Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Hudo skorumpirani infoblok (2942 bralcev)
Ponedeljek, 18. 1. 2010
MarkoO



Hudo skorumpirani univerzitetni infoblok

Prejšnji teden je bil zopet pester, poln in posebej zaznamovan z ugotavljanjem bojda spornega sistema nakupa študentskih bonov. Saj veste, vsa tista vprašanja o skorumpiranosti procesa elektronizacije malih lističev, ki marsikateremu študentu pomenijo veliko. O tem smo na Radiu Študent povedali že marsikaj, zato za trenutek postavimo osrednjo novico na stran in se polotimo kronološkega sistema pregleda novic preteklega tedna na področju šolstva.

V ponedeljek se je v prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti odvila slovesnost, s katero je Oddelek za azijske in afriške študije ljubljanske Filozofske fakultete obeležil začetek indijskih študij v Sloveniji. Predstojnica oddelka, Jana Rošker, je v otvoritvenem govoru dejala, da si Indija utira pot med svetovne velesile, vendar pa je indijska modrost pri nas še vedno neznanka. Pri tem je poudarila, da pri uvedbi indijskih študij ne gre le za ekonomsko računico glede na rastoč pomen indijske države. Predvsem se v ospredje postavlja raziskovanje zakladnice kulturnih in civilizacijskih dobrin, ki jih je indijska tradicija v teku zgodovine podarila človeštvu. No seveda, na kakršno koli neoliberalno naravnanost študija na našem radiu ne bi niti pomislili.

Poleg Roškerjeve je spregovoril tudi indijski veleposlanik v Sloveniji, Villur Sundararajan Seshadri, ki je opozoril na simbolični pomen tistega dne za slovensko-indijske odnose ter pripomnil, da je jezik duša nekega naroda. Zato si obeta, da bo uvedba indijskih študij omogočila boljši vpogled v indijsko družbo in kulturo. Še za tiste, ki se morda zanimate za omenjeni program - v okviru indijskih študij bodo na ločenih tečajih predavali tako osnove sodobnega indijskega jezika hindija kot tudi starodavni sanskrt. Roškerjeva je ob tem napovedala še to, da v sodelovanju z zagrebško filozofsko fakulteto pripravljajo skupni študijski program indologije, ki se bo zaključil s skupno diplomo.

Filozofska fakulteta se širi tako ali drugače. Rektor Univerze v Ljubljani, Radovan Stanislav Pejovnik, je dan po slovesnosti obeležitve začetka indijskih študij promoviral 11 doktorjev znanosti. Kar devet jih prihaja s Filozofske fakultete, dva pa s Fakultete za arhitekturo. Ni kaj, krog slovenske inteligence je iz leta v leto širši in prav je tako.

Verjetno že nestrpno pričakujete osrednjo novico. Pustimo sistem kronološkega nizanja novic in se obrnimo k najbolj odmevnemu dogodku preteklega tedna. Medtem ko si večina študentske populacije želi le ohranitve subvencionirane prehrane in čim manj komplikacij na tem področju, se odnos nekaterih do procesa elektronizacije študentskih bonov zaostruje in postaja vse bolj sporen. Ugibanj bo očitno kmalu konec. Komisija za preprečevanje korupcije v presoji posla elektronizacije študentske prehrane namreč ni zaznala znakov korupcije in ta po njeni oceni ne predstavlja konflikta interesov.

Komisija je posel vzela pod drobnogled na pobudo same Študentske organizacije Slovenije, prejela pa je še prijavo Mlade Slovenije, podmladka NSi. Naj nekoliko osvežimo zgodbo. ŠOS je protikorupcijsko komisijo lani zaprosila, da preveri njihov javno objavljeni razpis za elektronizacijo plačevanja študentske prehrane, in sicer zaradi "namigovanj" v medijih, da je edini preostali kandidat povezan z afero podjetja Ultra in aktualnim ministrom za visoko šolstvo. Poleg te je protikorupcijska komisija prejela še prijavo MSi z očitki, da so v omenjenem razpisu podani razlogi za sum korupcije in nasprotje interesov. MSi je ŠOSu očitala, da je bil razpis prilagojen enemu ponudniku, hčerinskemu podjetju Ultre.

Obtožbe so bile torej težke. Komisija je kar se tiče formalnosti postopka izbora izvajalca elektronizacije študentske prehrane ugotovila, da ni razvidnih kršitev dolžnega ravnanja odgovornih oseb ŠOS-a. Prav tako ravnanje odgovornih oseb ne izpolnjuje znakov definicije korupcije po zakonu o preprečevanju korupcije. Pri presojanju suma domnevnega navzkrižja interesov pri enem od članov razpisne komisije ŠOS - ta je bil nekdaj zaposlen v podjetju Ultra - pa protikorupcijska komisija navaja, da ni našla razlogov za sum konflikta interesov. Ni namreč bilo mogoče ugotoviti neposrednega ali posrednega vpliva dotične osebe na odločitve v zvezi s predmetnim postopkom.

Tudi pri presojanju strokovnosti ponudnika protikorupcijska komisija ugotavlja, da v tem primeru ni mogoče govoriti o kršitvah zakona o preprečevanju korupcije. ŠOS se je namreč kot avtonomni organ sam odločil glede predmeta naročila, komisija za preprečevanje korupcije pa se o njegovi primernosti oziroma strokovnosti v okviru svojih pristojnosti ne more opredeljevati. Po tokratno izjavo bi se lahko obrnili kar h Kosu in k enemu izmed predstavnikov ŠOSa ali morda MSi-ja, vendar smo se za mnenje raje odločili povprašati nekoga, ki ga stvar kar najbolj neposredno zadeva - navadnega študenta:

Pretekli teden se je dogajalo tudi na ŠOU. Štromajer je namreč potrdil, da sta v ponedeljek odstopila minister za študijsko problematiko, Aljoša Krdžić, in minister za študentske organizacije, Matej Pavlovič. Z odstopoma se je študentski zbor že seznanil, Štromajer pa je ta teden zamenjal tudi generalnega sekretarja ŠOU. Kot pri ostalih odstopih v kakršnih koli organizacijah, podjetjih ali vladah, so se tudi tukaj pojavljale špekulacije in namigovanja o odstopu zaradi notranjih razprtij v študentski vladi, vendar naj bi omenjena ministra odstopila iz osebnih razlogov. Študentski zbor se je z odstopom dveh ministrov ter zamenjavo generalnega sekretarja v skladu s statutom seznanil v četrtek. Štromajer bo študentskemu zboru predlagal nova ministra, o katerih bo zbor odločal predvidoma ta teden.

Naslednja novica bo pomembna za vse, ki menite, da ste s svojim študijskim delom dosegli več in bi morali biti za to posebno nagrajeni. Ministrstvo za šolstvo in šport je danes v uradnem listu in na svoji spletni strani objavilo javni razpis državnih nagrad na področju šolstva za leto 2010. Nagrade Republike Slovenije na področju šolstva se podeljujejo za najvišje dosežke v vzgoji in izobraževanju: predvsem za pomembne prispevke h kakovosti vzgojno-izobraževalne prakse ter razvoju organizacije vzgojno-izobraževalnega procesa, za uveljavljanje človekovih pravic, temeljnih svoboščin in humanizacije odnosov v šoli, za uveljavljanje pozitivnih vzgojnih vplivov ter za utrjevanje ugleda šole v okolju. Check it out.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Si želiš postati eden izmed zaposlenih v oglaševalski agenciji in sestavljati oglase, ki ljudem perejo možgane? Pridi na FDV v sredo, 20. januarja, ob 18. uri, in se udeleži predavanja Advertizziv, ki ga organizira študentska sekcija Društva za marketing. Predavanje se bo odvijalo v predavalnici 12.

V četrtek, 21. januarja, ob 19. uri, se lahko udeležite pogovora z aktivisti, nevladnimi delavci, raziskovalci in novinarji, ki bodo z vami delili izkušnje iz udeležbe københavenskega vrha o podnebnih spremembah. Debata bo potekala v Miceliju, ki je lociran na Štihovi 5 v Ljubljani.

Resor za mednarodno sodelovanje ŠOU v Ljubljani organizira izobraževalni dogodek Te mika tujina? -- Evropa te čaka!, na katerem bodo študentom predstavljene možnosti študija v tujini v obliki študijskih izmenjav, ki jih podpira Univerza v Ljubljani. Dogodek bo v sredo, 20. januarja, in v četrtek, 21. januarja 2010, od 14. do 19. ure na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.

Korupcijo obelodanil Marko O.

 



Komentarji
komentiraj >>