Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GRŠKA PROZA TRETJIČ: GALATIA SARANDI - SLOVO (2339 bralcev)
Nedelja, 10. 5. 2009
kristinas



Galatia Sarandi

Ena najpomembnejših grških pisateljic Galatia Sarandi se je rodila leta 1920 v Patrasu, nato pa se je skupaj z družino preselila v Atene, kjer živi še danes. Študirala je pravo, vendar je študij kasneje opustila, saj se je želela v celoti posvetiti pisateljevanju. V grškem literarnem prostoru je nase opozorila kmalu po koncu druge svetovne vojne, ko je izšla njena kratka zgodba Trdnjava. V svoji pisateljski karieri je izdala mnogo proznih del, tako romane, novele in kratke zgodbe kot tudi knjige za otroke. Njena dela so prevedena v več jezikov, zanje pa je bila tudi večkrat nagrajena.

Galatia Sarandi v svojih delih pogosto preizprašuje položaj in vlogo žensk v sodobni družbi. Avtorica je skozi vso pisateljsko kariero ostala zvesta slogu, ki ga je opaziti že v njenih prvih delih, prav tako pa se je pogosto vračala k istim temam, kot so na primer družinski ali ljubezenski odnosi. Njeni literarni protagonisti so ljudje, ki živijo na meji med dvema svetovoma - sedanjostjo in preteklostjo. Ker se prazni in prozaični stvarnosti, ki jih obdaja, ne želijo ali ne morejo prilagoditi, se zatekajo v mladostniške sanjarije.

Pisateljica je tudi prva ženska, ki je postala članica Akademije v Atenah, v katero je bila sprejeta leta 1977. Družbeno je še danes zelo aktivna: je ustanovna članica združenja grških pisateljev, kulturne zveze Grkinj, nacionalnega odbora UNESCA, članica komisije za državne nagrade, prav tako pa vseskozi opozarja na probleme, s katerimi se soočajo ženske v današnjem svetu.

V nocojšnji oddaji bomo predstavili njeno kratko zgodbo Slovo oziroma z izvirnim naslovom Apocairetismov~, ki je izšla leta 1959 v reviji Filološko novo leto. Zgodba se odvija na goratem področju Mani, ki je ostalo izolirano vse do danes. Zaradi tega je ta predel po izročilu ohranil veliko svojih lastnih navad, običajev ter tradicionalno miselnost. Starec Antonis, junak zgodbe, je pristen predstavnik tovrstnega izročila.

Izbor del:

- zbirka novel Knjiga veselja (1947);

- romani  Španski bezeg (1949), Vrnitev (1953), Naša stara hiša (2. državna nagrada za roman, 1959), Meje (1966), Razpoka (nagrada za prozo, 1979), Vode Evripa (1988);

- kratke zgodbe: Barve zaupanja (1962), Spominjaj se Vilne (1. državna nagrada za pripoved, 1972), Helena (1982), Reka (1992) idr.



Komentarji
komentiraj >>