Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EVANGELIČANSKI OFF (2510 bralcev)
Sreda, 24. 2. 2010
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Včasih so skušnjave le prevelike, da bi se jim uprli, pa če smo še tako blizu vsemogočnemu. V približno takšni situaciji se je namreč znašla vodja nemške Evangeličanske cerkve Margot Kässmann, preden so jo ustavili nemški policisti. Visoka dostojanstvenica in hkrati vodja 25 milijonov nemških protestantov je očitno najprej pregloboko pogledala v kelih mašnega vina, kasneje pa pregloboko stopila na sklopko za plin. Sedaj pa bo verjetno čas za globoko kesanje.

Kässmannovo, ki je lani postala prva ženska na vrhovnem tronu nemške protestantske cerkve, je policija namreč ustavila zaradi prevožene rdeče luči. Po preverjanju alkoholiziranosti so policisti ugotovili, da je imela prečastita v krvi 1,5 promila alkohola, kar je trikrat več od dovoljene ravni. Seveda se je kot najbolj izpostavljena ženska nemške Evangeličanske cerkve že odgovorno javno opredelila do svoje poteze: »Zgrožena sem sama nad sabo, ker sem zgrešila takšno bedno napako.« Bedna napaka ali ne, verjamemo, da je bil Kässmannovi en bog enostavno premalo in se je pred vožnjo potrudila, da je videla dva.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki nikoli ne podleže skušnjavam!

OFF PROGRAM

Ena izmed glavnih uporniških skupin v Darfurju, Gibanje za pravičnost in enakopravnost, je s predsednikom Sudana Omarjem Al Baširjem podpisala osnutek o premirju. Načelni dogovor o položitvi orožja, podpisan v Katarju, Gibanju za pravičnost in enakopravnost omogoča preoblikovanje v politično stranko, po končnem podpisu premirja pa naj bi bilo Gibanje deležno tudi sodelovanja v vladi. Po besedah voditelja darfurskih aktivistov Halila Ibrahima je s tem narejen prvi korak h končnemu miru na območju Darfurja. Sprti strani sta dogovor o skorajšnjem premirju dosegli ob posredovanju Čada. Ta se je še pred kratkim moral otepati obtožb uradnega Sudana, da podpira upornike na jugu države. Ali je podpisani osnutek o premirju lahko porok h trajnejši umiritvi razmer v regiji, smo vprašali aktivista, popotnika in poznavalca razmer v Darfurju Toma Križnarja:

Gibanje za pravičnost in enakopravnost je zaenkrat edina skupina, ki je s sudansko vlado pripravljena skleniti premirje. Druge darfurske skupine zaenkrat kaj takšnega zavračajo, hkrati pa z nezaupanjem gledajo tudi na spravitveno potezo gibanja. Očitajo mu željo po oblasti in islamistično preteklost. Druge skupine so sicer nearabskega porekla. O teh očitkih in kaj lahko neenotnost glede premirja pomeni za njegovo uveljavitev, pa ponovno Tomo Križnar:

Spopadi v Darfurju so se sicer začeli v letu 2003, od takrat naj bi po podatkih Združeni narodov umrlo najmanj tristo tisoč ljudi.

Na Kubi je po 85 dneh gladovne stavke umrl politični zapornik Orlando Zapata Tamayo. Zapata je zavračal hrano zaradi razmer v zaporu, v katerem je bil od leta 2003, ko so ga aretirale oblasti ob zatrtju opozicijske skupine. Mati umrlega je po tragičnem dogodku dejala, da je umrl mlad moški, ki ni bil kriminalec, ampak le borec za boljšo prihodnost na Kubi. Amnesty International je Zapato uvrščala med zapornike vesti – torej med ljudi, ki so zaprti zgolj zaradi svojega političnega, verskega ali drugega prepričanja. Kuba pa zapornike vesti obravnava kot plačance, ki simpatizirajo z Združenimi državami Amerike.

Kitajska Komunistična stranka
je izdala novih 52 točk etičnega kodeksa z namenom zajezitve naraščajoče korupcije med uradniki. Nov kodeks prepoveduje špekulacije z nepremičninami, denarnimi posli in opozarja na preobilno porabo. Partijski uradniki naj se tako v bodoče raje osredotočajo na trdo delo v interesu ljudstva in se izogibajo sprejemanju daril in izkoriščanju svoje funkcije za dobrobit lastnih družin. Vendar so funkcionarji do sedaj ravnali ravno nasprotno. Predvsem višji uradniki naj bi mahinirali z nepremičninami, prekomerno vlagali v partijske urade in zapravljali partijski denar. V nekaterih provincah naj bi tako bili sedeži partije in oblasti v stavbah, ki se zmeraj bolj spreminjajo v hotele najvišjega razreda.

Turška policija je aretirala najmanj 49 ljudi, med njimi več visokih oficirjev, zaradi suma načrtovanja strmoglavljenja vlade premierja Recepa Tayyipa Erdogana. Za sedem visokih oficirjev je bil odrejen tudi preiskovalni zapor zaradi priprave nasilnega prevrata in članstva v teroristični organizaciji. Aretirani naj bi namreč leta 2003 snovali zaroto z imenom Kovaško kladivo, ki naj bi zrušila takratno vlado Stranke za pravičnost in razvoj. Hkrati pa naj bi akcija vključevala napade, ki bi v državi povzročili kaos in tako upravičili posredovanje vojske. Vojaško vodstvo se je medtem obranilo z izjavo, da ni šlo za načrtovanje zarote, ampak le za pripravo vojaških vaj.

V Sarajevu se je začelo dvodnevno zasedanje Sveta za uresničevanje miru, kjer naj bi preučili razmere v Bosni in Hercegovini v smeri izpolnjevanja pogojev za članstvo v Evropski uniji in vizumske liberalizacije. Upravni odbor, ki ga vodi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni Valentin Inzko, pa se bo še posebej posvetil nedavnim grožnjam ozemeljske celovitosti te države in poskusom spodbijanja same avtoritete visokega predstavnika. Inzko je predvsem na udaru politikov Republike srbske, ki nasprotujejo odločitvam urada visokega predstavnika. Med drugim naj bi bili nezadovoljni s podaljšanjem mandata tujim tožilcem in sodnikom, ki se ukvarjajo z vojnimi zločini.

Evropski poslanci se na dvodnevnem zasedanju v Bruslju ubadajo z grško finančno krizo in Goldstonovim poročilom o izraelski invaziji na Gazo januarja lani. Razprava o gospodarskih težavah v Grčiji prihaja v evroposlanske klopi po tem, ko so voditelji Evropske unije 11. februarja sprejeli sklep o načelni pomoči državi. Evropska unija bo tako Grčiji pomagala po potrebi, hkrati pa je oblasti v Atenah pozvala naj sprejmejo ustrezne ukrepe za zmanjšanje državnega primanjkljaja. Evropski poslanci bodo ob tem razpravljali tudi o predsedniških volitvah v Ukrajini, ribiški reformi, resoluciji pred srečanjem sveta Združenih narodov za človekove pravice in zmanjševanju birokratskih ovir za mala in srednja podjetja.

Ob enih se je začela seja Državnega sveta, kjer med drugim obravnavajo tudi strategijo nacionalne varnosti. Mi pa smo se o tej temi pred samo sejo pogovarjali s predsednikom Državnega sveta Blažem Kavčičem :

Pred preiskovalno komisijo Državnega zbora, ki preiskuje dogajanja v zvezi z zadevo Ultra, je bil danes zaslišan minister Golobič. Prvo zaslišanje v tej preiskavi naj ne bi prineslo večjega napredka v smeri razjasnitve ozadja dogajanja domnevno spornega financiranja Golobičevih projektov. Več o tem nam bo povedal predsednik preiskovalne komisije Rudolf Petan:

Petana smo vprašali tudi, kaj poreče na Golobičeve navedbe, da je podjetje Ultra prejelo nepovratna državna sredstva že v času Janševe vlade:

OFF Program sta pripravila Nejc in Matej P.



Komentarji
komentiraj >>