Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MAJHNEGA ŠTEVILA PROSILCEV ZA AZIL (2489 bralcev)
Ponedeljek, 22. 2. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

V Združenih državah Amerike se je razvnel spor o statusu Josepha Stacka. Lik se je prejšnji teden, razočaran nad dolgoletno disharmonijo med njim in davčnimi oblastmi, z letalom zaletel v stavbo zvezne davkarije v Austinu (izg. ostinu). Pred tem je premeteno uničil vse svoje premoženje, da po smrti ne bi prišlo v roke zveznih oblasti. Čeprav je očitno šlo za napad na državno ustanovo, v katerem je padla tudi kolateralna žrtev, pa se sedaj vsi po vrsti sprenevedajo, da ni šlo za teroristični napad, temveč kvečjemu za kriminalno dejanje. Stacku namreč manjka bistvena lastnost, ki človeku daje pravico do teroristične titule: muslimansko poreklo. Tako je že takoj po napadu, ko je postalo jasno, da je šlo za kamikaštvo »hillbillya«, zavladalo vsesplošno olajšanje. Odziv tudi pojasnjuje, zakaj se navkljub običajnemu nekaj dnevnemu jadikovanju nad posledicami strelskih pohodov le-ti veselo ponavljajo. Težko je očitno umreti zgolj od roke muslimana. Nad kategorizacijo Stackovega napada je zgrožen svet za ameriško–islamske odnose, ki je zahteval, da se protidavčno dejanje takoj opredeli kot teroristični napad. Prepričan je, da gre za svojevrstno diskriminacijo in da si Stack zasluži naziv terorista. Najhujšega nasprotnika bo svet imel v malce retardiranih patriotskih gibanjih, ki združujejo predvsem bele, podeželske ljubitelje orožja in goreče sovražnike zveznih oblasti. Zanje ni Stack niti terorist niti kriminalec, pač pa zaveden, domoljuben Američan.

Berete proti ameriški zvezni vladi enako nastrojen OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Na jugu Afganistana v provinci Uruzgan je zračni napad okupatorskih tujih sil na konvoj vozil terjal najmanj triindvajset življenj civilistov. Toliko trupel so naštele afganistanske državne oblasti, medtem ko lokalni guverner trdi, da jih je bilo ubitih še več. Poveljstvo Natovih sil Isaf je priznalo masaker nad civilisti, kot običajno pa je povod za napad našlo v obveščevalnih podatkih o domnevnih upornikih. Ko so na kraj napada dospele kopenske sile, ni bilo v treh uničenih vozilih ne duha ne sluha o talibskih borcih, je pa zato naokrog ležalo toliko več trupel civilistov.

Napad naj ne bi bil del Natove ofenzive Moštarak v sosednji provinci Helmand, ki se je prevesila v drugi teden. Tudi v tej operaciji petnajst tisoč Natovih vojakov, katerih ime »Skupaj« lahko zlobno interpretiramo kot izogibanje nepotrebnemu ločevanju med uporniki in civilisti, je že bilo ubitih več civilistov. Lansko leto je general Stanley McChrystal, poveljnik Natovih in ameriških sil v Afganistanu, predstavil strožja navodila o izogibanju civilnim žrtvam. Po tokratnem napadu pa je zopet ponavljal zlajnane besede o obžalovanju in napovedal podrobno preiskavo.

Glede na to, da slabi zgledi vlečejo, upamo, da najnovejša poteza iranskih oblasti ne bo doživela reprize v slaboumnem pregovarjanju, ali se prav piše Piranski zaliv ali Savudrijska vala. Iranski minister za promet je namreč tujim letalskim prevoznikom, ki pri svojem delovanju ne uporabljajo poimenovanja Perzijski zaliv, marveč operirajo zgolj z besedico Zaliv ali - bognedaj - celo s terminom Arabski zaliv, zagrozil s prepovedjo vstopa v iranski zračni prostor. Najnovejša patriotska pobuda za večkratne kršitelje predvideva celo zaseg letal oziroma prepoved vzleta z iranskih letališč. Kritiki zlobno pripominjajo, da je minister Hamid Behbahani z omenjeno idejo prišel na plan prav v času pozivov k njegovemu odstopu zaradi nekompetentnosti.

Ženske v Savdski Arabiji se v prihodnjih dneh lahko nadejajo malce več pravic. Nov zakon, ki je del reforme sodnega sistema, v primeru družinskih zadev, kot je ločitev ali skrbništvo nad otroki, na sodišču dovoljuje prisotnost odvetnic. Prav tako bodo lahko ženske nekatere upravne storitve opravile brez prisotnosti moških sorodnikov, kakor je bilo doslej uzakonjeno v sistemu moškega skrbništva.

Sedemindvajsetega junija naj bi bile v Gvineji splošne volitve, ki bi pripomogle k mirni predaji oblasti iz vojaških v civilne roke. Izvedbo volitev utegne ogroziti pomanjkanje denarja, saj ga ni niti za tisk volilnega materiala niti za sestavo volilnih imenikov. Premier Jean-Marie Dore, ki je nasledil v atentatu ranjenega vojaškega voditelja Mousso Dadisa Camaro, je zato napovedal sodelovanje z mednarodnimi organizacijami, kot so Združeni narodi, Evropska unija in Gospodarska skupnost zahodnoafriških držav.

Britansko podjetje je pripravljeno, da bo sto kilometrov severno od Falklandskih otokov začelo z iskanjem nafte. Po ocenah naj bi morje okoli otokov skrivalo za šestdeset milijard sodčkov nafte, od katerih pa naj bi bil le del primeren za komercialno izkoriščanje. Neusahljiva žeja po črnem zlatu je naletela na oster odziv Argentine, ki je bila leta 1982 zaradi otočja, ki ga sama imenuje Malvinski otoki, v vojni z Veliko Britanijo. Črpanje nafte je označila za napad na njeno suverenost, zato je v okolici otočja uvedla omejitve svobodne plovbe. Pri tem upa tudi na razumevanje ostalih latinsko-ameriških držav. Venezuelski predsednik Hugo Chavez je v odzivu britanske namene označil za neracionalne in dodal, da bi Britancem že lahko potegnilo, da je čas imperijev že minil.

Raziskava visokega komisariata Združenih narodov za begunce je pokazala, da ima Slovenija bistveno manj prosilcev za azil in status befunca kot katerokoli druga srednjeevropska država. Največja težava, s katero se prosilci srečujejo, je trajanje in negotovost postopkov. Lani je bila sicer sprejeta novela zakona o mednarodni zaščiti, ki je zagotovila nekoliko bolj humano obravnavanje prosilcev in njihovih družinskih članov, pripravljati pa se je začel tudi nov osnutek novele zakona, v katero so vključene tudi nevladne organizacije. Zakaj v Sloveniji navkljub geografskemu položaju in članstvu v Evropski uniji upada oziroma je tako majhno število prošenj, smo se pogovarjali s Katarino Vučko, predstavnico Mirovnega inštituta in članico medresorske delovne skupine, ki pripravlja osnutek novele:



Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o lokalni samoupravi, ki določa izvolitev romskega svetnika, ni v neskladju z ustavo. Pobudo za presojo je podala Občina Grosuplje, ki se doslej nikakor ni mogla sprijazniti z uvrstitvijo med tiste občine, ki so po kriterijih zakonodajalca dolžne zagotoviti izvolitev romskega svetnika v občinski svet. Ustavno sodišče je ugotovilo, da Občina Grosuplje pri izpodbijanju zakona ni postregla s celovitimi podatki. Pri presoji o pravici do svetnika je poleg avtohtonosti oziroma neavtohtonosti romske skupnosti potrebno presojati še vrsto drugih kriterijev, od njihove številčnosti pa do organiziranosti. Poleg tega je Ustavno sodišče občini namignilo, da če se ne strinja z določbami zakona, lahko vedno začne s postopkom za njegovo spremembo, a le z dobrimi argumenti.

Ob osemnajsti obletnici ene največjih packarij v zgodovini poosamosvojitvene Slovenije, izbrisu več kot petindvajset tisoč ljudi iz registra stalnih prebivalcev, se začenja teden izbrisanih. Danes ob enaindvajsetih si lahko v Socialnem centru Rog ogledate film »Apokalipso, prosim« avtorja Gregorja Močivnika.



Komentarji
komentiraj >>