Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF BRITOFF BRITOFF (2783 bralcev)
Četrtek, 14. 1. 2010
igorp



Ob 7:05

Na današnji dan
Na dan, ko se je v prejšnjem stoletju rodil Milan Kučan, ko se je zgodila konferenca v Casablanci in ko je umrl Humphrey Bogart, za začetek preglejmo, kaj se bo danes pomembnega dogajalo. Na seji odbora državnega zbora za notranjo politiko bodo obravnavali status državljanov drugih držav naslednic nekdanje Jugoslavije v Sloveniji. Predsednik republike bo štirim osebam podelil red za zasluge. Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo obravnaval spremembe zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti. Odbor za zunanjo politiko pa bo obravnaval predlog zakona o potrebni večini za ratifikacijo arbitražnega sporazuma.

Mesić na poslovilcu
Na poslovilnem obisku pa se v državi nahaja tudi hrvaški predsednik v odhodu Stjepan Mesić. Celodnevni obisk se bo pričel na Brdu pri Kranju, kjer bosta Mesiću v roke po vrstnem redu segla predsednik Danilo Türk in bivši predsednik Milan Kučan. V Ljubljani bo hrvaški predsednik obiskal službeno mesto Pavla Gantarja, Zorana Jankoviča in Boruta Pahorja.

Srbija se bo obtožila in bo obtoževala
Srbija skuša na vsak način izboljšati, a tudi okrepiti svoj položaj v mednarodni skupnosti. Srbski predsednik Tadić je tako napovedal, da bosta v parlament poslani dve resoluciji. V prvi bodo poslanci obsodili zločine nad Bošnjaki, v drugi pa zločine nad Srbi na območju nekdanje Jugoslavije. Kot pravi Tadić je Srbija le pripravila resolucijo o Srebrenici, ki naj bi narod le rešila prekletstva. Srbski predsednik je politične stranke prosil naj se tokrat vzdržijo sporov in sovražnega govora. Predsednik Republike srbske Milorad Dodik pa je že javno zavrnil priznanje zločinov.

Mura deluje
Dobra novica iz Murske Sobote je nedvomno številka zaposlenih v družbah Mure. Danes je tako zaposlenih tisoč tristo enainšestdeset ljudi. Mura pa je podpisala tudi pogodbo z olimpijskim komitejem, za katerega bodo sešili oblačila za slovensko olimpijsko reprezentanco. Mura bo olimpijce opremljala do leta 2012. Istočasno pa poteka tudi cenitev blagovnih znamk, ki bodo verjetno prodane v naslednjih tednih. Terjatev ima Mura prijavljenih za dvestopetinštirideset milijonov evrov.

Ob 8:05

Haiti
Potres na Haitiju se spreminja v katastrofo. Potres, ki je s sedmo magnitudo v torek stresel otok, je neposredno prizadel vsaj tri milijone ljudi. Med mrtvimi so vodja misije Združenih narodov v državi in katoliški nadškof Joseph Serge Miot. V mestu Port-au-Prince se je sesedla zgradba parlamenta. Najbolj je problematično sesutje zdravstvenega sistema in bolnišnic, saj množica ranjenih nima zadostne zdravstvene oskrbe.

Japan Airlines
Proti finančnemu zlomu drvi še eno letalsko podjetje. Delnice japonskega prevoznika Japan Airlines so samo v dnevu izgubile več kot osemdeset odstotkov vrednosti. Govorice o bankrotu podjetja so lastnike nedvomno pognale v hitro prodajanje lastništva. Vrednost podjetja je tako samo v dnevu padla iz slabih dveh milijard dolarjev na dvesto milijonov dolarjev.

Potenje kandidatov v Evropskem parlamentu
Če se je včeraj pred evropskim parlamentom potil slovenski kandidat za komisarja Janez Potočnik, bo danes še šest kandidatov zaslišanih pred parlamentarci. Zaslišani bodo kandidati za energijo, regionalno politiko, promet, izobraževanje, zdravje in za zanimivo področje - digitalno agendo. Največ kritik med kandidati je deležna Bolgarka Rumjana Zeleva, kandidatka za humanitarno pomoč, ki ji poslanci očitajo sporne poslovne dejavnosti.

Sindikati na mrazu
Boj sindikatov za dvig minimalne plače se nadaljuje na ulici. Vodstva sedmih reprezentativnih sindikalnih central bodo pred vladnim zasedanjem priredila miren protest, kjer bodo zahtevali takojšen sprejem zakona o minimalni plači, s katerim bi se ta zvišala na petsto dvainšestdeset evrov. Sindikati so že opozorili, da sprejem zakona ne bodo vezali na druge spremembe delovne zakonodaje. Če bo vlada vztrajala na vzajemnosti, bodo sindikati prekinili socialni dialog.

Ob 9:05

Uganda in homoseksualnost
Ugandski predsednik Yoweri Museveni se je le distanciral od predloga zakona, po katerem bi istospolne predstavnike družbe usmrtili. Predlog je vložil premier države David Bahati, predsednik pa se je oglasil šele po obširnem mednarodnem pritisku. Med mnogimi je Švedska zagrozila celo s popolno prekinitvijo medicinske in gospodarske pomoči državi. Istospolno usmerjeno osebo bi na smrt po predlogu zakona lahko usmrtili, če bi bil homoseksualec predstavnik manjšine, okušen z virusom HIV, ali pa če bi šlo za istospolnega serijskega kršitelja zakonov.

Američani preiskujejo krizo
Ne vemo kakšno vlogo imajo parlamentarne komisije v Združenih državah, a v Washingtonu je pričela z delom Komisija za preiskavo finančne krize, ki jo sestavljajo tako demokrati kot republikanci. Zaslišani so bili že bivši direktorji bank najbolj odgovornih za krizo, ki so se zahvalili davkoplačevalcem za pomoč pri reševanju bank. Vsi direktorji pred javnostjo zagotavljajo da do podobnih ekscesov pri nagrajevanju ne bo več prihajalo, čeprav še vedno zagovarjajo pozicijo, da pri velikih nagradah niso naredili nič neprimernega. Komisija bo svoje delo opravljala eno leto.

Kitajska in Google
Kitajska obsoja napoved Googla, da ne bo spoštoval omejitev, ki jih Kitajska vlada od internetnih iskalnikov zahteva. Oblasti so dejale, da internetna podjetja morajo spoštovati cenzorska pravila. Državni svet za informacijsko tehnologijo je javnosti tudi sporočil, da na njegovih plečih leži odgovornost oblikovanja javnega mnenja. Google je svojo napoved podal potem, ko so javno postali znani dobro usklajeni napadi na email račune kitajskih borcev za človekove pravice. V kolikor bo Google zaradi vprašanja človekovih pravic res zapustil Kitajsko, pa bi bil to nedvomno velik presedan v zgodovini človeštva.

Zdravje Sanaderja ogroženo
Hrvaška vlada je ocenila, da je stas in glas bivšega premierja Iva Sanaderja še vedno ogrožen, zato mu bodo podaljšali državno zagotovljeno varovanje. Razlog, ki ga je vlada navedla - Sanaderjeva nepopularnost. Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve pa izvaja tudi kadrovske spremembe znotraj Uprave za posebno varovanje, saj je še vedno živ spomin iz prejšnjega poletja, ko so varnostniki letovali pri odstopljenemu premierju.

ob 10:05

Boris Pahor v zobeh Trsta
Če bo jadralec Mitja Kosmina, zmagovalec zadnje tržaške Barcolane mogoče postal častni meščan Trsta, pa te časti italijanske oblasti pisatelju Borisu Pahorju ne bodo podelile. Če smo natančni, so oblasti Pahorju želele podeliti naziv zaslužnega meščana, a le ta ne bo podeljen zaradi Pahorjeve zahteve, da je prestal tako grozodejstva nacističnih taborišč kot obdobje fašističnega preganjanja. Oblasti Trsta ne sprejemajo pogojevanja, afera pa je izbruhnila po celi Italiji. Tržaški intelektualci so Pahorju sklenili zato podeliti alternativno priznanje Trst, kultura omike. Je pa Pahor nedavno prejel tudi avstrijsko priznanje, veliki častni križ za zgodovino in umetnost.

Jokić izpuščen iz zapora
Iz Haaškega sodišča so sporočili, da bodo predčasno izpustili nekdanjega častnika vojske bosanskih Srbov Dragana Jokića, ki je bil leta 2005 obsojen na devet let zapora. Jokič naj bi izpolnil pogoje za predčasni izpust, izpuščen pa bo čez slab mesec dni. Obsojeni se je prostovoljno predal leta 2001, se ves čas zagovarjal kot nedolžen, a je bil tako na prvi kot drugi stopnji obsojen na devet let zapora. Zadnji dve leti je kazen prestajal v Avstriji. Jokić je med vojno v Bosni in Hercegovini služboval tudi v Srebrenici.

Zeleni čaj in kajenje
Dobra novica za vse pivce, ki se radi vdajate tako kajenju kot pitju zelenega čaja pa morda prihaja iz laboratorijev. Zeleni čaj naj bi imel sposobnost počasnejšega razvitja raka na pljučih. Ljudje, ki pijejo čaj in kadijo imajo tako po raziskavi veliko manj možnosti, da zbolijo za pljučnim rakom. Odkritje naj bi potrjeval argument, da je pljučni rak mnogo manj razširjen na področju Azije, kjer gojijo čajevce.



Komentarji
komentiraj >>