Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF ODBORA IN ODBORA (2693 bralcev)
Torek, 9. 2. 2010
Nejc M.



Sedma:

Stipe Mesić se tik pred odhodom z mesta hrvaškega predsednika nikakor ne more znebiti slabega občutka, ki mu ga že nekaj časa povzroča premier Republike srbske Milorad Dodik. Mesić je Dodika tokrat obtožil, da načrtuje referendum o odcepitvi Republike srbske od Bosne in Hercegovine, z namenom, da bi pokrajino priključil Srbiji. Mesić, ki je pred časom Dodiku celo zagrozil, da bi morali v primeru razpisa referenduma odcepitev preventivno onemogočiti z vojsko, se je sicer vnovič zavzel za ohranitev celovitosti Bosne in Hercegovine.

Prvi stalni predsednik Evropske unije Herman Van Rompuy je voditelje držav članic Unije povabil na četrtkov neformalni vrh. Van Rompuy, za katerega bo četrtkovo srečanje prvo tovrstno v njegovi novi vlogi, na vrhu pričakuje vsebinsko in strateško razpravo vseh sodelujočih. Glavne teme pogovorov bodo nova strategija za delovna mesta, podnebne spremembe in pomoč Haitiju.

Medtem ko je Van Rompuy vabil, pa je visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashton pozdravila neuradne izide nedeljskih predsedniških volitev v Ukrajini. Kot je znano je po nedokončnih izidih v drugem krogu slavil Viktor Janukovič, Ashtonova pa se že veseli sodelovanja z novim predsednikom. Visoka zunanja predstavnica EU je poudarila še, da Unija podpira tudi Janukovičeve načrtovane reforme in ostaja predana poglabljanju odnosov z Ukrajino.

V Kašmirju je blizu meje med Pakistanom in Indijo snežni plaz zasul vojaški tabor. Umrlo naj bi najmanj sedemnajst vojakov, prav toliko pa je tudi ranjenih. Osemdeset vojakov so iz vojaškega poligona na višini dva tisoč sedemsto trideset metrov uspeli rešiti. Plaz se je sicer sprožil v bližini smučarskega središča Gulmarg.

Osma:

Slovenska poslanka v Evropske parlamentu, Romana Jordan Cizej, je ob začetku zasedanja evropskega parlamenta opomnila na finančne težave, s katerimi se sooča slovenska manjšina v Italiji, na Madžarskem in v Avstriji. Jordan Cizejeva, v evropskem parlamentu članica največje Evropske ljudske stranke, je evropsko politiko ob tem pozvala naj začne znova resno obravnavati manšinjsko problematiko.

Vahabiti iz Gornje Maoče, v bližini Brčkega, so na policijsko racijo Svetloba, v kateri so oblasti prejšnji teden priprle sedem ljudi, odgovorili z blokado vasi. Vanjo naj bi pustili vstopiti le policistom in znancem, za vse ostale pa naj bi zahtevali legitimacijo. Policija Bosne in Hercegovine zatrjuje, da je sporne barikade že umaknila, domačini pa bi se naj želeli z njimi zgolj zaščititi. Vahabiti akcije ne komentirajo.

Čadski predsednik Idriss Deby se je odpravil na zgodovinski obisk v sosednji Sudan. V Kartumu bo Deby skupaj s sudanskim predsednikom Omarjem al Baširjem skušal izboljšati odnose med državama in okrepiti prizadevanja za dosego miru v pokrajini Darfur. To je prvi obisk čadskega predsednika v Sudanu po letu 2004, ko se je mudil v Darfurju.

Pavel Gantar kot prvi predsednik državnega zbora začenja dvodnevni obisk na Danskem. Med zgodovinskim slovenskim uradnim obiskom na najvišji parlamentarni ravni v tej državi se bo Gantar prvi dan obiska srečal z danskim kolegom Thorom Pedersenom, jutri pa ga bo sprejela tudi danska kraljica Margareta druga. Predsednika državnega zbora na obisku spremljata predsednica parlamentarnega odbora za okolje in prostor Breda Pečan in predsednik odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc Bogovič.

Deveta:

Oblasti na Šri Lanki so aretirale poraženega kandidata minulih predsedniških volitev generala Saratha Fonseko. Fonseka, ki se je pred tem moral soočati z očitki, da je izdal občutljive uradne informacije, je uradno obtožen vojaških prekrškov med državljansko vojno s tamilskimi tigri in načrtov za uboj predsednika Mahinde Rajapakseja ter za strmoglavljenje vlade. Neuradno pa oblastem ni po godu tudi njegovo povolilno godrnjanje. Po porazu je Fonseka namreč večkrat namignil, da je njegov predsedniški tekmec in zmagovalec Mahidna Rajapaksa volitve priredil.

Lik, delo in trud predsednika Združenih držav Amerika Baracka Obame podpira le še precej manj kot polovica Američanov. Po rezultatih javnomnenjske raziskave inštituta Marist, je takšnih, ki bi v tem trenutku ponovno volili Obamo le še štiriinštirideset odstotkov, medtem ko trije odstotki Američanov več predsednikovi politiki močno nasprotujejo in so nad njo razočarani. Anketiranci so ob tem odločno, s kar dvainšestdesetimi odstotki, za aktualno krizo obdolžili minulega ameriškega predsednika Georga Busha mlajšega.

Evropski poslanci bodo v Strasbourgu dvigovali roke za novo sestavo Evropske komisije. Po zamenjavi sporne bolgarske kandidatke Rumjane Želeve predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pri potrditvi druge njegove komisarske ekipe ne pričakuje večjih težav. Evropski parlament o celotni komisiji odloča s poimenskim glasovanjem z navadno večino oddanih glasov, po glasovanju v parlamentu pa mora komisarje imenovati še Svet Evropske unije.

Na parlamentarnem odboru za okolje in prostor se bo predstavil kandidat za okoljskega ministra Rok Žarnić. V primeru pozitivne ocene na odboru bo državni zbor o Žarnićevem imenovanju predvidoma odločal na izredni seji konec tedna. Roka Žarnića je sicer premierju Borutu Pahorju prejšnji teden predlagala stranka Desus, katere predsednik Karl Erjavec je pred časom odstopil z mesta ministra za okolje in prostor.

Deseta:

Iran je uresničil napovedi in v svojem osrednjem jedrskem objektu v Natanzu začel s procesom pridobivanja dvajset-odstotno obogatenega urana. Bogatenje, s katerim je iranski predsednik Mahmud Ahamdinedžad v primeru, da se Zahod ne bo prenehat igrati z Iranom, zagrozil že v nedeljo, poteka ob prisotnosti inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Na Ahamdinedžadovo grožnjo so se se zahodne zaveznice odzvale z napovedjo možnih novih sankcij Združenih narodov zoper neubogljivo državo.

Združene države Amerike skrbi francoska prodaja vojaške ladje Rusiji. Zaskrbljenost nad tem, da bi sodobna vojaška ladja razreda Mistral prešla v rusko lastništvo je francoskemu kolegu Herveju Morinu že izrazil ameriški obrambni minister Robert Gates in ob tem namignil, da prodaja ladje skrbi tudi Gruzijo in baltske države. Francija, ki se z Rusijo pogaja o prodaji še treh tovrstnih ladij, je zaskrbljene pomisleke nemudoma zavrnila.

Državnozborski odbor za obrambo bo na nujni seji ugotavljal kaotičnost razmer na ministrstvu za obrambo. Povod za sklic izredne je odstopna izjava državnega sekretarja na Morsu Uroša Kreka, ki pa si je kasneje premislil.

Nedaleč stran bo odbor za notranjo politiko obravnaval novelo zakona o detektivski dejavnosti, ki odpravlja omejitev za pridobitev tovrstne licence na slovenske državljane. Odbor za notranjo politiko bo ob tem za prihajajočo izredno sejo državnega zbora pripravil novelo zakona o začasnem znižanju plač funkcionarjev ter novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju.



Komentarji
komentiraj >>