Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
»NEURADNI LIST – LETNIK 3, ŠTEVILKA 4« (789 bralcev)
Ponedeljek, 19. 10. 2009
Lan



»NEURADNI LIST – LETNIK 3, ŠTEVILKA 4«

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Pred kratkim sta se, kot je splošnim javnostim znano, v Muri in Gorenju zgodila delavska upora ne le upravam, temveč tudi v razmerju do sindikatov. Posledično so sledile tudi preverbe finančnega poslovanja organizacij delavskih predstavnikov. Javno pozornost je izkoristil tudi SDS. Vodja posalnske skupine največje opozicijske stranke je v zakonodajni potopek posredoval predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o reprezentativnosti sindikatov. Po navedbah predlagateljev je cilj novele zakona, ki sledi načelu javnosti, da se določi obveznost javnega razkritja podatkov o poslovanju in premoženju sindikatov oz. letnih poročil. Vlada se v odzivnem mnenju na predlog s predlagateljem strinja, da so sindikati organizacije zasebnega prava, hkrati pa dodaja, da sindikati poročila o poslovanju že posredujejo Agenciji za javnopravne evidence in storitve. Ta jih mora na dano zahtevo dati na vpogled. SDS sicer predlaga, da naj jih AJPES objavlja na spletu. Vlada meni, da je obstoječa zakonska ureditev zadostna, zato predlogu zakona nasprotuje.

Vlada se je v preteklih dneh seznanila z Informacijo o stanju in potrebnih ukrepih na področju migracijske politike. Ugotovljeno je bilo, da tujci, predvsem državljani Kosova, izdana delovna dovoljenja uporabijo za pridobitev dovoljenja za prebivanje, ne da bi imeli namen prebivati in se zaposliti v Republiki Sloveniji. Ugotovljeno je tudi bilo, da se relativno enostaven postopek za ustanavljanje gospodarskih družb zlorablja zgolj za pridobitev delovnih dovoljenj in posledično dovoljenj za prebivanje in da se povečuje število tovrstnih novoustanovljenih gospodarskih družb. Skupna ugotovitev je bila, da tujci postopke ustanavljanja gospodarskih družb in izdajanja delovnih dovoljenj tudi zlorabljajo.

Z dovoljenjem za prebivanje, izdanim v Republiki Sloveniji, tujci namreč odidejo v druge schengenske države, predvsem v Švico, Nemčijo in Avstrijo, in tam nezakonito prebivajo, delajo na črno, sklepajo zakonske zveze, zaprošajo za azil in podobno, na kar Republiko Slovenijo v zadnjem obdobju opozarjajo tudi tuji varnostni organi, navaja vlada. Pristojna gospodarsko, pravosodno, socialno in notranje ministrstvo so zato dobila domače naloge, skladno s katerimi morajo v kratkem predstaviti predloge za potrebne spremembe zakonodaje.

Zaključujemo s tradicionalno rubriko »Javno naročilo tedna«. Ministrstvo za notranje zadeve za prihodnji dve leti išče serviserja pihal za policijski orkester. Okvirna vrednost pogodbe naj bi znašala slabih 17.000 evrov.

Neuradni list Radia Študent, letnik 3, številko 4, je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan. Znova izidemo čez 14 dni.




Komentarji
komentiraj >>