Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BREAKESTRA: From Dusk Till Dawn (Strut/ distribucija Matrix Music, 2009) (ponoviitev 30. 10. '09 ob 00.30) (2205 bralcev)
Petek, 23. 10. 2009
Borja



* Tretji album kalifornijske zasedbe novega funka Breakestra je posvečen pred tremi leti veliko prezgodaj tragično preminulemu Dj Dusku. Dusk je bil že za časa svojega življenja prava lokalna legenda, didžejevski pionir funka, soula, hiphopa, afrobeata in sorodnih praks, v Los Angelesu pa je vodil klubski večer Root Down. In prav tam ga je za gramofoni spremljal „Music man“ Miles Tackett, basist in bandlider Breakestre.

Dolgo pričakovani album From Dusk till Dawn je nastajal zadnji dve leti, v bistvu takoj zatem, ko so se Breakestra vrnili iz maratonske turneje prejšnje plate Hit the Floor. Na začetku je šlo za delo enega človeka – Miles Tackett je namreč s kitaro in bobni posnel prve demo posnetke. Iz raznih razlogov, predvsem ekonomskih in časovnih, pa ima tudi vlogo producenta, inženirja in mikserja večjega dela materiala. Tackett se je še dodatno stegnil, saj poleg basa igra tudi bobne, klaviature, kitaro, čelo, prvič pa je na enem posnetku odigral tudi na „arhaični“, akustični klavir.
From Dusk till Dawn je od preteklih uspehov skupine nekoliko bolj (psihedelično) rockerski in eklektičen, še zmeraj pa ga odlikujejo žmohten zvok, surovi bobnarski brejki, značilno zrnat glas pevca Mixmastra Wolfa in inovativne aranžmajske rešitve glavne sile Milesa Tacketta. Ta poudarja, da so na eklektičen zvok plošče močno vplivali didžejevski seti in domače vinilne kolekcije kolegov, ki jih je imel priložnost slišati na večeru Funky Soul, kjer je tudi rezident. Gre jasno za velike poznavalce obskurnih, psihedeličnih, progresivnih in eksotičnih zvokov, kot sta Egon in Cut Chemist in drugih ... in kot je bil seveda tudi Dj Dusk. Na plošči From Dusk till Dawn najdemo izključno avtorske komade. Breakestra torej nadaljujejo trend, ki so ga začrtali s prejšnjo plato Hit the Floor, pred tem pa je bil prvenec recimo poln priredb.

Pri skoraj vsakem komadu slišimo vsaj en brejk, torej del, kjer igra samo bobnar ali pa se bobnar zabava skupaj z basistom. Posebna odlika zasedbe je, da njihovi brejki zvenijo kot klasični brejki, kot da bi jih ukradli JB'som ali še bolje, zaradi zrnatosti zvoka, neworleanskim pionirjem funka The Metersom. Brejki od Breakestre tako delujejo hkrati „avtentično“, saj so slišati, kot da bi jih pobrali iz naftalina z začetka sedemdesetih let in hkrati „ukradeno“, saj zvesto posnemajo bende, ki so to znali početi najbolje. In tega dandanes ne zmore veliko funk bendov – posnemati klasičen zvok - normo (in to nadvse uspešno), hkrati pa zveneti samosvoje in ne kot dvajset drugih sorodnih bendov.

Gostov na plati From Dusk till Dawn ni ravno veliko in prav vsi trije so vokalisti. Prva gostujoča izvajalka je nov obraz na funkerski sceni Afrodyete, ki si sicer kruh služi kot igralka, poje pa le ljubiteljsko. Druga dva gosta pa sta Chali 2Na iz skupine Jurassic 5, ki je z Breakestro že sodeloval v preteklosti, in pa sam Dj Dusk. Chali 2Na je, glede na to, da je šlo za komad posvečen Dusku, predlagal, da Miles poišče kak star posnetek, kjer Dusk kaj pove. Tackett se je v trenutku spomnil, da ima neki posnetek, kjer Dusk celo rapa na en njegov starejši bit, in je te vokale vzel in jih prilepil na nov material.

V zadnjih letih so se po raznih koncih – od Avstralije preko Japonske, do Velike Britanije in „domačih“ ZDA pojavile lokalne scene novega funka, hkrati pa tudi razna svetovna občinstva. S poplavo svežih sodobnih bendov so se postavile nove zvočne konvencije, ki pa se sicer le malo razlikujejo od tistih izpred petintridesetih let oziroma jih pogosto zvesto posnemajo. Pojavil se je tudi „generičen“ zvok, namreč preveč zasedb dandanes zveni podobno in nekaterih bendov na prvi posluh sploh ne moreš več ločiti.

Breakestra so na tej sceni veterani, a goriva jim še nikakor ni zmanjkalo – s svežim materialom ostajajo v ozkem krogu zanimivejših izvajalcev. To jim uspeva s produkcijo, ki je razgibana, ki je žmohtna in ki ima jajca. To jim uspeva s karizmatičnim frontmanom Mixmasterjem Wolfom, ki ne samo, da zna peti, ampak zna tudi repati. In najpomembneje, to jim uspeva predvsem z vložkom bendliderja „Music mana“ Milesa Tacketta, ki je nekakšen control freak, prste je imel zraven pri tako rekoč vseh fazah nastajanja plošče, ničesar ni prepustil naključju ali drugim. In vse, česar se loti, naredi premišljeno in natančno. Vsak komad ima svojo (pred)zgodbo in zato nobena plata Breakestre, tudi From Dusk till Dawn, četudi ni tako „revolucionarna kot prejšnja, ni le zbirka funkerskih rifov, gruvov in brejkov. Losangeleška scena se še ni utrudila!

pripravil Borja Močnik



Komentarji
komentiraj >>