Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Informativni infoblok (2607 bralcev)
Ponedeljek, 15. 2. 2010
cooky




Se spomnite vprašanja »Kaj boš, ko boš velik«? To vprašanje je dijakom postavljal GEA College in ugotovil, da skoraj polovica dijakov želi ali malo manj želi postati podjetnik. Še bolj popularen je poklic direktorja, dijaki pa si želijo tudi poklicev, kot so profesor, menedžer, učitelj, policist in tako dalje.

S podobnimi vprašanji so se ta petek in soboto dopoldne soočali tudi bodoči bruci. Seveda je bilo to v Ljubljani skoraj nemogoče spregledati glede na to, da je v mestu zavladal kaos. Množica ljudi je drla tako na fakultete in srednje šole kakor tudi v prestižne metropolitanske trgovine.

Na ljubljanski univerzi so te dni pričakovali kar 11.000 nadebudnih dijakov. Seveda je ta podatek za rektorja naše lokalne univerze popolnoma logičen. Po njegovem mnenju je Univerza v Ljubljani najboljša univerza v Sloveniji. To mesto naj bi si prigarala s pomočjo načrtovanja študentskih karier in z relativno dobro opremljenimi laboratoriji ter knjižnicami, ki študentom omogočajo dobro vključevanje v raziskovalno delo. Posebne adute pa predstavljata stavbi Fakultete za kemijo in Fakultete za računalništvo, ki sta – mimogrede - šele na papirju.

Če pogledamo realno, za bodočo kariero študenta pač ni poskrbljeno, »ako« ta študent ravno ne leze v rit svojemu profesorju. Prav tako se ni za hvaliti z laboratoriji, čeprav se širijo govorice o naprednem multimedijskem studiu v zaklonišču FDV-ja, ki je za javnost žal zaprt.

Poleg vseh neverjetnih prednosti na lokalni univerzi pa sta bili izpostavljeni še preskrbljenost s študentskimi domovi in dostopnost za invalide. Toda komentar glede slednjega raje prepuščamo Društvu študentov invalidov:











V zvezi z ljubljanskimi informativnimi dnevi ne bi bilo potrebno omeniti tudi tega, da se je prvič predstavila prva fakulteta nastajajoče Katoliške univerze in da so tako na Ministrstvu za visoko šolstvo kakor tudi na »Študentski organizaciji ukradenega dela« pozivali vse meščane, naj se do vedoželjnih prišlekov obnašajo strpno. Zakaj je bilo potrebno posebno opozorilo, nam na žalost ni jasno.

Za indoktriniranje potencialnih plačnikov v ŠOU blagajno je ta uradno porabila 10.000 evrov in s tem zaostala za ŠOU Maribor, ki je za ta namen letos porabil skromnih 16.000 evrov. A poudariti gre tudi, da je ŠOUM organiziral še brezplačno krožno linijo mestnega avtobusa in zaslužil 2000 evrov z dvema oglasoma v promocijski brošuri. In ravno ta dva oglasa sta bila vzrok ponovnemu prerekanju z vodstvom univerze, ki očitno vidi uvajanje komercialnih vsebin v univerzitetni prostor kot svojo izključno pravico.

Drugače in nekoliko bolj skromno so se zadeve lotili na Primorskem. Tu so se posvetili objavi informativnih informacij na internetni strani, na tamkajšnji Fakulteti za humanistične vede pa so zainteresirane dijake sprejeli kar študentje, našemljeni v zgodovinske osebnosti Kopra in okolice. Če so dobili kaj za pusta hrusta, na STA niso objavili.

Ostanimo za trenutek še na Primorskem. V solkanskem Centru odličnosti naj bi se do marca zaposlilo okoli 87 znanstvenikov iz naravoslovnih področij. Seveda bi bilo vse v najlepšem redu, če ne bi privatni zavod financirala država. Poleg tega, da je kupila opremo, vredno več kot milijon in pol evrov, namerava financirati tudi vse znanstvenike. Poleg nabiranja javnega denarja mislijo na zavodu šolati tudi nadarjene dijake na področju naravoslovnih ved. Ali bo elitne izbrance financirala država, je verjetno neumestno vprašanje.

Ker pa država nekje troši, mora posledično nekje zategniti pas. V konkretnem primeru to pomeni, da bo vlada zategnila pas šolnikom. Poleg tako odbitih idej, kot so povečevanje učencev na razred, šolniki vladi očitajo predvsem nepoznavanje izobraževalnega sistema, saj naj bi bilo napredovanje v višje plačilne razrede dokaj zgrešeno. Zakaj naj bi bilo temu tako, je obrazložil Janez Posedi, vodja pogajalske skupine 21 reprezentativnih sindikatov:










Prav tako hočejo na vladi privarčevati na račun dijaških toplih obrokov. Stranka SDS zagotavlja, da bo to privedlo do nezdrave hrane. Ali ob desetih zjutraj golaž s klobaso namesto sendviča res pomeni zdrav obrok, ostaja vprašanje. Se je pa potrebno zavedati tudi tega, da po vsaki taki prehrambeno-vzgojni malici v Sloveniji ostane na tone hrane in plastične embalaže, ki konča v smeteh.

SDS vladi očita, da bo z novim prehrambeno-vzgojnim načrtom ogrozila učenčevo pravico do prikrivanja revščine, saj naj bi bili dijaki razdeljeni v tri plačilne razrede: na bogate, srednje revno-bogate in revne, kar se bo poznalo na njihovih položnicah in obnašanju sovrstnikov do njih, oziroma kot se sami izrazijo - »najbrž lahko pričakujemo mobing revnih«.

Za konec pa nekaj še bolj zabavnega. ŠOU v Ljubljani išče sodelavca pri družbeno-kritičnem projektu civilno-družbena iniciativa. Obljubljajo delo v malem timu z veliko svobode, zaželena je tudi ustvarjalnost in predvsem sposobnost organiziranja.

Seveda iz njihove strani prihaja veliko takšnih in drugačnih slaboumnih idej, česar smo že navajeni. Toda tale cvetka izstopa. ŠOU je ustanovil službo, ki jo bo plačeval, da bo zanj organizirala aktivistične akcije, proteste in podobno. To je nekako tako, kakor da bi vlada ustanovila resor za proteste, kjer bi zaposleni načrtovali razne protestne shode in ostale akcije, pri tem pa k temu hujskali še neplačane naivne reveže. Da bo vsem jasno, za kaj se gre, naj omenimo le še to, da je ta projekt težak 60.000 evrov. Nadaljnji komentar verjetno ni potreben.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Študentski vojaški tabor 2010
Študenti FDV in tudi drugih fakultet se bodo poleti 2010 lahko udeležili že tradicionalnega vojaškega taborjenja. Več informacij bodo zainteresirani študenti in študentke dobili na informativnih dnevih, ki bosta v avditoriju Ministrstva za obrambo (stavba nekdanje vojaške gimnazije) v sredo, 17. februarja (ob 12. uri) in v četrtek, 25. februarja ob 10. uri.

A-infoshop v okviru NAPAD-a (Neformalne akademije pankersko-anarhističnega delavstva), v torek ob 14.00 in četrtek ob 16.00 organizira delavnico sitotiska. Več informacij na spletni strani Metelkove.

FDV, Prehod v predavalnico 8
Prehod v predavalnico 8 (trakt C, 1. nadstropje), kjer se izvajajo predavanja na podiplomskem študiju, od 21. januarja ni več možen z zahodnega stopnišča. Prehod je možen le skozi Osrednjo družboslovno knjižnico.

Hvala za razumevanje.


Informacije izmaličil Kuki


Komentarji
komentiraj >>