Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF 950. POSKUSA (2667 bralcev)
Petek, 6. 11. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Vztrajnost se izplača. Vsem dvomljivcem v pozitivno trmo in tistim, ki ponavadi z začetim nehajo po drugi neuspeli ponovitvi, bi lahko bila vzor Južnokorejka Cha Sa-Soon, ki je pisni del vozniškega izpita opravila v devetsto petdesetem poskusu.

Oseminšestdesetletna Južnokorejka je na pisne izpite štiri leta in pol, od aprila 2009, vztrajno hodila vsak dan. In padala. Magičnih šestdeset točk od stotih možnih ni in ni uspela prekoračiti. Denarnica se je praznila, tinta v pisalu tudi, čas je tekel. Toda Sa-Soonova se ni vdala. In bila je nagrajena. Ko se je številka njenih obiskov pri izpitni komisiji ustavila na 950, ji je očitno pomežiknilo znanje in se ji zarežala sreča. Dosegla je minimalni kriterij in opravila pisni del izpita. Vztrajno obiskovanje tega dela vozniškega izpita je Južnokorejsko superbabico ob tem stalo več kot štiri tisoč dolarjev.

Težav in vztrajnosti pa za priletno „skoraj-skoraj“ voznico s tem še ni konec. Pred njo je še praktični del vozniškega izpita – le-tega bojda nujno potrebuje pri prodaji zelenjave, s katero se ukvarja – in morda devetsto petdeset vozniških ur.

Vi pa berete nevztrajni OFF Program Radia Študent, pripravljen v prvem poskusu.

OFF PROGRAM

S sto štirinajstimi glasovi za, osemnajstimi proti in kar štiriinštiridesetimi vzdržanimi je Generalna skupščina Združenih narodov potrdila resolucijo o podpori poročilu nekdanjega tožilca sodišč za Jugoslavijo in Ruando Richarda Goldstona o januarski izraelski ofenzivi na Gazo. Goldstonovo poročilo Izrael obtožuje prekomerne uporabe sile, namernega merjenja na civiliste, uničevanja civilne infrastrukture in uporabe Palestincev za žive ščite, resolucijo njegovi podpori pa so predlagale arabske in neuvrščene države. Sprejetje resolucije, ki med drugim poziva Izrael in Palestino, naj v roku treh mesecev izvedejo kredibilne preiskave obtožb, sicer bodo obtožbe zoper odgovorne romale v Haag, pomeni predvsem moralno zmago Palestincev, realnih posledic pa najverjetneje ne utegne nositi.

Izrael je Goldstonovo poročilo že med njegovo pripravo označil za škodljivo in pristransko, sprejemanje resolucije o njegovi podpori v Generalni skupščini pa je močno razdelil evropske države. Mnoge od njih so se glasovanja vzdržale, Slovenija pa je resolucijo presenetljivo podprla.

V ameriškem kopenskem vojnem oporišču Fort Hood v Teksasu se je »utrgalo« devetintridesetletnemu psihiatru in veteranu oboroženih sil, Nidalu Maliku Hasanu, ki je v strelskem pohodu, podobnem tistim iz ameriških srednjih šol, pobil dvanajst ljudi, enaintrideset pa jih je ranil. Hasana so zaustavile šele štiri krogle, s katerimi so ga pomirili tamkajšnji vojaki.

Več o ozadju pokola v Foort Hoodu in ostalem aktualnem dogajanju preko luže pa tudi tokrat naša ameriška poročevalka Lidija Poljaček:



Dogovor s konca oktobra, s katerim naj bi končali več mesecev trajajočo politično krizo v Hondurasu, je propadel. Tako se je na predstavitev vlade narodne enotnosti začasnega predsednika Roberta Michelettija odzval izgnani predsednik Manuel Zelaya. Konec junija izgnanega Zelayo, ki pa se je medtem vrnil v domovino, je zmotilo to, da je pučist Micheletti sestavil vlado brez njegovih ministrov; pri tem pa za izgnanega predsednika ni sprejemljiv niti argument, da se njegovi ministri lahko vladi pridružijo kasneje. Začasni predsednik Michelettii je pred časom sicer Zelayo pozval, naj predstavi svoje ministre, a ta tega ni hotel storiti dokler se ne sanirajo posledice državnega udara s konca junija. Sporazum, sklenjen tridesetega oktobra, je predvideval sklic parlamenta, ki bi moral potrditi Zelayevo vrnitev na položaj. Izgnani predsednik bi nato imenoval ministre narodne enotnosti, ustanovil pa bi tudi komisijo za preiskavo dogodkov osemindvajsetega junija.

Zimbabvejski predsednik vlade
in vodja opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe - MDC Morgan Tsvangirai je oznanil konec bojkota sodelovanja njegove stranke v vladi narodne enotnosti. MDC je dala dolgoletnemu predsedniku Robertu Mugabeju in njegovi stranki Zanu-PF na voljo trideset dni, da implementira sporazum o skupnem vladanju, v naslednjem mesecu pa premier Tsvangirai pričakuje še dogovor okoli preostalih odprtih vprašanj. Porok zimbabvejske vlade narodne enotnosti, Južnoafriška razvojna skupnost – SADC, je obe strani pozvala, da bosta na koncu sprejeti dogovor spoštovali.

Palestinski predsednik Mahmud Abas se na januarskih volitvah ne bo potegoval za vnovičen mandat. Abas, ki mesto predsednika Palestincev zaseda od januarja 2005, od ponovne kandidature odvrača neuspešnost bližnjevzhodnega mirovnega procesa, ki je po njegovem zašel v slepo ulico. Abasovo predsednikovanje pa se utegne zavleči. Zaradi groženj Hamasa, da ne bo dovolil izvedbe volitev v Gazi, utegnejo biti te prestavljene. Odhodu in neuspešnosti mirovnega procesa navkljub pa štiriinsedemdesetletni Mahmud Abbas še vedno vidi mir v pokrajini kot povsem mogoč.

Srbska vlada je sprejela predlog zakona o nadaljnji utrditvi pristojnosti avtonomne pokrajine Vojvodine. Predlog predvideva široko avtonomijo, ne vključuje pa elementov državne suverenosti. Tako bo Vojvodina lahko podpisovala pogodbe z drugimi pokrajinami, njen parlament bo urejal in vodil sodišča v pokrajini, pokrajina bo dobila lastno razvojno banko, premoženje banke pa bo urejal poseben zakon. Predlog zakona bo v prihodnjih tednih obravnaval srbski parlament, mnenja o njem pa so različna. Medtem ko podporniki menijo, da bo le-ta Vojvodini omogočil večjo neodvisnost in poskrbel za decentralizacijo Srbije, pa nasprotnike iz večinoma opozicijskih nacionalističnih strank najeda strah proti nadaljnjem manjšanju »otadžbine«.

Evropski poslanec in član SDS, Milan Zver, je napovedal, da bodo v stranki razloge za nasprotovanje arbitražnemu sporazumu s Hrvaško predstavili tudi vodstvu Evropske ljudske stranke. SDS naj bi tako svoje evropske botre razsvetlila s prednostmi in slabostmi v sredo podpisanega sporazuma in jim obrazložila, zakaj je le-ta škodljiv. Poslanec Zver sicer osebno deli strankarsko mnenje, da je sporazum slab, ker »ne zagotavlja, da bo Slovenija dosegla ključne cilje, in to je neposreden stik z odprtim morjem.«

Odbor državnega zbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je na pobudo SDS-ovih članov odbora razpravljal o nagradah stečajnim upraviteljem. Več o razlogih za pobudo in poteku seje pa predsednik odbora in poslanec SDS-a Vinko Gorenak:



Poslanska skupina Zares je Italijo pred ponedeljkovim sestankom vlad obeh držav pozvala naj prisluhne argumentom Slovenije in naj zamrzne načrt o gradnji plinskega terminala v Žavljah pri Trstu. Več o pozivu pa poslanec Zaresa, Franco Juri:



Podobnih pozivov zoper gradnjo spornega terminala v okolici Trsta je bilo do sedaj že kar nekaj, a jih italijanska stran onkraj meje vse vztrajno ignorira:



Komentarji
komentiraj >>