leta 2011 pa dobre štiri odstotke. Največji del proračuna, skoraj četrtina, bo namenjen za socialno varnost in zdravstveno varstvo, in sicer 2,5 milijarde evrov. Izmed ministrstev, ki so najbolj na udaru pri zmanjševanju sredstev, pa je pričakovano obrambno ministrstvo, ki bo dobilo za desetino manj sredstev, in sicer leta 2010 563 milijonov, leta 2011 pa 568 milijonov evrov. Po zagotovilih premierja Boruta Pahorja je proračun socialno, razvojno in investicijsko naravnan, opozicija pa se seveda z napovedanim in obljubljenim ne strinja.

Predlog proračuna za obe leti je šel čez predpisane postopke obravnave na pristojnih parlamentarnih odborih in komisijah, ti pa bodo kot zainteresirana delovna telesa dopolníla vlagali do ponedeljka, devetnajstega oktobra. Odbor za finance se bo nato do triindvajsetega oktobra opredelil do vloženih dopolnil, pripravil pa bo lahko tudi svoja. Vlada bo morala na osnovi teh pripomb in dopolnil do osmega novembra pripraviti dopolnjen predlog, končna oblika pa bo nato romala v obravnavo v državni zbor. Za začetek smo govorili z ministrom za finance Francijem Križaničem, ki kot glavni bedí nad pripravo proračuna, in ga vprašali, ali bo Slovenija deležna evropskih sankcij zaradi presežnega primanjkljaja, kar prepoveduje maastrichtski sporazum:



Nov proračun bo zmanjšal sredstva nekaterim ministrstvom bolj kot drugim. Zadovoljni s predlaganimi sredstvi so lahko na ministrstvu za zdravje, saj se jim bodo ta povečala. Govorili smo z državnim sekretarjem Ivanom Erženom:



Eržen izpostavlja namensko naravnanost proračuna, ob poudarku dejstva, da je v proračunu za socialno varnost in zdravstveno varstvo namenjenih 2,5 milijarde evrov, torej sto petdeset milijonov več kot letos, pa je takole reagiral:



Na ministrstvu za obrambo so diametralno nasprotnega mnenja, saj sta že rebalansa obstoječega proračuna njihova sredstva dvakrat zmanjšala, v uvodu smo že omenili, koliko milijonov bodo na MORS-u dobili leta 2011. Na že do zdajšnje krčenje je opozorila ministrica Ljubica Jelušič:



Jelušičeva je v prvotnem odzivu na manjša sredstva sicer dejala, da varnost države ni ogrožena, a hkrati napovedala zmanjšanje slovenskih vojakov v tujih operacijah za petdeset. Glede na to, da so bili tja poslani z izgovorom varovanja Slovenije, smo ministrico vprašali, če je Slovenija v večji nevarnosti kot pred tem. Z Jelušičevo smo govorili sredi vaje Zaščite in reševanja v Novem mestu, zato se opravičujemo za hrup v ozadju posnetka:



Na drugi strani je Zveza svobodnih sindikatov v tem tednu za osemindvajseti november napovedala množične proteste proti nameravanim strukturnim spremembam pri pokojninski politiki, zaposlovanju in plačni politiki. Načrtovana pokojninska reforma velikemu številu zaposlenim obljublja več kot 45-letno delovno dobo. Sindikati pa se bodo borili tudi za dvig minimalne plače, ki trenutno znaša 431 evrov, medtem ko najnižja raven življenjskih stroškov po izračunu vlade znaša 562 evrov. Jeza sindikatov je upravičena, saj naj bi več kot sto petdeset tisoč ljudi prejemalo manj kot petsto evrov na mesec. Za sindikate je torej obljubljeni proračun zgolj podaljševanje nemogočega socialnega statusa velikega števila delavcev, čeprav priznavajo socialno naravnanost proračuna. Govorili smo z Ladislavom Rožičem, izvršnim sekretarjem za ekonomsko področje pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije:



Rožiča smo vprašali, ali gre proračun v smeri doseganja šesto evrov minimalne plače, kot to zahtevajo sindikati:



Radio Študent je bil deležen prvega odziva ministra Križaniča na sindikalne zahteve po omenjenih šeststo evrih minimalne plače:



Minister za finance nam je prav tako predstavil investicijski načrt proračuna, s katerim želi vlada okrepiti gospodarstvo, in sicer:



Ekonomist in profesor na Ekonomski fakulteti Maks Tajnikar glede načrtov vlade ni tako optimističen in dvomi v koristnost primanjkljaja:



Vlada za polnjenje proračuna načrtuje uvedbo novega davka na izpuste ogljikovega dioksida, kar Tajnikar vidi kot pozitivno:



Vlada Boruta Pahorja je v javnomnenjskih raziskavah ena od v zadnjih dvajsetih letih. Vladi opozicija, ekonomisti in sindikati skupno očitajo premajhno odzivnost na gospodarsko krizo in te kritike ob predlogu proračuna za prihodnji dve leti niso utihnile. Ker so redne parlamentarne volitve na sporedu šele čez tri leta pa ima morda vlada še nekaj kapitala, da dosedanjo anemično politiko spremeni. Če ne drugače vsaj z napovedanimi rebalansi še ne sprejetega svežega proračuna.

Kultivirala sta vas Boris in Igor.


Komentarji
komentiraj >>