Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF ŠAMARJA (2992 bralcev)
Ponedeljek, 14. 12. 2009
tadejla



OB SEDMIH

Danska policija je že drugi dan zapored obračunavala s protestniki, ki zahtevajo odločnejše ukrepanje proti podnebnim spremembam. Včeraj jih je priprla več kot dvesto, pri tem pa se izgovorjala, da marširanje proti mestnemu pristanišču ni bilo dovoljeno. Izmučeni pogajalci na podnebnem vrhu so imeli po šestih dneh pogajanj, katerih napredek je danska ministrica za okolje Connie Hedegaard označila za fantastičen, prost dan. Danes se jim bo pridružil tudi njen slovenski kolega Karel Erjavec, zato se lahko reševanje sveta samo še intenzivira.

V Nepalu je vojaška policija aretirala visokega vojaškega častnika zaradi sodelovanja pri mučenju do smrti petnajstletne deklice leta 2004. Deklica, ki je bila osumljena sodelovanja z maoističnimi uporniki, je samo ena izmed več kot trinajst tisoč žrtev, ki so jih zahtevali spopadi med uporniki in vladnimi silami. Kljub temu pa primer utegne postati prelomen, saj bo mogoče šlo za prvi proces o kršenju človekovih pravic pred civilnim sodiščem, a le, če bo vojska popustila zahtevam o predaji jurisdikcije.

Na svojem domu v Massachusettsu je preminil Paul Samuelson, prvi ameriški dobitnik Nobelove nagrade za ekonomijo leta 1970. Njegovo najbolj znano delo je v štirih milijonih primerkih izdana „Ekonomija: Uvodna analiza“, največje zasluge pa mu pripisujejo na področju matematične analize o ravnotežju med ponudbo in povpraševanjem. Štiriindevetdeset let je dočakal v prepričanju, da je matematika bistvena za ekonomsko analizo.

V rubriki Črna kronika velja izpostaviti šamar, ki ga je včeraj zvečer kasiral italijanski premier Silvio Berlusconi. Zanj je zaslužen, kljub hudobnim natolcevanjem o njegovih mentalnih težavah, dvainštiridesetletni Milančan, podelil pa ga je na enem izmed mestnih trgov. Berlusconija je izraz globokega nestrinjanja v obliki knockouta najprej osupnil, a je ob pomoči spremljevalcev kmalu zavzel običajno kljubovalno pozo. Današnji dan naj bi preživel na opazovanjih v bolnišnici, zaradi dveh poškodovanih zob pa se bo verjetno futral preko cevk.

OB OSMIH

Burma oziroma Mjanmar je bila v devetdesetih letih kot del Zlatega trikotnika največja pridelovalka opija na svetu. V naslednjem desetletju je to pozicijo prepustila Afganistanu, čeprav podatki Urada Združenih narodov za droge in kriminal kažejo na ponovne apetite po prvem mestu. Od leta 2006 se je za skoraj šestdeset odstotkov povečal obseg površin, namenjenih pridelavi maka, vse do letošnjih enaintrideset tisoč hektarjev. Celotna regija postaja tudi vodilni proizvajalec sintetičnih drog, kot so amfetamini, zaslužek pa pogosto pobašejo etnične militantne skupine.

Human Rights Watch je Združene narode pozval k prenehanju podpiranja vojaških akcij proti ruandskim upornikom v Demokratični republiki Kongo. Vladna vojska naj bi namreč zagrešila brutalne poboje več stotin civilistov in posilila več tisoč žensk. Združeni narodi opozarjajo, da bi bile razmere za civiliste v primeru umika mirovnih sil še slabše, prenehali pa naj bi tudi s podpiranjem tistih enot, ki vršijo zločine proti civilistom.

Na seji ljubljanskega mestnega sveta bodo obravnavali predlog o javno-zasebnem partnerstvu pri izgradnji Centra sodobnih umetnosti na mestu nekdanje tovarne Rog. Po tem načrtu naj bi občina poskrbela za zazidljivo zemljišče, njegovo sanacijo in administrativne zadeve, zasebni partner pa bi bil dolžen kompleks izgraditi. Celoten projekt, skupaj z načrtovanim hotelom in stanovanji, bo predvidoma terjal slabih dvainosemdeset milijonov evrov, njegovo vsebinsko zasnovo pa si lahko ogledate na razstavi v atriju Mestne hiše.

Še danes je čas za vložitev pripomb na predlog novele zakona o udeležbi delavcev pri dobičku, ki ga je pripravilo ministrstvo za gospodarstvo. Z njim hoče poenotiti postopke in davčno obravnavo izplačanega dobička delavcem ter spodbuditi takšno participacijo zaposlenih. Do sedaj je namreč po starem zakonu pogodbo o udeležbi delavcev pri koritu podpisalo in registriralo le majhno število podjetij.

OB DEVETIH

Na pravno nezavezujočem referendumu je za neodvisnost Katalonije glasovalo petindevetdeset odstotkov Kataloncev. Resnici na ljubo jih je od sedmih milijonov volilno pravico imelo samo sedemsto tisoč, pa še od teh se je glasovanja udeležila samo tretjina. Španske oblasti so referendum označile za brezpredmeten, medtem ko organizatorji, prostovoljci ob podpori nekaterih političnih strank, poudarjajo, da so hoteli načeti vprašanje, katerega se vlada izogiba. Referendum je potekal v času pričakovanja razsodbe španskega ustavnega sodišča o skladnosti novega stauta o katalonski avtonomiji. Nasprotuje mu predvsem opozicijska Ljudska stranka, saj meni, da spodkopava celovitost Španije.

Zapufani dubajski vladi je s posojilom, vrednim deset miljard dolarjev, na pomoč priskočil sosednji emirat Abu Dabi. Tako bo družba Dubai World, ki je v večinski lasti vlade, sposobna poravnati ponedeljkove kratkoročne obveznosti, ki izhajajo iz poslovanja po islamskih zakonih. Novica je že naletela na dober odziv svetovnih finančnih trgov, kjer se je vrednost dolarja in evra v primerjavi z jenom precej dvignila.

Danes bi se pod patronatom dominikanskega predsednika Leonela Fernandeza morala sestati že nekaj časa odstavljeni honduraški predsednik Manuel Zelaya in njegov izvoljeni naslednik Porfirio Lobo. Iz te moke ne bo nič, ker honduraška začasna vlada ni bila pripravljena zagotoviti Zelayi, da ga v primeru zapustitve brazilske ambasade, kamor se je zatekel, ne bo aretirala. Prejšnji teden je po Zelayini ponovni zavrnitvi izidov predsedniških volitev tudi blokirala načrt, po katerem bi strmoglavljeni predsednik odletel v Mehiko. Njegov odhod bi dovolila samo v primeru, da mu azil ponudi država izven Srednje Amerike.

Na dvodnevni obisk Dunaja je odtaval minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. Na pogovorih z njegovo avstrijsko kolegico Claudio Schmied bo prevladovalo mozganje o uresničevanju drugega delovnega programa o sodelovanju med državama v kulturi, izobraževanju in znanosti za obdobje med letoma 2008 in 2012. Minister se bo sešel tudi s predstavniki slovenskih ustanov na Dunaju, kot so študentski dom Korotan in Knafljeva ustanova.

OB DESETIH

V Havani poteka zasedanje Bolivarskega zavezništva, regionalne politične in ekonomske alternative ameriškim strategijam svobodne trgovine. Svojo prezentnost za omizjem sta standardno poudarila kubanski in venezuelski predsednik. Raul Castro je Združene države Amerike tako obtožil, da gledajo na Latinsko Ameriko kot na svoje dvorišče in obsodil dogovor o uporabi kolumbijskih oporišč s strani ameriške vojske. Nekaj krepkih je navrgel tudi glede predsedniških volitev v Hondurasu, ki naj bi bile volilna farsa po okusu ZDA. Hugo Chavez je zablestel z miniaturo o imperialni napadalnosti Združenih držav, ki naj bi jo izkazale s kritiko poglobljenih odnosov med Iranom in Latinsko Ameriko.

Indijska vlada se je odločila, da bo na severu zvezne države Andra Pradeš nastala še ena zvezna država, Telangana. V njej naj bi po ocenah živelo petintrideset milijonov prebivalcev, ki so doslej negodovali zaradi ekonomske nerazvitosti in zapostavljenosti. Precej manj razumevanja nad vladno namero pa so izkazali politiki in prebivalci ostalega dela Andra Pradeša, ki zahtevajo, da država ostane v okviru dosedanjih mej. Svojo priložnost je zavohala tudi mehko separatistična stranka, ki se zavzema za samostojnost Darjeelinga, hribovite, s čajem porasle pokrajine. Z argumentom, da če si samostojnost zasluži Telangana, potem si jo tudi oni, so razglasili štiridnevno stavko.

Evroposlanci bodo na rednem mesečnem zasedanju v Strasbourgu, ki se začne danes, živčno pogledovali v strop. Konec tedna so namreč znova odpadle tri betonske plošče, vsaka velikosti petindvajset kvadratnih metrov. Leta 1991 zgrajeno poslopje, za katerega so zabili osemintrideset milijonov evrov, se poleg izstrelkov zrak - zemlja spopada tudi s povišanimi stopnjami azbesta in občasno prisotnostjo legionele.



Komentarji
komentiraj >>