Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POSTUMIA GROTTE OFF (2668 bralcev)
Četrtek, 25. 2. 2010
igorp



OFF NAPOVEDNIK

Italijansko šolsko ministrstvo še vedno deluje in živi v letu 1920.
Težke besede je moč podkrepiti z obiskom internetne strani, na kateri je moč del današnje Slovenije, ki je z Rapalsko mirovno pogodbo pripadel Italiji, tudi danes najti na modernem zemljevidu Italije. Na spletnem portalu Scuola mia , oziroma moja šola, ki je širši javnosti dostopen od osemnajstega februarja, lahko odkrijete italijanska imena za občine Postojna, Idrija in Kobarid ter tamkajšnja mesta. Dutovlje so tako preimenovane v Duttogliano, Postojna v Postumia Grotte, Pivka v San Pietro del Carso in še bi lahko naštevali.

Namerno ali nenamerno dejanje italijanskega šolskega ministrstva pa bo nedvomno sprožilo valove zgražanja med slovenskim in hrvaškim življem na Primorskem. Praksa naj bi imela po pričevanju več zaposlenih v italijanskih šolskih zavodih že dolgo brado. Zato je čisto mogoče, da v Rimu oblastnikom še nihče ni povedal, da je Italija pravice nad nekaterimi deli ozemlja, ki jih je posedovala v obdobju med svetovnima vojnama, že davno izgubila. Čisto mogoče pa je, da Italija še vedno izvaja imaginarno oblast tudi nad Dodekanezom in Abesinijo.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki svoje ekspanzionistične politike tekom zgodovine še ni uspel udejanjiti.

OFF PROGRAM

Indija in Pakistan
sta prvič po napadih v mestu Mumbai leta 2008 ponovno sedli za pogajalsko mizo. Pogajanja so se pričela s težko popotnico povečanih napetosti v Kašmirju, saj indijska vojska zahodno sosedo obtožuje, da so v preteklih dneh večkrat napadli indijsko stran Kašmirja. Obtožbe uradni Islamabad seveda ostro zavrača, priznava zgolj, da različne militantne skupine delujejo na njihovem ozemlju, od koder izvajajo napade na indijske varnostne sile. Mirovne pogovore naj bi izsilile Združene države Amerike, a večjih premikov v odnosih med državami ni pričakovati. Pogajanja med pakistanskim in indijskim zunanjim ministrom, Salmanom Bashirjem in Nirupamo Rao, bodo potekala za zaprtimi vrati.

Le dan po dogovoru med organizacijo Pravica in Enakost – skrajšano JEM - ter sudanskim predsednikom Omarjem al-Baširjem so oblasti iz zapora izpustile sedeminpetdeset predstavnikov omenjene uporniške skupine. Več kot sto pripadnikov gibanja je bilo leta 2008 aretiranih ob napadu na mesto Omdurman. Ti so bili nato obsojeni na smrt, nekaj kazni pa so oblasti že izvršile. Kljub očitkom o politični trgovini je sudanski predsednik slovesno razglasil konec vojne. Ob želji organizacije JEM, da se udeleži aprilskih parlamentarnih volitev, pa iz prestolnice Kartum prihajajo prvi znaki, da v Darfurju volitev zaradi nestabilnih razmer ne bodo izpeljali.

Novice iz severnoameriške poloble je zbrala naša redna poročevalka iz Združenih držav, Lidija Poljaček:



Argentina je uradno zaprosila Združene narode in generalnega sekretarja organizacije Ban Ki-Moona, naj posreduje pri pogovorih z Združenim kraljestvom glede vprašanja suverenosti Falklandskih otokov. Napetost med državama se je povečala po odločitvi Londona, da bodo v okolici otokov pričeli iskati nafto. Velika Britanija se pri vprašanju Falklandskih otokov sklicuje na odločitev prebivalcev otočja, ki naj bi želeli živeti pod britansko zastavo. Argentina, ki je zavrnila možnost ponovne uporabe vojaške sile, je vsa prizadevanja usmerila v diplomatsko rešitev problema.

Avstralec Mamduh Habib, ki je bil štiri leta zaprt v različnih ameriških zaporih, na koncu pa pristal v koncentracijskem taborišču v Guantanamu, po odločitvi avstralskega zveznega sodišča lahko sproži postopke proti svoji domovini. Po njegovem pričevanju so namreč mučenju v zaporih in taboriščih prisostvovali tudi člani avstralskih varnostnih sil. Država Avstralija se bo tako znašla na tnalu zaradi njenega sodelovanja pri ilegalnem zapiranju in mučenju zapornikov, čeprav vladni odvetniki trdijo, da je krivda izključno na strani Američanov. Zvezno sodišče se s to dikcijo ni strinjalo, saj je zavzelo stališče, da je zločin proti človečnosti zločin, ne glede na to, v kateri državi je bil storjen. Habib je bil aretiran v Pakistanu leta 2001, nato tam zaprt, kasneje zaprt tudi v Egiptu, Afganistanu in na Kubi, na koncu pa je bil brez obtožnice iz Guantanama izpuščen leta 2005.

V Ukrajini je kljub obtožbam poraženke predsedniških volitev Julije Timošenko zaprisegel novi predsednik Viktor Janukovič. Prireditve se nista udeležila ne poraženka ne odhajajoči predsednik Viktor Juščenko. Kljub temu se je po zagotovilu mednarodnih organizacij, da so volitve potekale pošteno, ceremonije udeležilo več tujih ambasadorjev. Janukovič je tako po Oranžni revoluciji leta 2004 in več letih obljub o zahodnem standardu le prevzel predsedniško mesto. Novi predsednik pa je tudi že obljubil, da Timošenkove ne bo vabil v novo vlado. Boj med političnima nasprotnikoma pa s tem še ni končan, saj poraženka zavrača odstop z mesta predsednice vlade in hkrati grozi s predčasnimi parlamentarnimi volitvami.

Po milostnem dejanju italijanskega predsednika vlade Silvija Berlusconija, ki je slovenski manjšini v Italiji zagotovil manjkajoča sredstva, so manjšine izrazile zadovoljstvo nad omenjenim dejanjem. V italijanskem proračunu za leto 2010 je namreč kljub zaščitnemu zakonu iz leta 2001, ki slovenski manjšini zagotavlja sredstva za delovanje, namenjenih za okrogel milijon sredstev manj. V letih 2011 in 2012 pa naj bi se ta sredstva zmanjšala še za dodaten milijon evrov. Mnenje o celotni zadevi pa je z nami delil predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudi Pavšič:



Potem ko je Evropski parlament zavrnil sporazum SWIFT o pošiljanju bančnih podatkov finančnemu ministrstvu Združenih držav Amerike, se bodo notranji ministri evropske družine skušali dogovoriti za nadaljnje delovanje na tem področju. Evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström je namreč pozvala članice, naj čim prej podelijo mandat pogajalski skupini, ki bo skušala oblikovati stalen sporazum.

Zaradi povečane vloge Evropskega parlamenta v Evropski uniji so parlamentarci izglasovali povečanje proračuna za delovanje samega parlamenta. Zaradi večjih pristojnosti bodo v parlamentu zaposlili dodatnih sto petdeset uslužbencev, poslanci pa bodo prejeli več denarja za svoje delovanje. Nov proračun je tako višji za 13,4 milijona evrov, skupen proračun Evropskega parlamenta za tekoče leta pa tako znaša 1,6 milijarde evrov.

Aktualno dogajanje v Bruslju pa spremlja naša one man band delegacija, ki jo pooseblja Matej Janković:



Vlada bo na današnji seji obravnavala predlog zakona o integriteti v javnem sektorju. Ta bo predvidoma razširila delovanje protikorupcijske komisije, število komisarjev pa bo s sedanjih pet zmanjšala na tri. Razširila se bo pristojnost komisije, ki bo postala prekrškovni organ, ki bo lahko izrekal globe. V zadnjem trenutku pa je vlada iz predloga zakona črtala določilo, da bo komisija imela pristojnosti tudi nad potekom volilnih kampanj. Več pa je povedal predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos:



Grosupeljski občinski svet ni potrdil mandata romskemu svetniku Elku Hudorovcu, ki je bil izvoljen štiriindvajsetega januarja. Od triindvajsetih članov občinskega sveta je zgolj sedem svetnikov potrdilo mandat, medtem ko so ostali glasovali proti. O glasovanju in nadaljnjih postopkih pa je več povedal tajnik Državne volilne komisije Marko Golobič:



Iz Foruma romskih svetnikov Slovenije pa glede na pričakovano glasovanje v grosupeljskem občinskem svetu razmišljajo o postopku razpustitve občinskega sveta. Občina naj bi kljub ugovoru, da ima premajhno število romskega prebivalstva, že od leta 1995 dobivala državna sredstva za reševanje romskih težav.



Komentarji
komentiraj >>