Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF BREZ PUSTNEGA KROFA (2406 bralcev)
Torek, 16. 2. 2010
Nejc M.



SEDMA:

Pred kratkim izvoljeni Viktor Janukovič utegne kot novi predsednik Ukrajine zapriseči že petindvajsetega februarja, so sporočili iz njegove stranke. Njegova tekmica v predsedniški dirki Julija Timoščenko, ki še vedno ne priznava poraza, je medtem na sodišče vložila uradno pritožbo zaradi domnevnih volilnih nepravilnosti. Z ocenami poražene ukrajinske premierke se ne strinjajo mednarodni opazovalci, ki so predsedniške volitve označili za svobodne in poštene.

Na kratkem obisku v Sloveniji se je mudila visoka predstavnica Evropske unije Catherine Ashton. Na srečanju s predsednikom vlade Borutom Pahorjem je gostja Sloveniji izrazila podporo Evropske unije pri organizaciji mednarodne konference o Zahodnem Balkanu, ki jo bo Slovenija, v sodelovanju s Hrvaško, Svetom EU in Evropsko komisijo, gostila marca. Ashtonova je ob tem v Podalpju nabirala tudi politične nasvete pred obiskom Srbije, Bosne in Hercegovine ter Kosova.

Zunanje ministrstvo je domače javnost pomirilo, da naj med žrtvami včerajšnje hude železniške nesreče ne bi bilo Slovencev. Ministrstvo je takoj po nesreči stopilo v stik z belgijskim zunanjim ministrstvom in slovenskim veleposlaništvom v Bruslju, ki sta v stalnem kontaktu z lokalnimi oblastmi.

V Vancouvru se je s smukom odvil eden od vrhuncev letošnje zimske olimpijade. Zlato je z najhitrejšim spustom osvojil Švicar Didier Defago, drugi je bil Norvežan Aksel Lund Svindal, bron pa je šel Američanu Bodeju Millerju. Oba slovenska favorita, Andrej Šporn in Andrej Jerman, sta razočarala.

OSMA:

Libija je enostransko prekinila izdajanje vizumov državljanom držav iz schengenskega območja. Za to potezo se je vlada v Tripoliju odločila potem, ko je članica schengena Švica zavrnila vizume libijskim visokim predstavnikom. Evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström je to libijsko potezo ocenila kot prekomerno, Evropska komisija pa bo uradne ukrepe sprejela do konca tedna.

Portugalca Vitorja Constancia so finančni ministri držav z evrom podprli pri kandidaturi za podpredsednika Evropske centralne banke. O Constanciu, ki se mu tako nasmiha imenovanje, se morajo zdaj izreči še vsi finančni ministri Evropske unije, Svet Evropske centralne banke in Evropski parlament. Dokončno odločitev na koncu sprejmejo voditelji Evropske unije. Če bo imenovan, bo Portugalec na mestu podpredsednika Centralne banke nasledil Grka Lucasa Papademosa.

Fuzbalerski fanatiki v Urugvaju žalujejo. V starosti petinosemdeset let je umrl eden zadnjih članov zlate urugvajske nogometne ekipe, Juan Carlos Gonzalez. Gonzalez je bil član reprezentančen ekipe, ki je Urugvaju leta 1950 priigrala zadnji naslov svetovnih prvakov. V finalu so z 2:1 premagali gostiteljico Brazilijo.

Predsednik vlade Borut Pahor se odpravlja na ministrstvo za obrambo. Premier je obisk Morsa napovedal že v začetku meseca, potem ko je državni sekretar na obrambnem ministrstvu Uroš Krek podal odstopno izjavo in s tem sprožil ugibanja o slabih odnosih na ministrstvu. Krek je, kot je znano, kasneje, po pogovoru s Pahorjem, odstopno izjavo umaknil.

DEVETA:

Pakistanski in ameriški obveščevalci so v Karačiju aretirali enega vodilnih afganistanskih talibov Mulo Abdula Ganija Baradarja. Mula Baradar, ki ga pakistanska obveščevalna služba ob pomoči CIE še vedno zaslišuje, naj bi bil v talibski hierarhiji takoj za ustanoviteljem afganistanskih talibov in njihovim duhovnim vodjem Mulo Omarjem. Aretacija se je dogodila že prejšnji teden, a je mediji zaradi občutljivosti informacije po navodilih Bele hiše niso smeli objaviti.

Pod Hindukušem pa Natove sile medtem še na naprej sejejo žrtve med civilnim prebivalstvom Afganistana. Natovi soldati so sinoči v okviru operacije Muštarak ponovno slabo merili in v provinci Helmand pomotoma ustrelili tri civiliste. Že pred tem je v soboto slabo merjena raketa, namesto tarče, zadela civilni objekt in ubila dvanajst ljudi.

Finančni ministri Evropske unije bodo v Bruslju reševali katastrofalen javnofinančni položaj Grčije, ki vpliva na stabilnost celotnega območja evra. Že včeraj so o Grčiji razpravljali finančni ministri držav z evrom in državi naložili znižanje plač in zvišanje davkov. Finančni ministri unije bodo sprejemali še razrešnico za proračun EU in predvidoma za podpredsednika Evropske centralne banke predlagali Portugalca Vitorja Constanica.

Zunanji minister Samuel Žbogar se je odpravil v Ženevo, kjer bo na Svetu Združenih narodov za človekove pravice odgovarjal na vprašanja o stanju na področju človekovih pravic v Sloveniji. Žbogar se bo ob tem srečal še s predsednikom Sveta Združenih narodov za človekove pravice Alexom Van Meeuwenom. Zunanjega ministra na poti spremlja državni sekretar na notranjem ministrstvu Goran Klemenčič.

DESETA:

Na severu Haitija, v mestu Cap Haitien, je zemeljski plaz porušil del šole in pod sabo pokopal štiri otroke, dva pa sta bila ranjena. Plaz je posledica večdnevnega deževja, ki je zajel otok in še otežil katastrofalne razmere, ki so Haiti zajele po potresu dvanajstega februarja. Cap Haitien, drugo največje haitijsko mesto, potres sicer večinoma ni prizadel.

V Gvineji je bila imenovana začasna vlada, ki bo skušala oblast počasi prenesti iz vojaških v civilne roke. Štiriintridesetčlansko vlado je sestavil začasni premier Jean Marie Dore, ki ga, z namenom razrešiti večmesečno krizo v državi, v januarju imenoval Gvineji vladajoči general Sekouba Konate. Vlada, sestavljena tako iz civilnih kot vojaških voditeljev, si je zadala program širokih reform, ki naj bi sčasoma pripeljale k demokratizaciji države.

Parlamentarni odbor za zadeve Evropske unije bo na zaprti seji obravnaval stališče Slovenije do osnutka skupnega stališča unije za odprtje dveh pogajalskih poglavij Hrvaške pri vstopanju v Evropsko unijo. Odbor naj bi po pričakovanjih v odprtje obravnavanih poglavij o ribištvu in okolju, kljub pridržkom, privolil in s tem Hrvaški omogočil, da bo v petek na pristopni konferenci lahko nadaljevala s pogajanji za vstop v Unijo. Soglasje za odprtje poglavij mora sicer dati vse sedemindvajset članic Evropske unije.



Komentarji
komentiraj >>