Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF FAVORIZIRANJA TRŽNIH STANOVANJ (2869 bralcev)
Torek, 22. 12. 2009
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

So zimske radosti, kot je recimo kepanje, povsem nedolžne, ali pa je treba takšne dejavnosti hitro in najostreje zatreti? Sodeč po reakciji nekega washingtonskega policijskega detektiva, je druga možnost bolj racionalna. Med organiziranim zabavnim kepanjem v prestolnici je ena od kep priletela tudi v njegov avtomobil, ki je bil mimogrede civilni, natančneje džip Hummer. Tudi detektiv je bil v civilu, a ga to ni ustavilo, da potegne pištolo in začne prisotnim groziti. Snežni zabavljači so bili seveda šokirani in pretreseni, kar je rezultiralo v ostrejšem nastopu, a brez fizične agresije, do omenjenega šerifa. Detektiv je s pištolo v roki hodil okoli in vpil, naj vržejo proti njemu še kakšno kepo, če upajo. Ostal je sicer rezerviran, dokler ni prišla okrepitev, ki jo je pred tem poklical. Takrat se je opogumil in prišel v konflikt z ogorčeno množico, enega prisotnega pa je tudi aretiral. Posnetek, ki je že na portalu youtube, si lahko ogledate tudi na naši spletni strani. Kakorkoli, pazite, proti komu mečete kepe, kajti nikoli ne veste, če niso bili naši policisti na kakšnem strokovnem usposabljanju preko oceana.



Berete ledenke v določeni smeri metajoč OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

V južnokolumbijski provinci Caqueta je kakih dvajset uniformiranih moških ugrabilo guvernerja. Ugrabitve in uboja prisotnega policista so osumljeni levičarski uporniki iz vrst kolumbijskih oboroženih revolucionarnih sil. Provinca v bližini Amazonke je bila več let tradicionalno delovišče upornikov, katerih število pa se je v zadnjem času zmanjšalo s kakih šestnajst tisoč na devet tisoč pripadnikov. Konzervativni predsednik Kolumbije, Alvaro Uribe, si je njihovo uničenje postavil za enega izmed glavnih ciljev svojega mandata.

Precej težav pa kolumbijskim oblastem v zadnjem času povzroča tudi predsednik sosednje Venezuele, Hugo Chavez. Kolumbijo je obtožil, da z letali brez posadke vohuni nad vojaškimi oporišči njegove države. Kolumbijsko obrambno ministrstvo je že zanikalo takšno prakso in za nameček navrglo, da so se nekaterim verjetno prikazovale božičkove sanke.

Poročilo litovskega parlamenta navaja, da sta bila v državi najmanj dva tajna zapora za teroristične osumljence, ki ju je po enajstem septembru 2001 polnila ameriška obveščevalna služba CIA. V nekdanjem jahalnem centru na obrobju glavnega mesta Vilna naj bi bilo tako pridržanih najmanj osem osumljencev. Poročilo hkrati razbremenjuje litovske politike kakršnekoli odgovornosti. Niti predsednik države naj ne bi vedel, kaj počne CIA. Med sicer dovoljenimi pristanki letal z osumljenci ni smelo biti v bližini nobenega litovskega uslužbenca, niti ni bilo povedano, kdo se nahaja na krovu.

Mednarodna skupnost je odgovorna za še vedno trajajočo blokado Gaze. Tako ob obletnici izraelskega napada na to obmorsko enklavo trdijo humanitarne organizacije. Svetovne politike so pozvale, naj več naredijo za prenehanje, kot pravijo, nezakonitega kolektivnega kaznovanja prebivalcev Gaze. Izraelske oblasti so se že odzvale in sporočile, da ne nameravajo ukiniti sankcij vse dotlej, dokler bo v Gazi vladajoči Hamas ostal zavezan uničenju judovske države.

Kitajska je zavrnila namigovanja uradnega Londona, da je med odgovornimi za neuspeh minule podnebne konference v Kopenhagnu. Britanski sekretar za podnebne spremembe jo je namreč obtožil, da je dala veto na dva predloga o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, čeprav je za njuno sprejetje obstajalo precejšnje soglasje. Peking odgovarja, da so obtožbe del zarote tistih, ki se izogibajo lastnim dolžnostim do držav v razvoju.

Kitajska pa se sooča tudi z domačimi kritikami. V nasprotju z oblastnimi slogani o gradnji harmonične družbe analiza Akademije za družboslovne znanosti opozarja na vse večji porast socialnih nemirov v letošnjem letu. Zanje naj bi bile krive zlorabe oblasti na vseh nivojih in neenakomerna porazdelitev dobička od vse hitrejšega ekonomskega razvoja. Tudi zato naj bi se letos za petnajst odstotkov povečala stopnja kriminalnih dejanj. Analiza še opozarja na vse večji razkorak v dohodkih med urbanim in ruralnim prebivalstvom. Akademija kot svetlo točko izpostavlja vse večjo uporabo interneta. Ta naj bi ob državni kontroli medijev predstavljal vse močnejše orožje civilne družbe v boju proti zlorabam oblasti.

V kazahstanskemu mestu Almaty je umrl kirgizijski novinar Genadij Pavljuk. Šestnajstega decembra so ga neznanci zvezali in ga vrgli skozi okno v šestem nadstropju. Pavljuk je objavljal pod psevdonimom, znan pa je bil predvsem po svoji kritičnosti do kirgizijskega predsednika Kurmanbeka Bakijeva. V zadnjem času je bilo v tej državi več primerov smrti in pretepov do oblasti kritičnih novinarjev.

Zoran Janković namerava spet kandidirati za ljubljanskega župana na naslednjih lokalnih volitvah. Za takšno odločitev so odgovorni kar sami meščani, ker so njegovemu tretjemu letu mandata namenili povprečno oceno 3,71. Po Jankovićevih neskromnih besedah lahko ob takšni podpori mirno kandidira, ocena pa se mu zdi visoka in dovolj realna. Anketo, s katero je župan potipal utrip tisoč petsto meščanov, je plačala njegova lista.

Paradržavna Kapitalska družba se zanima za nakup deleža Mercatorja, in to navkljub jako popularnim političnim besedičenjem o potrebnosti umika države iz gospodarstva. Na voljo je šestintridesetodstotni delež največje slovenske trgovske družbe, ki je v lasti osmih bank upnic. Te so že pred mesecem pozvale potencialne investitorje k oddaji ponudb, Kad pa se zanj zanima, ker naj bi mu naložba omogočila uresničevanje poslanstva. To pa je zagotavljanje dodatnih sredstev za pokojninsko blagajno in donosov za pokojninske sklade v Kad-ovem upravljanju.

Računsko sodišče je predstavilo revizijo uspešnosti doseganja zastavljenih ciljev Nacionalnega stanovanjskega programa med letoma 2000 in 2007. Za dosego teh ciljev sta bila odgovorna Stanovanjski sklad in Ministrstvo za okolje, kar pa jima po ugotovitvah sodišča ni popolnoma uspelo. V oči bode predvsem favoriziranje gradnje tržnih stanovanj, čeprav je program predvideval prednostno obravnavo neprofitnega sektorja. Govorili smo s predsednikom Računskega sodišča, Igorjem Šoltesom:



Združenje DrogArt je decembra 2007 začelo s programom Ne pogrni na celi črti. Z zloženkami so želeli osvestiti uporabnike kokaina o možnih nevarnostih pri uživanju. Zaradi vse večje uporabe kokaina v Evropi, pa tudi v Sloveniji, so se letos odločili program nadgraditi s terensko akcijo. Več je povedala doktorica medicine Mina Paš, predsednica združenja:



OFF sta pripravila Boris in Tadej.



Komentarji
komentiraj >>