Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF PRIJAZNIH POVABIL (2901 bralcev)
Četrtek, 4. 2. 2010
igorp



ob 7:05

... pričeli bomo s pregledom dnevnega dogajanja ...

Nedvomno najzanimivejši dogodek dneva bo posvet strokovnega sveta Slovenske demokratske stranke na temo podnebnih sprememb in njihovega vpliva na umetnost. Posvet bo v duhu kulturnega praznika, ki je pred nami, iskal zanimive povezave med talečim se ledom in Prešernovo Lepo Vido v Centru Evropa. Ob vsej ostali družbeno politični inflaciji nepomembnega dogajanja pa naj omenimo še, da se v Sloveniji nahaja predsednik latvijskega parlamenta Gundars Daudzej.

... zgodba o pokrajinah bo dobila pričakovano nadaljevanje ...
Uvedba pokrajin in s tem bolj učinkovito črpanje evropskega denarja sta bili rak rana prejšnje vlade. Premier tokratne vlade Borut Pahor pa je v odgovoru nekaterim goriškim društvom naznanil, da aktualna vlada podpira število, ki je med tri in osem. Kako se bo odločanje izognilo politizaciji vprašanja, je seveda vprašanje namenjeno vedeževalcem. A strokovno plat projekta naj bi pokril s strani vlade ustanovljen strateški svet za decentralizacijo in regionalizacijo.

...Berlusconi ponovno sprejema zakone, ki so njemu v korist ...
Spodnji dom italijanskega parlamenta je potrdil predlog zakona, po katerem bo premier Silvijo Berlusconi opravičen udeležbe razprav na sodišču. Zakon mora potrditi še senat, a ima koalicija tudi tam trdno večino. S tem zakonom parlament premierju in ministrom neposredno pišejo opravičilo, v katerem se za rok šestih ali celo osemnajstih mesecev lahko preloži sojenje proti visokemu državnemu uradniku.

... za konec pa še pogled 65 let v preteklost ...
Mineva petinšestdeset let od delitve sveta po zamisli Stalina, Churchilla in Franklina Roosevelta. Na konferenci na Jalti so namreč veliki trije ob pitju kave in sladkanju z magdalencami s svinčnikom na zemljevidu države postavili na eno ali drugo stran strateškega interesa. Titovo Jugoslavijo so si uradno razdelili po sredini, a kaj ko je takratno jugoslovansko vodstvo nato dolga desetletja izigravalo obe strani. Delitev pri ostalih državah je bila veliko bolj uspešna in je trajala vsaj tja do leta 1989.

ob 8:05

... Srbija ne odpušča in ne zmanjšuje plač ...
Srbija je v finančnih težavah, saj je grobo prekršila eno od pravil mednarodnega monetarnega sklada. Tako bo v tem letu za plače državnih uradnikov vlada porabila sto dvajset milijonov evrov več kot je bilo z mednarodno organizacijo dogovorjeno. Istočasno pa vlada krši še dogovor o zmanjšanju državne uprave. Mednarodna pomoč je bila Srbiji namenjena zgolj pod pogojem, da vlada skrči število in višino plač javnih uslužbencev, finance pa preusmeri v investicije.

... Ceausescu kot glavni junak gledališke predstave ...
Družina strmoglavljenega in usmrčenega romunskega diktatorja Nikolaja Ceausescuja toži gledališče iz Bukarešte, ker si je drznilo uprizoriti dokumentarno dramo o zadnjih urah diktatorja. Sin velikega voditelja Romunov je namreč pred leti zaščitil znamko Ceausescu. Potezo so v Romuniji živeči kulturniki seveda pospremili z glasnim neodobravanjem. A verjetno si niso bili mislili, da bodo pridobitve demokracije nekoč branile tudi slab stas in glas bivšega diktatorja. Potezo pa sicer lahko primerjamo s fiktivno tožbo potomcev rimskega cesarja Kaligule proti francoskemu eksistencialistu Camusu.

... vlada o varčevanju in o varčevanju ..
Vlada bo na današnji seji pod pritiskom varčevanja ponovno spreminjala zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Obljube izpred nekaj mesecev o uspešnem dokončanju varčevanja na plečih državnih uslužbencev so se stopile kot lanski sneg. Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa bo s sprejetimi izhodišči sindikate obvestila naslednji teden, ko se bodo pogajanja tudi začela. Vlada bo na isti seji tudi podala predlog za spremembo zakona o šolski prehrani, s katerim bi ukinili sto odstotno financiranje dijaške prehrane.

... na Debelem Rtiču sedmi Slovenski kongres prostovoljstva...
Na Debelem rtiču se pričenja sedmi Slovenski kongres prostovoljstva pod naslovom Moč prostovoljstva pri dvigu kakovosti življenja in odpravljanju revščine. Organizator, Slovenska filantropija, združenje za promocijo prostovoljstva želi razširiti idejo o prostovoljstvo med mladini. Kongresa se bodo udeležile tudi organizacije iz celotnega zahodnega Balkana, ki bodo na okrogli mizi primerjale poglede na vlogo države pri organizaciji prostovoljstva.

ob 9:05

... Dont't ask, don't tell pravilo ponovno pod drobnogledom oblasti ...
Kongres Združenih držav Amerike ponovno pretresa politiko vojske do istospolno usmerjenih vojakov. Don't ask, don't tell pravilo je uvedel Bill Clinton leta 1993, komisija kongresa pa na pobudo sedanjega predsednika Baracka Obame pravilo ponovno pretresa. Kljub očitni kontraverznosti za nekatere republikance in predstavnike vojske, pa posamezni člani skupnega poveljstva podpirajo odpravo segregacije. Celo poraženi predsedniški kandidat John McCain je priznal, da rešitev politično ni ravno primerna, a jo zaradi njenega delovanja podpira. Vsako leto zaradi javnega priznanja istospolne usmerjenosti iz ameriške vojske odpustijo več sto vojakov.

... Toyota pred novimi težavami ...
Največji svetovni proizvajalec pločevine na kolesih je pričel s popravljanjem tehnične napake na milijonih vozil. Sklopka za pospešek se namreč lahko ali zaskoči ali pa prepočasi vrne v prvoten položaj pred pritiskom. Podjetje se je znašlo tako pod pritiskom kupcev kot vlad, ki so zahtevali povrnitev zaupanja. Lansko leto na splošno ni bilo uspešno za Toyoto, saj je samo v Združenih državah Amerike na popravilo poklicala več avtomobilov, kot so jih prodali. Skupaj bo v popravilo moralo več kot osem milijonov vozil po celem svetu, posledično pa je tudi delnica podjetja padla za petnajst odstotkov.

... Putin v Katinski gozd povabil Tuska???...
Ruski premier Vladimir Putin je na spominsko slovesnost ob sedemdeseti obletnici pokola poljskih častnikov v Katinskem gozdu povabil poljskega sotrpina Donalda Tuska. Ta je povabilo tudi sprejel. Slovesnost, ki bo šele aprila, ob okrogli obletnici nedvomno odpira že tako zasoljene odnose med državama. Leta 1940 so ruski vojaki pobili kar dvaindvajset tisoč poljskih častnikov. Množično grobišče so nato odkrili Nemci ob invaziji na Rusijo, Moskva pa je za pokol javno obdolžila naciste. Rusi so dejanje priznali šele leta 1990.

ob 10:05

... Bush se je ob resnični vojaški grožnji ustrašil ...
V administraciji Georga Busha mlajšega so razmišljali o vojaškem posredovanju kot odgovoru na rusko invazijo Gruzije. Bushev svetovalec za nacionalno varnost Stephen Hadley je priznal, da so za kratek čas razmišljali o vojaški akciji, a se ideja nikomur iz administracije ni zdela pametna. Izraz nezadovoljstva nad Rusijo je Amerika izrazila tako, da je v gruzijo človekoljubno pomoč namesto v civilnih poslal v vojaških transportnih letalih. Rusom so se ob pogledu na velika ameriška letala nedvomno pričele tresti hlače.

... Kitajsko - ameriški odnosi se premikajo od težave do težave ...

Odnosi med Kitajsko in Združenimi državami so nedvomno na poti proti zmrzali. Ameriški predsednik Barack Obama je po napovedanem srečanju z Dalajlamo pritisnil tudi na drugi krvavi žulj Kitajske in sicer zunanja trgovina. Ameriški predsednik se je ponovno spotaknil ob podcenjeno vrednost kitajske valute. Zato je tudi obljubil bolj rigorozne ukrepe, če se države ne bodo držale mednarodnih trgovskih pogodb. Odziv Kitajske? Pričakovano oster, saj so oblasti ponovno sporočile, naj Američani spoštujejo Kitajske zakone in njihovo trgovino.

...v Združenih Arabskih Emiratih lahko kupite kamelo...

Če želite zapraviti milijon ali nekaj več odvečnega denarja na štirinožnem z grbami posejanem štirinožnem bitju, vam priporočamo obisk Združenih Arabskih Emiratov. Tam boste lahko tekmovali s šejki, med katerimi je Hamdan Bin Ghanim al-Falahi za eno kamelo odštel dobra dva milijona evrov. Na festivalu lepih in hitrih kamel je neznana junakinja očitno zelo očarala svinjsko bogatega predstavnika vladajoče kaste. Nadaljnji komentar ni potreben.

 



Komentarji
komentiraj >>