Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kurc pa tak razpis (3671 bralcev)
Sreda, 4. 11. 2009
JernejaB



Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je znova trn v peti. Tokrat ne stranki SDS, niti njenemu predsedniku Janezu Janši, temveč doktorskim študentom. Prav ste slišali. Nekateri doktorski študentje ministra Golobiča vlačijo po zobeh zaradi pred kratkim objavljenega javnega razpisa za sofinanciranje študijskih programov tretje stopnje v študijskem letu 2009/2010.

Za kaj pri tej nastajajoči študentski štali sploh gre? Spomnimo: razpis je namenjen sofinanciranju deleža šolnin bolonjskih doktorskih študentov, šolnine pa se na vseh slovenskih univerzah gibljejo okrog 2500 evrov na letnik. Ob tem je zagotovo odveč poudarjati, da si lahko večina študentov želeni študij privošči le s pomočjo tovrstne finančne injekcije.

Problematika, povezana z letošnjim razpisom, se je pojavila že pred njegovo javno objavo. Do nje je dejansko prišlo po jesenskih vpisnih rokih na bolonjske doktorske programe. Študentje so se torej na programe tretje bolonjske stopnje vpisovali brez garancije, da bo njihova šolnina sofinancirana. Zaradi tega so po vpisu le z golim upanjem čakali na ministra Golobiča, da bo blagovolil objaviti razpis.

Študentska organizacija je z javnim pismom dvakrat pozvala ministra, naj pred začetkom študijskega leta objavi težko pričakovan razpis. Razpis je vendarle prišel na dan, toda z zamudo, saj je bil objavljen po končanju vpisov na študijske programe. Občutek grozljivega je bil tako proizveden v dvakratni dozi: najprej zaradi zamujanja s sámo objavo besedila, nato pa še zaradi njegove diskriminatorne vsebine.

V razpisu namreč najdemo kar nekaj posebnosti, ki namen razpisa - to je sofinanciranje šolnin - sprevrača v njegovo direktno nasprotje. Zdi se, kakor da želi Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo z administrativnimi določili doseči, da bi se iz razpisnega denarja v višini milijon in pol evrov, kolikor je težak razpis, sofinanciralo čim manj šolnin.

Med administrativna določila, ki bodo nekatere študente prikrajšala za sofinanciranje njihovega študija, bi lahko uvrstili denimo pogoj o tem, da mora prijavitelj, torej univerza, zagotoviti zadostno število mentorjev. Pri slednjem pa se šteje, da ima lahko en mentor v študijskem letu 2009/2010 prijavljene največ tri doktorske študente in to ne glede na status njihove prijave. Slednje je seveda bizarno, saj bodo večje univerze, ki imajo tudi več zaposlenih profesorjev, pri računanju aritmetične sredine povprečja študentov na enega mentorja v občutni prednosti.

Da bi bila zadeva še bolj restriktivna glede pogojev prijave, so uradniki na ministrstvu v razpis vnesli tudi pogoj, da morajo biti mentorji nujno udeleženi pri izvedbi katerega koli programa ali projekta, ki se beleži v raziskovalni bazi SICRIS. S slednjim a priori ni nič narobe, saj je po eni strani potrebno zahtevati tudi raziskovalni angažma visokošolskih profesorjev in profesoric.

Po drugi strani pa je pri omenjenem določilu problematičen dodaten pogoj, ki pravi, da mora biti prijavitelj hkrati tudi nosilec raziskovalnih projektov. Ali drugače povedano: na razpis se lahko prijavijo samo tisti samostojni visokošolski zavodi in univerze, ki so hkrati raziskovalne organizacije. Kaj pa je tukaj za »en kurc« problematičnega?

Iz opisane aritmetike sledi to, da bodo ob možnost sofinanciranja tisti študijski programi tretje bolonjske stopnje, ki so utemeljeni oziroma zasnovani na sodelovanju med univerzo in raziskovalnimi institucijami izven njenega okrilja. Učinek tega je namreč ta, da bodo nekateri doktorski študentje prikrajšani za sofinanciranje njihove šolnine, ker njihovi mentorji niso hkrati raziskovalci in predavatelji v sklopu ene institucije, temveč v okviru dveh.

Tipični primer omenjenega sodelovanja, ki bo letos zaradi omenjenih razpisnih pogojev potegnil kratko, je na primer sodelovanje med Univerzo v Novi Gorici in Znanstveno-raziskovalnim centrom Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) v Ljubljani. Univerza v Novi Gorici je formalni prijavitelj doktorskih programov tretje stopnje, na nekaterih izmed njih pa predavajo pedagogi-raziskovalci, ki svoje projekte izvajajo v okviru Znanstveno-raziskovalnega centra SAZU. Ti študijski programi pa letos ne bodo sofinancirani.

Marsikateri študent, ki se je vpisal na takšen študijski program, pripravljen s strani dveh institucij, bo zato ob dejstvu, da njegov študijski program ne bo sofinanciran, uvidel, da bo plačilo celotne šolnine za njegov TRR prehud zalogaj. In morda se bo - prav zaradi takšnega »za en kurc« razpisa - primoran odpovedati nadaljnjemu študiju.

Je pa razpis gotovo pisan na kožo tistim, ki bodo študirali na programih, ki sodelujejo z gospodarstvom. Takim razpis še dodatno namenja slabih 400 evrov pri sofinanciranju šolnine. Univerzitetno šolanje se preko tega še na deklarativni ravni povezuje z gospodarstvom. Slednje pa je itak že postalo vsesplošna moda. Univerza se po novem vedno bolj uklanja željam gospodarstva. Zato: »kurc pa tak razpis«...

Javni razpis za sofinanciranje študijskih programov tretje stopnje v študijskem letu 2009/2010 je komentirala JernejaB.

 



Komentarji
komentiraj >>