Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PODALJŠANEGA LETA (2563 bralcev)
Petek, 23. 10. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Če so na cestah bojda glavni krivci za nesreče maligani, pa nevarnost v zraku, ko gre za potovanje z letali, v zadnjem času povzročata predvsem zaspanost in klepetavost pilotov.

Po lanskoletnem incidentu, ko je letalo, namenjeno na Havaje, preletelo cilj, sta si tokrat čvekava ameriška pilota, ki naj bi po lastnih besedah vneto razpravljala o politiki letalske družbe, krajšo pustolovščino privoščila na letu iz San Diega v Minneapolis. Zatopljena v pogovor ali spanec – kaj točno je bilo, preiskovalci še niso dognali – sta pozabila na kontrolorje leta in upravljanje z letalom ter zračno vožnjo nepredvidljivo podaljšala za 240 kilometrov. Pri tem sta več kot uro vztrajno ignorirala tudi kontrolo letenja. Po spoznanju, da sta zajadrala predaleč, pa sta letalo obrnila in z zamudo vendarle pristala v Minneapolisu.

O podaljšanjem letu pa ni bilo obveščenih 144 potnikov, ki je letelo z Airbusom. Da je šlo nekaj narobe, so spoznali šele potem, ko so po pristanku letalo obkrožili policisti. Kaj natanko je bil vzrok podaljšanemu letu, bo povedala črna skrinjica, oba pilota pa bosta uradne rezultate preiskave pričakala v suspenzu.

Vi pa berete čvekavi, a ne predolg OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Mehiški mafijski kartel La Familia je utrpel udarec v usklajeni akciji ameriških organov, v kateri je bilo aretiranih preko tristo oseb. Rezultate policijske akcije, v kateri je sodelovalo okrog tri tisoč zveznih agentov in lokalnih policistov, je predstavil ameriški pravosodni minister Eric Holder. Omenjeni kartel s sedežem na jugozahodu Mehike je vse močnejši tudi na račun okrutnosti pri odnosih s konkurenčnimi karteli in mehiškimi varnostnimi silami. Poleg tega ima kartel pozitivno podobo med revnimi Mehičani, saj med njih deli Sveta pisma in finančno pomoč. Glavna prodajna uspešnica La Familie so sicer metamfetamini.

Etiopska vlada je mednarodno skupnost zaprosila za nujno pomoč v hrani, katero potrebuje več kot 6,2 milijona tamkajšnjih prebivalcev. Mednarodna pomoč je za Etiopijo po podaljšani suši, ki pretresa vzhodno Afriko, še edina mogoča rešitev. Program za hrano pri Združenih narodih pa predvideva, da bo v prihodnjih šestih mesecih potrebno državi nameniti okoli 285 milijonov dolarjev. Več o krizi v Etiopiji in prošnji vlade v Adis Abebi pa smo se pogovarjali z Noahom Gottschalkom iz organizacije Oxfam, ki se ukvarja s pomočjo v hrani:



Agencija za pomoč v hrani Oxfam je ob težavah Etiopije predlagala nov način reševanja krize...



Na Tajskem se začenja srečanje Zveze jugovzhodnih azijskih narodov – Asean, na katerem bodo voditelji držav članic razpravljali o splošnih temah kot so ekonomija, klimatske spremembe in človekove pravice. Pri tem se pričakuje osnovanje posebne komisije za človekove pravice, s katero bo Asean skušala odgovoriti na očitke o mehki politiki, ko gre za obsodbo kršenja človekovih pravic. Še posebej v primeru člana Mjanmara, od katerega Asean pričakuje amnestijo za opozicijsko voditeljico in politično zapornico Aung San Suu Kyi. Srečanje Zveze jugovzhodnih azijskih narodov ob napovedi protestov spremljajo strogi varnostni ukrepi.

Islandija je ekspresno, v samo osmih tednih, odgovorila na približno 2500 vprašanj Evropske komisije, namenjenim državam, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo in tako naredila prvi korak na poti v Unijo. Če bodo odgovori ustrezali, bo Evropska komisija Islandiji podelila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, ta pa bo nato začela pristopna pogajanja. Ob članstvu v Evropskem gospodarskem prostoru bo pogajalski proces za Islandce enostavnejši kot za države Zahodnega Balkana, članstvo v Uniji pa lahko država predvidoma pričakuje leta 2011. Veliko željo po članstvu v Uniji je med Islandci vzbudila lanskoletna finančna kriza, ki je praktično sesula tamkajšnje gospodarstvo.

Zmagovalci parlamentarnih volitev v Nemčiji, krščanski demokrati CDU/CSU in liberalci FDP so v zadnjem krogu koalicijskih pogajanj dosegli načelni dogovor glede oblikovanja nove vlade. Kljub temu pa še ostajajo odprta ključna vprašanja glede davčne in zdravstvene politike ter seznama kandidatov za bodoče ministre. Zadnja nesoglasja naj bi vladajoči stranki skušali rešiti še to popoldne, predstavniki strank pa se bodo domnevno nato pogovorili tudi o končnem besedilu koalicijske pogodbe. Nova vlada naj bi po najbolj optimističnih napovedih prisegla že prihodnji teden.

Novi minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, Henrik Gjerkeš, je od predhodnice Zlate Ploštajner po sinočnjem imenovanju v parlamentu prevzel posle, zavihal pa tudi že rokave. Gjerkeš, katerega je v parlamentu podprlo 48 poslancev, je že prevzel posle. Proti novemu ministru so glasovali v opozicijskih SDS, SLS in SNS, pri čemer so se trije poslanci ljudske stranke glasovanja vzdržali. Glasovanja pa sta se vzdržala tudi poslanca DeSuSa Franc Žnidaršič in Vili Rezman. Slednjega smo povprašali, zakaj novega ministra ni podprl?



Žnidaršičev in Rezmanov punt je v stranki upokojencev povzročil mali vihar, omenjal se je celo odhod obeh poslancev in poslanske skupine DeSuSa. Zato smo Rezmana vprašali tudi, kakšna je njegova nadaljnja usoda kot poslanca Desusa.



Slovenska ljudska stranka je pozvala premierja Boruta Pahorja, naj ne podpiše arbitražnega sporazuma o reševanju meje s Hrvaško. Poleg tega so k nepodpori sporazuma pozvali tudi vse vladne stranke. V stranki menijo, da bi Pahor s podpisom sporazuma kršil ustavo in več zakonov, točno katere člene ustave so imeli v mislih, pa smo vprašali vodjo poslanske skupine SLS, Jakoba Presečnika:



Presečnika smo prosili, naj vsaj okvirno predstavi kršitve ustave:



Zavod Radia Študent v okviru projekta KULT-MEDIA, kateri je namenjen družbeno ranljivim skupinam, organizira tridnevno zaključno konferenco na temo dviga zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture. Včeraj je bil na dnevnem redu Romski dan, danes poteka Priseljenski dan, jutri pa še zaključek konference. Več o današnjem dnevu konference, ki se dogaja v dvorani Zemljepisnega muzeja GIAM ZRC SAZU nam bo povedal eden izmed koordinatorjev projekta in vodja današnjega dne, Franci Jazbec.



Jutri bo v okviru konference v Desku Zavoda Radio Študent od 16:30 do 17.30 potekala predstavitev Radia Študent ter ogled, nato pa še poročilo o projektu Kult-media.


Komentarji
komentiraj >>