Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF GOREČIH (2500 bralcev)
Sreda, 17. 2. 2010
igorp



Ob 7:05

... dogodki v preteklosti na današnji dan ...
Za začetek se zazrimo v bližnjo in daljno preteklost. Rimokatoliška cerkev, neusahljivi vir spornih dejanj, je tako leta 1600 na grmadi sežgala filozofa in mistika Giordana Bruna. Ta je cerkev razkačil s svojim naukom o neskončnosti vesolja. Na književnem področju sta svoj konec dočakala komediograf Moliere in pesnik Heinrich Heine. Prvi leta 1673, drugi pa leta 1856. V tretjem desetletju prejšnjega stoletja ustanovijo časopis New York Times, leta 1933 pa v Združenih državah le ukinejo prohibicijo. Nam časovno in krajevno najbližji mednarodni dogodek pa je nedvomno razglasitev neodvisnosti Kosova leta 2008.

... papež naj pride na Irsko, a kaj ko tam ni nič novega ...
Ob obisku irskih škofov pri svojem vrhovnem poglavarju v Rimu so se ob visokoletečih besedah o povračilu zaupanja v katoliško cerkev oglasila tudi združenja žrtev zlorab s strani katoliškega klera. Ti od papeža pričakujejo, da bo zavzel načelno stališče in od ljudi osumljenih zlorab zahteval, da prevzamejo odgovornost za svoja dejanja. Nadalje v svojem sporočilu izražajo željo, da se bo papež osebno na Irskem opravičil žrtvam. Kljub temu pa tudi v teh dneh na Irskem prihaja do škandalov. Odposlanec Vatikana v Dublinu, nadškof Giuseppe Leanza je bil povabljen na zasedanje parlamentarnega odbora za zunanje zadeve, kjer naj bi pojasnil svoje poznavanje sistema zlorab. Nadškof je v opravičilu zaradi svoje odsotnosti zapisal, da se odposlanci Svetega sedeža ne udeležujejo zasedanj parlamentarnih odborov.

... Juščenko si v Ukrajini poskuša pridobiti simpatije zmagovalca volitev Janukoviča ...
Ukrajinski predsednik v odhodu Viktor Juščenko se kesa, da je v preteklih letih sodeloval z aktualno premierko in poraženko predsedniških volitev Julijo Timošenko. Za razliko od premierke Juščenko rezultate volitev označuje kot legitimne. Njegove sladke besede pa lahko razumemo kot del političnega trgovanja z zmagovalcem volitev Viktorjem Janukovičem, saj obstaja možnost, ki je resda majhna, da Juščenko prevzame premierski položaj. Samohvalo si je namreč Juščenko pel z izjavo, da zmagovalec predsedniških volitev ne sme biti preveč pogolten pri podeljevanju najvišjih uradniških mest v državi.

... aprila boste zvedeli koliko je vaša nepremičnina vredna ...
Geodetska uprava bo predvidoma aprila državljane pričela obveščati o posplošeni vrednosti njihovih nepremičnin. Če se to ne bo zgodilo, do predvidene uvedbe davka na nepremičnine ne bo prišlo. Po obvestilu o vrednosti bodo namreč pričeli teči roki za raznovrstne pritožbe. Občine bodo istočasno razgrnile podatke o vrednostnih conah in ravneh. Ker naj bi po besedah ministra za finance Franca Križaniča vrednosti bile zastavljene nizko, javna blagajna iz te postavke ne pričakuje zvišanja prilivov.

Ob 8:05

... predsodki o Romih? Nič novega ...
Tokrat je zanimivo videnje romskega življa podal romunski zunanji minister Teodor Baconschi, ki je dejal, da so se nekateri Romi že rodili kot kriminalci. Seveda so se oglasile organizacije za varstvo človekovih pravic, ki zahtevajo njegov odstop. Izjava je bila sprva celo objavljena na straneh romunskega zunanjega ministrstva. Romunski zunanji minister si je izjave privoščil na obisku v Franciji. Danes seveda zanika, da bi imel kakršnekoli žaljive namene.

... Ashtonova nadaljuje obisk po Balkanu ...
Visoka zunanja predstavnica Evropske Unije Catherine Ashton nadaljuje turnejo po državah zahodnega Balkana. Po Sloveniji jo pot danes vodi v Bosno in Hercegovino, nato pa bosta sledila še Srbija in Kosovo. Z obiskom naj bi Ashtonova državam skušala ponovno zagotoviti, da je Evropa edina rešitev za to področje. Po njenem mnenju je zaskrbljujoča situacija v Bosni in Hercegovini, kjer je bil predvsem zadnje leto med-etnični dialog na zelo nizki ravni.

... Žarnić zasedel mesto na ministrstvu ...
Novi minister za okolje in prostor Roko Žarnić bo danes prevzel posle od samoodstopljenega predhodnika Karla Erjavca. Pričakovanja ob nastopu na ministrstvu, ki je eno od najslabše organiziranih, so majhna, saj je Žarnić ob predstavitvi v Državnem zboru dejal, da razmer na ministrstvu ne bo postavljal na glavo. Žarnić je sicer univerzitetni profesor na fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo. Prvo uradno dolžnost pa je že izpolnil v torek, ko so ministri, pristojni za upravljanje z vodami držav ob reki Donavi, na Dunaju sprejeli Donavsko deklaracijo.

... poslavlja se Mesić ...
Od svojih državljanov se je poslovil hrvaški predsednik Stipe Mesić. V nagovoru na televiziji je reminisciral o zadnjih desetih letih, ki jih je preživel kot predsednik. Pri tem je najbolj ponosen na to, da mu je uspelo vpeljati koncept individualne odgovornosti za vojne zločine. V šestnajstminutnem nagovoru je za konec tudi dejal, da ostaja v politiki in da je pripravljen pomagati. Ni pa povedal kateri od strank je namenil svojo pomoč. Mesić bo svoj drugi predsedniški mandat sklenil v četrtek, ko bo tudi prisegel novi predsednik Ivo Josipović.

Ob 9:05

... Mosadovi agenti uporabili dokumente evropskih državljanov ...
Ob umoru visokega predstavnika palestinskega gibanja Hamas Mahmuda Al Mahuba v Dubaju naj bi pripadniki izraelske tajne službe Mosad uporabili dokumente evropskih državljanov. Policija v Dubaju je namreč izdala tiralice za enajst Evropejcev. Britanska in irska vlada sta že sporočili, da so bili potni listi ponarejeni. Oglasil pa se je že tudi britanski državljan, ki nosi isto ime kot eden izmed domnevnih britanskih osumljencev in zanikal, da bi kadarkoli obiskal mesto Dubaj.

... Obama napoveduje gradnjo jedrskih elektrarn ...
Ameriški predsednik Barack Obama želi republikansko stranko prepričati naj podpre njegove načrte o zmanjševanju ogljikovih izpustov. Republikance naj bi spodbudil z načrti za gradnjo prve jedrske elektrarne v zadnjih tridesetih letih. Zvezna vlada bo namenila več kot osem milijard dolarjev poroštev za elektrarno v zvezni državi Georgia. Jedrske elektrarne trenutno zagotavljajo dvajset odstotkov potreb Združenih držav po elektriki, a je bila njihova gradnja po nesreči v reaktorju v državi Pensilvanija leta 1979 zaustavljena. Takrat so morali evakuirati sto štirideset tisoč ljudi, nesreča pa ni terjala smrtnih žrtev.

... aktivist proti kitolovu na poti proti Japonski ...
Novozelandskemu aktivistu, ki se bori proti kitolovu, se je uspelo vkrcati na japonsko kitolovko. Predstavnik organizacije Sea Sheperd, Peter Bethune je skušal opraviti iz filmov poznano državljansko aretacijo kapitana kitolovke zaradi poskusa umora. Od kar se je vkrcal na ladjo Shonan Maru dve pa je tam tudi zadržan. Sekretar kabineta japonske vlade Hirofumi Hirano je že dejal, da bodo aktivista transportirali na Japonsko, kjer mu bodo mogoče sodili po japonskih zakonih.

Ob 10:05

... Španija bo sprejela pet zapornikov iz Guantanama ...
Španija je pripravljena sprejeti pet zapornikov iz koncentracijskega taborišča Guantanamo. Po zagotovilu španskega zunanjega ministrstva Miguela Angela Moratinosa zaporniki ne predstavljajo varnostne grožnje. Španija je ena od evropskih držav, ki so obljubile, da bodo gostile zapornike. Med njimi najdemo še Francijo, Madžarsko, Irsko, Italijo in Portugalsko. Kljub obljubi Obame, da bo koncentracijsko taborišče zaprl v roku enega leta, se to 22 januarja ni zgodilo.

... v Demokratični Republiki Kongo se je razplamtelo novo bojišče ..
Že več kot sto dvajset tisoč beguncev je nastanjenih v Kongu in Centralno afriški republiki. Zaradi etničnih bojev ob reki Ubangu ljudje še vedno bežijo iz Demokratične republike Kongo. Uporniki in vladne sile se borijo za ozemlje, ki je polno naravnih bogastev, svoj lonček pa naj bi pristavile tudi sosednje države. Ob najnovejši begunski krizi v Afriki pa organizacija Humans Right Watch poroča, da je bilo do sedaj ubitih nekaj več kot tisoč štiristo civilistov.

... Afrika pod pritiskom katoliškega fundamentalizma pri vprašanju istospolnih odnosov ...
Položaj za istospolno usmerjene v Afriki resnično ni rožnat. Malavijska policija je tako pričela z lovom na vidnejše predstavnike družbe, ki so priznali svojo istospolno usmerjenost. V Ugandi so tisoči na javnem shodu podprli zakon, ki za nekatere homoseksualce predvideva smrtno kazen. Za dvig nestrpnosti pa nevladne organizacije obtožujejo ameriško evangeličansko skupino, ki v Ugandi in Malaviju propagirajo verski fundamentalizem. Istospolne prakse so prepovedane in kaznive v kar šestintridesetih afriških državah. Edina država, ki je legalizirala istospolne poroke je Južna Afrika.

... v veljavo stopa konvencija o kasetnem strelivu ...
Ker je trideset držav ratificiralo konvencijo o kasetnem strelivu, bo prvega avgusta dokument stopil v veljavo. Tovrstne bombe so sporne predvsem zaradi velikega števila žrtev med civilisti, po ocenah namreč predstavljajo kar 98 odstotkov vseh smrtnih primerov. Konvencija bo obvezujoča samo za tiste države, ki so jo ratificirale. Slovenija je ratifikacijo opravila že avgusta lani. Pričakovano pa vojaške velesile kot so ZDA, Rusija in Kitajska, ter Izrael, Indija in Pakistan zavračajo podpis konvencije.

Naslednji dnevnoinformativni program sledi ob petnajsti uri.



Komentarji
komentiraj >>