Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF GLADOVNO STAVKAJOČIH DELAVCEV (3383 bralcev)
Torek, 9. 3. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Sindikat Ministrstva za obrambo se je odzval na Mladinino peticijo za preoblikovanje vojske. Razumljivo so v sindikatu seveda občutljivi za tovrstne teme, vendar se tu njihova občutljivost tudi konča. Vsaj sodeč po zapisanem v njihovem mnenju, objavljenem na spletni strani sindikata. Avtor teksta, podpredsednik sindikata, Jožef Tislarič, zapiše, da so na eni strani vojaki, policisti, gasilci, reševalci in podobno ter doda, da so to ljudje, ki so pripravljeni tvegati lastno življenje za druge. Na drugi strani pa so državljani, ki so neto koristniki storitev, ki jih ponujajo zgoraj omenjeni uslužbenci. In zdaj pozor. Za te ljudi, torej za podpisnike peticije, je pravica do – citiramo - izživljanja neobrzdanega sla do dobrot, ki se lahko kupijo za denar ali vzamejo na silo, vključno do uresničenja fantazij iz naslova pederastije in istospolne usmerjenosti ter sodomije, postala samo po sebi umevna kategorija. Konec citata.

Govorili smo s Tislaričem in ga vprašali, na kakšen način mu je uspelo istospolno usmerjenost ter fantazije o pederastiji in sodomiji povezati z omenjeno peticijo. Dejal je, da je bil ta del teksta napisan v afektu pod vtisom afere z bulmastifi in da ne razume, zakaj se mediji obešamo ravno na ta nepomemben del celega mnenja. Na vprašanje, kakšen argument se skriva za njegovim očitkom o pederastiji, pa je odvrnil, da argumenta ni. Če to povežemo z nadaljevanjem odziva, v katerem obrambni sindikalisti pravijo, da je vojska tisto malo pozitivnega v družbi, na kar se lahko zaneseš in bo verjetno delovalo, ko nam bo šlo vsem za nohte, postane jasno, da upamo, da vsaj takrat vojska ne bo delovala. Za dobro vseh nas.

Berete takšne briljantne argumente hitro opažajoč OFF Program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Gladovno stavkajoči delavci iz Kočevja, katerim lastnik podjetja Prenova že več kot petnajst mesecev ni izplačal plač, so opoldne pripravili protest pred Ministrstvom za delo in socialne zadeve. Delavce in iniciativo Nevidnih delavcev sveta, ki je stavkajoče podprla v njihovih zahtevah po izplačilu plač in izboljšanju razmer tujih delavcev v Sloveniji, so na Ministrstvu sprejeli. Delavci so želeli govoriti z ministrom Svetlikom, vendar sta jih zaradi njegove odsotnosti sprejela Sekretar v kabinetu predsednika vlade in Zoran Kotolenko, vodja sektorja za zaposlovanje na Ministrstvu za delo. Pogovori na ministrstvu še zmeraj potekajo, pred odhodom v prostore pa je Mevludin Mostarlić, eden izmed delavcev, njihove zahteve opisal takole:

 


Stavkajoče delavce je prišel podpreti tudi Sindikat delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije. Njihov sekretar, Oskar Komac, je takole pojasnil namen podpore:



Pogajanja na ministrstvu pa so očitno propadla, saj po naših zadnjih informacijah delavci s protestom nadaljujejo v sejni sobi ministrstva. Več o dogajanju boste izvedeli v KROFF-u.

 


Predsednik vlade Borut Pahor je danes sprejel generalno državno tožilko Barbaro Brezigar. Do srečanja je prišlo na njeno željo po - kot se je izrazila - zaščiti neodvisnosti tožilstva. Že dlje časa namreč med njo in pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem poteka spor o obveznih navodilih o izvajanju državno-tožilskega reda, ki jih je tožilstvu naložil Zalar. Brezigarjeva meni, da so navodila v nasprotju z zakonom, medtem ko Zalar vztraja pri njihovi uveljavitvi. Kamen spotike pa Brezigarjevi predstavlja tudi poslanska skupina Zares, ker od nje zahteva pojasnila glede odločanja v zadevi Berglund. Pahor je Brezigarjevo prosil, da mu o nastalih razmerah poda pisno poročilo, v sporočilu za javnost pa se je zadovoljil z željo po ureditvi razmer.

V četrtek bo znana kratkoročna usoda arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško. Ustavno sodišče bo obravnavalo predlog za izrek mnenja o skladnosti sporazuma s slovenskim ustavnim redom, ni pa še jasno, ali bo prišlo tudi do dokončne odločitve. Po zatrjevanju sodišča obravnavajo zadevo absolutno prednostno.

Po zadnjih podatkih medijev so danes policisti med preiskovanjem gospodarskega kriminala pridržali pet ljudi. Po neuradnih podatkih nacionalne televizije naj bi bili med njimi tudi kmetijski minister Milan Pogačnik, predsednik Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič in poslanec taiste stranke Srečko Prijatelj. Med preiskavo so bili preiskani tudi prostori te stranke v Državnem zboru.

Ameriška humanitarna organizacija je oblasti v Bangladešu obtožila, da preprečujejo razdeljevanje humanitarne pomoči med burmanskimi begunci brez statusa. Gre za približno dvesto tisoč pripadnikov manjšinske muslimanske etnične skupine Rohingija, ki so iz Burme pobegnili zaradi preganjanja. Tamkajšnje oblasti jim odrekajo državljanstvo, posedovanje zemlje in celo svobodo gibanja ter sklepanja zakonskih zvez. So ena najbolj zatiranih etničnih skupin na svetu.

Nič bolje pa se beguncem ne godi niti v Bangladešu, kjer so po trditvah humanitarcev žrtve lakote, naključnih aretacij, izgonov in prisilnega bivanja v begunskih taboriščih. Predstavniki bangladeških oblasti menijo, da gre za zlobno kampanjo, saj so navsezadnje ponudili beguncem zatočišče. Dostavo pomoči naj bi preverjali zaradi morebitnega izvora v terorističnih skupinah, poleg tega pa so Združene narode pozvali, naj čim prej poskrbijo za vrnitev beguncev v domovino.

Kubanske oblasti pravijo, da se ne bodo pustile izsiljevati disidentskemu novinarju Guillermu Farinasu, ki je štiriindvajsetega februarja začel z gladovno stavko, potem ko je v zaporu umrl Orlando Zapata Tamayo. Tudi Zapata Tamayo je gladovno stavkal in to kar petinosemdeset dni v protest proti slabim razmeram v zaporih. Zato je novinar Farinas prevzel štafeto in pravi, da bo vztrajal, dokler oblasti ne izpustijo šestindvajset najbolj bolehnih političnih zapornikov. Kubanske oblasti skušajo Farinasa diskreditirati, češ da je ameriški agent in sovražnik Kube.

Precej poučen primer v času lokalne gonje proti vsaki drugačnosti prihaja z druge strani Atlantika. Republikanski senator iz Kalifornije, Roy Ashburn, je po štirinajstih letih glasovanja proti izenačitvi pravic homoseksualcev z drugimi državljani priznal, da je gej. Glede svojega preteklega dela se brani, da ni izhajalo iz njegovega notranjega konflikta, ampak je preprosto sledil željam svojih volivcev.

Po zatrjevanju ameriškega posebnega odposlanca za Bližnji vzhod, Georga Mitchella, so Izraelci in Palestinci privolili v posredna pogajanja pod njegovim posredništvom. Zaenkrat naj bi se obe strani domenili glede strukture in obsega pogajanj, končni cilj pa naj bi vendarle bili neposredni pogovori. Znano je, da se je mirovni proces prekinil z izraelsko agresijo na Gazo konec leta 2008. Ameriški predsednik je zato za svojega odposlanca imenoval Mitchella, ki se je izkazal pri pogajanjih na Severnem Irskem, poleg tega pa je Obama zahteval moratorij na širjenje judovskih naselbin. Ker je tokrat hkrati z novico o obnovitvi pogajanj prišla tudi vest o gradnji več sto domov v judovski naselbini na Zahodnem bregu, obstaja predvsem na palestinski strani skepsa do možnega uspeha pogajanj.

Grški premier George Papandreu je pred sestankom z ameriškim predsednikom Barackom Obamo predstavil svoja pričakovanja. Od Združenih držav zahteva, da uveljavijo strožji nadzor nad špekulanti, ki ustvarjajo kratkoročne dobičke pri valutnem trgovanju in špekuliranju z zavarovanji na grške dolgove. Igranje na račun grške dolžniške krize naj bi jim vsak dan navrglo več milijard, meni Papandreu, pri tem pa ne pomislijo na izgubljene službe, domove in pokojnine grških državljanov.

Narodni svet koroških Slovencev je danes v Ljubljani predstavil na prvi pogled precej radikalen predlog, in sicer samorazpustitev te krovne organizacije Slovencev na avstrijskem Koroškem. Karla Smolleja, predsednika sveta, smo vprašali, ali je v ozadju takšne odločitve neposluh slovenske vlade za njihove težave:



Med slovenskimi manjšinskimi organizacijami obstajajo tudi precejšnje razlike v stališčih, zato nas je zanimalo, kako Smolle vidi možnost vzpostavitve enotnega zastopstva manjšine:



Na avstrijskem Koroškem precej odmeva tudi ustavitev postopka proti deželnemu glavarju Gerhardu Dörflerju zaradi zlorabe položaja v primeru dvojezičnih krajevnih napisov. Postopek je ustavil koroški državni tožilec, ker naj se Dörfler ne bi zavedal kršitve razsodbe avstrijskega ustavnega sodišča, ko je še kot namestnik glavarja skupaj z Jörgom Haiderjem premikal dvojezične krajevne napise. Proti ustavitvi postopka se je kritično odzvala tudi avstrijska ombudsmanka Gertude Brinek, ki meni, da bi se moral postopek nadaljevati. Pravosodnemu ministrstvu pa očita, da v primeru ni oblikovalo enotnega stališča, ki bi preprečilo podobne primere. Tožbo proti Dörflerju je podal prav Narodni svet koroških Slovencev, zato smo Smolleja pobarali za komentar:



In kako gleda na pobudo Narodnega sveta koroških Slovencev Marijan Šturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij:



OFF Program so pripravili Tadej, Matej P. in Boris.



Komentarji
komentiraj >>

Re: OFF GLADOVNO STAVKAJOČIH DELAVCEV
anonimni alkoholik [09/03/2010]

Sej ma point ta Tislarič. Samo "neto koristnik" teh storitev ne smeš bit. Pozabil si omenit, da je omenil tudi zaposlene v bolnicah kot enako hvalevredne elemente naše družbe kot so vojaki in gasilci. Tako je bil v bistvu Baričevič "neto izvajalec" dobrih del, pa se mu mora oprostiti uresničevanje določenih fantazij. Tako da lahko očitno homoseksualci "škodo", ki so delajo družbi, popravijo tako, da se prijavijo v vojsko!
odgovori >>