Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ZAKON O ZDRAVSTVENI DEJAVNOSTI (3385 bralcev)
Petek, 29. 1. 2010
APR



Včeraj se je vladajoča koalicija po dolgem času le poenotila glede večjega dela osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti. Koalicijsko usklajen osnutek bo sedaj poslan v medresorsko usklajevanje, enajstega februarja pa ga bo obravnaval pristojni odbor v Državnem zboru, v okviru katerega bo potekala tudi javna razgrnitev. Šele nato bo skupaj z obravnavo na Ekonomsko–socialnem svetu doživel vladno obravnavo. Največja kritika osnutka zakona iz vrst koalicije sta poslanca Socialnih demokratov Julijana Bizjak Mlakar in Andrej Magajna, ki tako odgovarja na vprašanje o povodu za spremembo zakonodaje:



Z osnutkom pa niso zadovoljnji tudi v Zdravniški zbornici in pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, čeprav iz različnih razlogov. Novosti pri osnutku, ki naj bi bil zametek tako imenovane zdravniške reforme zdravniške organizacije, ne bodo več imele obveznega članstva v zbornicah, čeprav Zdravniško zbornico to še najmanj moti. Ena od večjih novosti je ta, da naj bi pooblastila strokovnega nadzora, ki ga sedaj izvaja Zdravniška zbornica, prenesli na Agencijo za kakovost, ki bi bila bolj neodvisna pri svojih odločitvah. Zbornica bi po osnutku imela javna pooblastila za podeljevanje licenc, specializacij in pri registru strokovnih nazivov. Kako pa gleda na nezadovoljstvo zbornice poslanka stranke Zares, Cveta Zalokar-Oražem?



Poslanka Socialnih demokratov Julijana Bizjak Mlakar – sicer ena večjih kritikov osnutka znotraj koalicije - meni, da je ustanovitev Agencije za kakovost ena redkih dobrih stvari zakona.



Bizjak Mlakarjeva še pravi, da gre pri nasprotovanju Zdravniške zbornice za njeno preureditev za željo po monopolu, in kaj poreče na to, da bo po tem osnutku licence podeljevala Zdravniška zbornica.



Oražmova se s kritikami, da bi bili člani agencije odvisni od zbornice, saj bo ona podeljevala licence, ne strinja.



Na ostale kritike Magajne in Bizjak Mlakarjeve odgovarja takole:



Konkreten primer povečanja komercialnih dejavnosti v javnih zavodih je opisala Bizjak Mlakarjeva:



Na naše poizvedovanje o stališču Fidesa, reprezentativnega zdravniškega sindikata, in Zdravniške zbornice nismo dobili konkretnega odgovora. Odgovarjajo, da še niso prejeli zadnjega osnutka, zato bodo s komentarjem počakali. Bolj zgovoren je bil Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov. Tako je komentiral sicer še ne zadnji osnutek, ki ga je prejšnji teden sindikatom predstavil minister za zdravje, Borut Miklavčič:



Glede na splošno zavzemanje sindikatov za ohranitev takšnega sistema javnega zdravstva, ki bo vsakemu prebivalcu omogočal sprejemljiv dostop do zdravstvenih storitev, bi bilo pričakovati tudi različna stališča med zdravniškim sindikatom in ostalimi sindikati. Semolič ne deli takšnega mnenja in ne izključuje oblikovanja soglasja glede temeljnih zadev:



Bolj neposredno mnenje ima Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije. Na eni strani zastopa interese vse večjega dela prebivalstva, ki se bo v prihodnje še povečeval, po drugi strani pa je tudi sama zdravnica, zato dobro pozna obe plati zgodbe:



Kultivirala sta Urh in Tadej.



Komentarji
komentiraj >>